This text is replaced by the Flash movie.

Wenezuela

Początek: 14-03-2020
Koniec: 04-04-20204200 zł wpłata w kraju

2650 usd zabieramy ze sobą

w koszt wliczone jest:

przelot do Wenezueli i z powrotem, wszystkie przejazdy na miejscu autobusami(Ciudad Bolivar, okolice Roraimy, rejon Delty Orinoco),wszystkie transfery łodziami wpisane w program wyjazdu,  wyżywienie (2 posiłki dziennie), trekking (tragarze niosący namioty i jedzenie, wyżywienie, noclegi w namiotach) roraima, noclegi w hotelach klasy turystycznej- hostele, wycieczka delta orinoco (łódka, wyżywienie, noclegi), płynięcie w rejon Santo Angelo, ubezpieczenie obejmujące uprawianie sportów wysokiego ryzyka, składkę na rzecz klubu

w koszt nie wliczone jest:

alkochol, koszty wstępów do zabytków, zwiedzanie miast, dojazdy do zabytków w miastach, napiwki, ewentualny nadbagaż, zwiedzanie parku Mochima (około 50 usd ),

opcje przedłużenia wyjazdu:

- przedłużenie wyjazdu o 2 kolejne dni w rejonie delty Orinoco (około 200 usd),

- przedłużenie wyjazdu o dwa kolejne dni odpoczynku w rejonie karaibskich plaż, możliwe zwiedzenie Isla de Margerita lub innych wysp

- ewentualne przedłużenie wyjazdu o około 5 dni Los Llanoss- najciekawsze safari w kraju gdzie spotkać możemy anakondy, kajmany oraz wiele gatunków ciekawych ptaków ( 600usd),

- ewentualne przedłużenie wyjazdu o Andy i wejście na Pico Humbolt – 5-6 dni (700 usd)

- przedłużenie wyjazdu o pobliskie kraje- wyspy na morzu Karaibskim- Trinidad, Tobago (około tygodnia- około 1000 usd)

 

Szóste największe Państwo Ameryki Południowej, królestwo północnej części kontynentu, ląd karaibskich plaży, Andyjskich olbrzymów i dżungli Amazońskiej-  to właśnie Wenezuela. Zachwycająca naturalnym pięknem kraina odkryje przed nami wiele możliwości dla aktywności górskiej i nie tylko. Wenezuela zaprosi nas przede wszystkim w najważniejszy rejon przyrodniczy Wenezueli – Gujanę. 

To dziki i niekończący się obszar pełen pięknych rzek i wodospadów,  pełen ogromnych obszarów lasów deszczowych oraz gór stołowych.

Górski cel naszej podróży to Roraima- monumentalna góra stołowa wznosząca się między chmury właśnie tutaj. Uznana za najciekawszy cel przyrodniczy całej Wenezueli, jej swoisty symbol oraz wspaniałe miejsce dla trekkingów oraz dla tych osób, które po prostu kochają przyrodę.  Góra nie była poznana do 1884 roku. Od tego czasu badacze botanicy i geolodzy eksplorują te tereny do dnia dzisiejszego. Znajdująca się na styku trzech państw- Wenezueli, Gujany i Brazylii góra jest najwyższą tepują regionu (góra stołowa)- jej płaskowyż sięga 2700 m., zaś najwyższy szczyt 2810m.Miejscowe plemię Pemon nazywa górę „matką wszystkich wód” ponieważ Roraima to źródło rzek, które zasilają wszystkie pobliskie wielkie rozlewiska- Orinoco, Essequibo oraz Amazonkę. 

Poza zdobyciem najwyższego szczytu Gujany będziemy mieli okazję eksplorować pozostałe miejsca dzikiej przyrody rejonu.Przede wszystkim będzie to najwyższy wodospad świata Salto Angel, który znajduje się w ciężko dostępnych lasach Gujany. Wodospad sięga wysokości 979 metrów i wypływa z góry stołowej o kształcie serca nazywanej w języku plemiona Pemon Auyantepui (góra Boga diabła).

Odwiedzimy również rejon delty Orinoco, gdzie będziemy eksplorować kolejne rzeki i kolejne lasy deszczowe Gujany.

Na koniec odpoczniemy na karaibskich plażach w Parku Narodowym Mochima, gdzie można będzie zakosztować jednych z najlepszych rejonów  raf koralowych - do pływania z rurką i odpoczywania.  

 

1.        Chętnych prosimy o zgłoszenia do 31 grudnia.

2.  Potwierdzeniem zgłoszenia jest wpłata 4200 pln na bilet i ubezpieczenie.

 

Wylot nastąpi najprawdopodobniej z Berlina, dlatego spotkanie uczestników odbędzie się w Poznaniu lub we Wrocławiu skąd na berlińskie lotnisko udamy się busem.

Lądujemy w Caracas i stad jedziemy autobusem w rejon Gujany w okolice szczytu Roraima.

Po przyjeździe rozpoczynamy trekking . Łączna długość trekkingu to 60 km dlatego będziemy potrzebowali na jego przejście 6 dni. Trzeciego dnia stajemy na płaskowyżu góry, czwarty dzień przeznaczamy na zdobycie szczytu, pozostałe dni to powrót.

Góra jest technicznie prostym trekkingiem z najtrudniejszych nachyleniem 45 stopni do przejścia. Jest tutaj jednak wiele czynników utrudniających wędrówkę jak dokuczliwe owady, wezbrane potoki oraz duża wilgotność terenu czy deszcze.

Początkowe trzy dni oznaczają podejście pod górę ze średnią czasu dziennych przejść w granicach 6 godzin. Dwa kolejne dni- czwarty i piąty to najbardziej intensywne dni trekkingu- przejścia będą wahały się w okolicach 10 godzin.

Czwartego dnia wchodzimy na szczyt Roraimy. Zwykle góra pogrożona jest w dużej mgle więc trasa może okazać się trudna. Tego dnia dochodzimy również do granicy trzech państw- Wenezueli, Brazylii i Gujany. Po zdobyciu szczytu spokojnie wracamy do bazy J

Ostatnie dwa dni to zejście- dzień piąty jest najbardziej wymagający z całego trekkingu, pomimo tego że schodzimy w dół, trasa do pokonania to długi odcinek 17 km. Ostatni dzień trekkingu to kolejne 5 godzin zejścia w dół.

Wejście na szczyt już samego płaskowyżu to niesamowite doświadczenie. Jest to bardzo mistyczne miejsce, gdzie wszystko jest wyjątkowe- krajobraz, roślinność czy małe zwierzęta. Jest to święta góra, gdzie odrodziła się bogini Kuin i gdzie codziennością są zjawiska paranormalne J

Po udanej akcji górskiej przenosimy się na spokojne wody kilku Gujańskich rzek, którymi dostaniemy się do podnóży najwyższego wodospadu świata- Salto Angel. Cała podróż wraz z wizytą zajmie nam trzy dni podczas których przemierzymy kolejną porcję lasów deszczowych.

Delta Orinoco to jedna z najpiękniejszych delt  pośród światowych rzek. Głęboki zielony labirynt wysp, kanałów i lasów mangranowcowych rozciąga się na powierzchni 30 000 km2. Spędzimy tutaj dwa wspaniale dni, możliwe jest również przedłużenie wyjazdu i głębszą eksplorację okolic- o dwa kolejne dni.

Ostatni dzień programu to odpoczynek w rejonie Parku Narodowego Mochima. Będzie to typowy dzień relaksu, podczas którego będziemy mieli możliwość zwiedzenie  skalnego wybrzeża porośniętego roślinnością typu kaktusowego, ale i również pięknych plaż. Tutaj również mamy możliwość pływania z maską pośród wspaniałych raf koralowych.

Park Narodowy rozciąga się na przestrzeni kilkudziesięciu wysepek pośród czystych, ciepłych wód morza karaibskiego.  

 

- buty najlepiej lekkie, ale ciepłe i wytrzymałe trekkingowe numer- 1,5 większe,

- mocne sandały zapinane na rzepy- w których możemy przekraczać rzeki, ewentualnie dodatkowo adidasy z dobrą podeszwą do przechodzenia przez rzeki

- skarpety ciepłe- 3 pary ( grube termiczne, ale szybko schnące), skarpety inne (najlepiej przeciwpotne i szybkoschnące, dużo na zmianę)

- kalesony przeciwpotne – 1-2 sztuki, spodnie antydeszczowe, spodnie typu safari z odpinanymi nogawkami, na trekking 2 pary spodni z długą nogawką (1 na zmianę)

- koszulki z krótkim rękawem ( bawełniane i oddychające- kilka na zmianę), koszulki z długim rękawem cienkie (na trekking przynajmniej 2 sztuki)

- polar 200

- kurtka na wiatr i deszcz (najlepiej goretexowa), ewentualnie poncho na deszcz 

- czapka, kapelusz lub czapka na słońce

- bielizna, strój kąpielowy, ręcznik

- kije teleskopowe

- ochraniacze- Stuptuty

- śpiwór sztuczny minimum do –5 (puchowy zawilgotnieje)

- karimata lub materac samopompujący, folia NRC

- przybory toaletowe, papier 2 rolki, mydło biodegradowalne, dużo środków na komary, witamina B-12, (dokładny skład apteczki podamy przed wyjazdem), krem przeciwsłoneczny

- plecak duży (najlepiej 70 l), plecak mały (najlepiej 40 l), ewentualnie mały plecak - 50 l. + worek transportowy wygodny do noszenia, pokrowiec na plecak (przeciwdeszczowy)

- czołówka z zapasem baterii, termos 0,7-1 l, okulary przeciwsłoneczne, książeczkę szczepień z wpisaną febrą, ksero paszportu.

 


Możesz także zgłosić swoje uczestnictwo w wyprawie używając poniższego formularza:

* wymagane pola formularza