This text is replaced by the Flash movie.

Maroko (Atlas Wysoki)

Początek: 25-04-2020
Koniec: 05-05-20205400 zł

Obejmuje:

organizację wyprawy, noclegi w hotelach klasy turystycznej, schroniskach górskich, ubezpieczenie alpinistyczne, wyżywienie (dwa posiłki dziennie), przelot do Maroka i z powrotem, przejazdy na miejscu, składkę na rzecz klubu, koszt transportu na pustynie

Nie jest wliczony nadbagaż (nie występuje), muły (15- 20 euro w obie strony), fakultatywne wycieczki na wielbłądach 30 euro, wstępy m.in. do muzeów i inne koszta zwiedzania.

Jebel Toubkal ma 4160 metrów wysokości, dzięki czemu jest najwyższym szczytem Afryki Północnej. Góra leży w Atlasie Wysokim, w Maroku, 80 km na południe od najbardziej egzotycznego miasta Maroka- Marakeszu. Wznosi się w zwartej grupie szczytów wokół położonej wysoko doliny Mizan, która uchodzi do Imil, Asni i równiny Marakeszu- Haouz. Pierwsze wejście na szczyt miało miejsce w 1923, ale nie wiadomo kto dokładnie był pierwszym zdobywcą.

Maroko aż do XX wieku było krajem tajemniczym, skrywającym sekretne siedziby wojowniczych Berberów. Wokół masywu Toubkala do dziś rozsianych jest mnóstwo wiosek, w których życie nie zmieniło się od wieków. Mieszkający w nich Berberowie są chyba najmniej ucywilizowaną społecznością Maroka. Maroko to nie tylko góry, ale również wspaniały śródziemnomorski klimat, a równocześnie spalona pustynia z falującymi wydmami, oazami i rzadko spotykanymi karawanami Tuaregów. Kraj też słynie z majestatycznych kanionów, słynącego z wąskich labiryntów- Dades oraz potężnych ścian Todry. Po dziś dzień można się zagubić w wąskich Medynach białej Casablanki lub czerwonego Marrakeshu.

Jebel Toubkal jest szczytem technicznie łatwym, wejście wymaga zaaklimatyzownia się oraz podstawowego radzenia sobie z rakami (jeśli leży śnieg). Szczyt można szczerze polecić każedemu wprawnemu, a nawet nie wprawionemu turyście górskiemu, szczególnie tym, którzy chcą z gór polskich przejść w góry wyższe. Do wysokości 4000 metrów należy jednak podejść z respektem. Na Toubkal będziemy wchodzić jedną z dolin, tzw. Południowe Ikhibi, końcowe podejście przebiega granią. W końcówce kwietnia mamy 60 procent szans że jeszcze będzie śnieg, a 40 procent, że go nie będzie. Śnieg jeśli jest zaczyna się na wysokości około 3500 metrów. W nocy temperatura nie powinna spaść poniżej –5 stopni na wysokości 3000m, za to w ciągu dnia jest bardzo gorąco. Kwiecień jest jednym z lepszych miesięcy na trekking w Maroku, nie jest ani za zimno, ani za gorąco co uprzyjemnia również pobyt na pustyni. Dodatkowo pokrywa śnieżna utrzymuje kamienie przez co nie ma niebezpieczeństwa obrywów skalnych.

Uwaga! Wykluczony jest udział osób dla, których pobyt na większej wysokości lub na pustyni może być szkodliwy.

  1. Chętnych do udziału w wyprawie prosimy o zgłoszenia nie później niż na 3 miesiące przed planowanym terminem wyjazdu.

Potwierdzeniem zgłoszenia jest wpłata na bilet -1 700 zł na konto stowarzyszenia. Numer konta: Stowarzyszenie Annapurna Klub 34 1090 1652 0000 0000 6404 1166


Z Polski, a jeśli jest duża różnica w cenie z Berlina lecimy do Casablanki lub Marrakeshu, jeśli do Casablanki zazwyczaj tego samego dnia jedziemy pociągiem do Marrakeszu. Marrakesz jest chyba najbardziej egzotycznym miastem w tym kraju. Oprócz zabytków bardzo ciekawym miejscem są suki, czyli miejscowe targi. Aż roi się na nich od zaklinaczy węży, tresowanych małpek, opowiadaczy bajek, proroków i innych indywidualności. W Marrakeszu spędzimy dzień po czym ruszymy w góry, najpierw jedziemy do Asni, a później do berberyjskiej wioski Imil (1740m). W Imil istniej możliwość wynajęcia mułów. Kolejny dzień to podejście do bazy, po 5 godzinnym marszu Doliną Mizan, dochodzimy do schroniska Nelter położonego na wysokości 3200 metrów. Kolejny dzień to atak szczytowy, po pokonaniu około 1000m deniwelacji stajemy na najwyższej górze Afryki Północnej. Zazwyczaj w pierwszym podejściu szczyt zdobywa 100 procent uczestnków. Gdyby jednak ktoś nie dał rady zdobyć szczytu z różnych powodów, będzie miał możliwość spróbowania następnego dnia. Pozostałe dni wyprawy zajmie nam wyprawa na pystynie- prawdziwy Erg Saharyjski, czyli ogromne ruchome wydmy, na pustyni obowiązkowo spędzimy noc co umożliwi nam nie tylko policzenie gwiazd, ale da również możliwość uczestniczenia we wschodzie i zachodzie słońca. W drodze na pustynie będziemy mieli okazję podziwiać gaje palmowe, wąwozy w kolorze ochry, a także oglądać czarno-niebieskie góry pochodzenia wulkanicznego. Na chwilę zatrzymamy się w kasbie Ait”Benadou, w której nakręcono kilka filmów oraz na przełęczy na wysokości 2200m. Na dłużej zatrzymamy się w kanionach Dades i Todra. W Dades pokluczymy wyschniętymi strumieniami i skalnymi labiryntami zwężającymi się do metra. W Todrze będziemy zarówno podziwiać 300 m kanion jak i wspinaać się na jednej z jego ścian. Na koniec znów wrócimy do Marrakeshu, możliwe też zwiedzenie wodospadów Ouzad. Powrót do kraju po 11 dniach.


PROGRAM DZIEŃ PO DNIU:

Dzień 1- Przelot do Marrakeshu.

Dzień 2- zwiedzanie Marakeszu

Dzień 3- przejazd do Imlil (1740m). wstępna aklimatyzacja

Dzień 4- podejście do schroniska Nelter 5 godzin (3200m). Możliwość wynajęcia mułów. Podstawowe szkolenie.

Dzień 5- wejście na szczyt. Około 5 godzin do góry.

Dzień 6- dzień zapasowy. Zejście do Marakeszu.

Dzień 7- przejazd do Dades, po drodze przełęcz 2200m i Ait Benandou.

Dzień 8- kluczenie w labiryntach Dades, przejazd do Todry

Dzień 9- wspinanie w Todrze (na wędkę). Przejazd na pustynię. Nocleg na pustyni. Możliwość wynajęcia wielbłądów

Dzień 10- przejazd do Marrakeshu. Możliwość zwiedzenia wodospadów Ouzad.

Dzień 11 – przelot powrotny

skarpety (5 zwykłych bawełnianych, 1 cienkie i jedne grube trekkingowe), buty trekkingowe, warto zabrać sandały lub trampki/adidasy, kalesony oddychające, spodnie przeciwwiatrowe typu soft shell ewentualnie spodnie trekkingowe, ochraniacze (stuptuty), bielizna (w tym koszulka przeciwpotna) oraz cieńka bielizna bawełaniana, 1 polar 200, rękawice polarowe, kurtka goretex lub podobna, czapka, chusta lub czapka na słońce, czołówka, okulary przeciwsłoneczne, śpiwór jak najcieńszy, plecak 60- 80 i 25-45 litrów (niekonieczny, ale przydaje się jako bagaż ręczny oraz w czasie zdobywania góry), krótkie spodnie, warto zabrać długie i przewiewne spodnie i koszulę (zamiast długich i krótkich najlepiej zabrać jedne z odpinanymi nogawkami), krem uv 25, kije teleskopowe (nie trzeba), termos, przybory toaletowe, papier toaletowy, aparat fotograficzny, raki


zobacz zdjęcia z wyprawy 2010: http://annapurna.pl/pl/galerie/?id=30Możesz także zgłosić swoje uczestnictwo w wyprawie używając poniższego formularza:

* wymagane pola formularza