This text is replaced by the Flash movie.

NOWA ZELANDIA

Początek: 10-02-2019
Koniec: 04-03-2019koszt: 10 500 pln + 2400 dolarów nowozelandzkich

 

w koszt wliczone jest:

- przelot z Polski do Christchurch w Nowej Zelandii

- wynajęcie samochodu na całą trasę przejazdu, paliwo, parkingi, depozyt samochodu podczas trekkingu, pełne ubezpieczenie samochodu

- noclegi w hotelikach, motelach i apartamentach, w górach noclegi w chatach górskich, w większości miejsc na dole śpimy w pokojach dwu/trzy- osobowych, w większości są to pokoje z łazienkami

-  wyżywienie (2 posiłki dziennie);  kolacje jemy codziennie w restauracjach (poza górami)

-  wszystkie passy i pozwolenia na szlakach (noclegi w chatach po drodze), wszystkie dojazdy miejcowymi busami do początku/ końca szlaku, łodzie dopływające do początku i odbierające z końca szlaków

- wyżywienie podczas trekkingów (dwa liofilizaty śniadanie + kolacja/ dzień/ osobę) 

- rejs w przesmyku Milforda

- ubezpieczenie 

 

 

proponowane atrakcje, których nie obejmuje koszt:

- skok na bungy w kanionie rzeki Nevis w Queenstown ( lina o długości 134 m.) 280 dolarów nz;

- ratfing w Queenstown- około 200 ndz

- dodatkowe wstępy do muzeów czy fakultatywne wycieczki ( max. 50 dolarów);

- lot helikopterem w rejonie Mt Cook (340 dolar. NZ)

- wycieczka łodzią bądź helikopterem na podziwianie wielorybów w rejonie Kaikoura

Ponieważ Nowa Zelandia znajduje się najdalej jak to możliwe bardzo polecamy aby zostać przynajmniej 1 tydzień dłużej i zwiedzić jeszcze wyspę północną.

Mozliwe jest przedłużenie o:

- 1 lub 2 dniowe przedłużenie o Wellington (zwiedzenie miasta)- 300/500 NDZ (rejs promem + pobyt)

-  tygodniowe lub 8,9 dniowe przedłużenie i zwiedzenie północnej wyspy, naturalnych gejzerów i wulkanicznego obszaru Nowej Zelandii- 2300 pln + 1000 dolarów nowozelandzich (przy przedłużeniu 7- dniowym)

 - tygodniowe  przedłużenie o odpoczynek na tropikalnym archipelagu Fidżi; archipelag położony jest na południowym Pacyfiku i składa się z 300 wysepek, koszt nie obejmuje wycieczek między wysepkami 3500 pln + 1000 usd.

Nowa Zelandia (w języku Maoryskim Aotearoa - Kraj Długiej Białej Chmury) to odległe i rzadko zaludnione wyspy. Oszałamiające krajobrazy, magiczne miejsca, jakby stworzone dla amatorów sportów górskich i wodnych, również bardzo popularnych tu sportów ekstremalnych, niecodzienne miejsca Maoryskiej kultury, ale również jedzenie i wino to tylko niektóre z powodów dla których warto tu przybyć.

Nie bez powodu wytwórnie filmowe wielkich superprodukcji jak trylogia Władcy Pierścienia, Opowiści z Narnii czy Avatara "wykorzystały" te tereny jako piękne tła filmowe, przez niektórych nazywane najbardziej fotogenicznymi miejscami naszego globu.

Szlak Milforda, który jest głównym szlakiem wyjazdu wielokrotnie uznany został za najpiękniejszy szlak świata. Doliny wykształcone przez cofające się lodowce porastają tutaj starożytne lasy deszczowe zaś górskie trawiaste granie dają nam widoki na skaliste fiordy.

Nowa Zelandia powstała ok. 130 mln lat temu, ale współczesny kształt jest stosunkowo młody, ma około 10 000 lat.

Będąc granicą dwóch wielkich zderzających się płyt tektonicznych, Pacyficznej i Indo-Austalijskiej, do dnia dzisiejszego jest miejscem silnego działania naturalnych sił górowaceń. Dlatego też krajobraz tego lądu tworzą bardzo zróżnicowane i spektakularne serie krajobrazów poczynając od ośnieżonych szczytów Alp Południowych, przez lodowcowe doliny do lasów deszczowych, terenów wydmowych i stożków wulkanicznych. To ogromna różnorodność form ziemii częściej spotykana na przestrzeni całego kontynentu niż małego archipelagu. Z tej przyczyny, jak również z powodu endemicznej w 80% tutaj fauny i flory (ptaki z rodzaju nielotów, rzadko już dziś możemy spotkać kiwi ) Aotearoa nazywana jest przez niektórych mikrokontynentem.

Przede wszystkim będzie to wyjazd trekkingowy, łatwy technicznie.

Pierwszy rejon, do którego się udamy do Fiordland, najsurowszej krainy całej Nowej Zelandii. Fiordland jest postrzępiony, górzysty, mocno zalesiony, przekrawany wieloma głębokimi starymi przesmykami wodnymi. Pogoda jest tu "humorzasta". Nawet w najbardziej ciepłym sezonie nagłe ulewy są rzeczą normalną. To najbardziej deszczowa część Nowej Zelandii, spada tu około 6 m deszczu rocznie.

To tu znajduję się Szlak Milforda- jeden z najpiękniejszych szlaków na świecie. Wędrówka poprzez krainę fiordów porośniętych lasami deszczowymi zajmie nam trzy dni.

Piękne rozłożyste górskie tereny, trasa wzdłuż wybrzeża w Parku Fiordland oraz piękne oraz bardzo wilgotne lasy deszczowe to krajobraz tego szlaku.

Podczas tej wędrówki pośród krystalicznych strumieni ostatniego dnia odwiedzimy również mający 630 m. wysokości wodospad Sutherland- najwyższy wodospad Nowej Zelandii.

Szlak kończy się spektakularnym widokiem na przesmyk, czy też fiord Milforda.

Fiord dający widok na skalisty wyjątkowy szczyt wyłaniający się z wody- o wysokości 1692 m.- Mittre Peak oraz wiele innych fiordów wokoło, będziemy przepływać przez całą jego długość aż ujrzymy otwarte wody Morza Tasmana.

Jest to jedna z największych atrakcji Nowej Zelandii- będąc zarazem jednym z najpiękniejszych widoków tego kraju.

Drugim punktem programu będzie górzysty szlak Routeborn- uznawany często za drugi najpiękniejszy szlak Nowej Zelandii, mający więcej górskich przejść i granii niż szlak Milforda.

Podczas wyjazdu odwiedzimy rejon góry legendy- Mt. Cook. Park Narodowy Alp Południowych to wspaniałe miejsce, gdzie znajdziemy 28 trzytysięczników, wspaniałe alpejskie widoki na tutejsze góry i  lodowce.

W parku przejdziemy dwie trasy trekkingowych w tym trasę do chaty Muller Hut. Położone na wysokości 1800 m. schrosniko daje nam 360 stopniowy widok na Mt. Cook, okoliczne lodowce, lodowe klify, skaliste pionowe ściany i wszystkie najwyższe szczyty Nowej Zelandii.

Trasa jest technicznie najtrudniejsza ze wszystkich szlaków, jakie przechodzimy bo jest dosyć stromo i skaliście. Widoki na pobliski Mount Sefton i okoliczne doliny są oszałamiające.

Odwiedzimy również Wanakę z okolicznymi szczytami oraz Queenstown- światową stolicę adrenaliny. 

Ostatnie kilka dni wyjazdu spędzamy w rejonie Kaikoura- znanej z bogactwa zwierząt morskich. Ostatnie dni spędzimy na plaży, odwiedzimy morską kolonię fok a dla chętnych możliwa jest wycieczka na oglądanie wielorybów. 

Dla chętnych osób możliwy jest skok na Bungy i lot helikopterem nad Mt. Cook :)

 

Możemy być pewni, że spokojne tempo tego kraju na końcu świata to wspaniałe doświadczenie. Żyjący tutaj ludzie, nazywani przez przyjezdnych Kiwi to ostoja spokoju i głębokiego szacunku wobec siebie i innych.

Rdzennych Maorysów na wyspie południowej znajdziemy tylko 5%. Główne plemię to Ngai Tahu znane jako nabardziej zamożne Maoryskie plemię. W miejscach kultury Maoryskiej organizują oni całonocne pokazy tańca, rzeżby czy miejscowego tkactwa.

 

Zapraszamy do kraju niesamowitej przyrody, jednych z najpiękniejszych szlaków świata i światowej stolicy sportów ekstremalnych !

Uwaga !!!

Z uwagi na konieczność rezerwacji chat na trekkingu Milford Track prosimy o zgłoszenia do 25 kwietnia, później nie ma możliwości dołączenia do wyjazdu z powodu braku miejsc !!! 

Potwierdzeniem zgłoszenia jest wpłata 10 500 pln na bilet i ubezpieczenie. 

05.02- spotykamy się na Warszawskim Okęciu skąd lecimy lotem (zazwyczaj z dwoma krótkimi przesiadkami) do Christchurch, głównego miasta południowej wyspy Nowej Zelandii

07.02- przylot, przejazd do pobliskiego nadmorskiej miejscowości Akaroa położonej na półwyspie o tym samym imieniu.

Akaroa była to pierwsza francuska osada i swoim wyglądem trochę przypomina francuskie miasteczko. Francuzi znaleźli się tutaj w 1838 roku zakładając osadę dla 63 przybyszów. W 1849 roku ląd był jedank przejęty przez companię Nowa Zelandia i tak pozostało do dziś.

08.02- spędzamy cały dzień na półwyspie Akaroa na jednodniowych trekkingach pośród pobliskich wzgórz położonych wokół kilku zatok wpływających z trzech stron okrągłego półwyspu

09.02 przejazd mt. Cook village- trasa przejazdu to około 5 godzin 

10.02- podejście do Muller Hut, gdzie grupa spędza noc; Szlak wiodący do Muller Hut dociera na wysokość 1800 m. Skąd rozpościerają się 360 stopniowe widoki na najwyższe i najpiękniejsze szczyty Alp Południowych, lodowce i pionowe skalne ściany. Stąd rozpościerają się widoki na najsłynniejsze góry Nowej Zelandii- Mt. Cook i Mt. Sefton. Podejście zajmuje 4 godziny + wejście na Mt. Olivier 30 minut z chaty gdzie nocujemy

11.02- zejście w dół z Muller Hut do Mt. Cook Village; następnie przejeżdżamy w kierunku doliny Tasmana gdzie przechodzimy jeszcze 2-3 godzinny prosty technicznie szlak I podziwiamy duży lodowiec I jezioro polodowcowe, dla chętnych możliwy jest również 45- minutowy lot widokowy nad Mt. Cook I innymi olbrzymami południa J

12.02- dojazd Queenstown + nocleg

13.02 Szlaki w rejonie Fiordland rozpoczynamy szlakiem Routeborn, jednym z najpiękniejszych widokowo szlaków Nowej Zelandii. Szlak wiedzie przez zielone łąki i żółte trawy, wzdłuż rzek i wodospadów. Rozciągają się tutaj wspaniałe widoki na szerokie górskie doliny i wiele pasm górskich- widocznych z różnych stron. Szlak ciągnie się przez 32 km, które przejdziemy w trzy dni (z dwoma noclegami po drodze w chatach).

Routeborn dzień 1- rozpoczynamy trekking wzdłuż krystalicznie czystej rzeki Route Burn, po drodze napotykamy wodospad Bridal Veil skąd wspinamy się w górę kanionu. Linowym mostem dochodzimy do otwarych trawiastych przestrzeni- Routeborn flats. Stąd wspinamy się dalej przez bukowy las podziwiając widoki na góry Humbolta.

Dochodzimy do chaty, która umiejscowiona jest w niedalekiej odgległości od wodopadu Routeborn Falls.

Czas przejścia 4 godziny- około 9 km podejścia

14.02 routeborn dzien 2: dzień rozpoczynamy wspinaczką w górę poprzez las deszczowy i trawiaste rejony płaskich odcinków i dochodzimy do najwyższego punktu całego szlaku- siodła Harrisa (1255 m.n.p.m.). Szlak następnie schodzi i trawersuje wzdłuż ściany Hollyford, stąd podziwiamy przepastne widoki na góry Darran. Ten odcinek trasy znany jest z szykownych „alpejskich ogrodów”- czyli z pięknej alpejskiej roślinności. Dochodzimy do chaty Mackenzie pięknie położonej nad jeziorem Mackenzie

Czas przejścia 5-6 godzin, około 11 km

Po dojściu do chaty na lekko wchodzimy na wzgórze Conical- około 2 godzin marszu tam i z powrotem. Roztaczają się stąd piękne widoki na dolinę Hollyford, jezioro Mc Kerrow, dolinę Martins i morze Tasmana

15.02 routeborn dzien 3, Schodzimy w dół przez trawiaste tereny z nowozelandzkimi drzewami ribbonwood, podziwamy również wodospad Earland Falls (174 m.) W chacie Howden odpoczywamy a następnie przechodzimy kolejne 3 godziny biegnące w kierunku drogi i kończące nasz trekking.

Wchodzimy na pobliski szczyt Key Summit gdzie podziwiamy góry Darran i dolinę Hollyford. Na tym odcinku często można spotkać tutejsze ptaki: tontiny, robiny i nowozelandzkie gołębie. 

Czas przejścia : 5-7 godzin, około 13 km przejścia 

Dojeżdżamy do Te Anau, gdzie jemy kolację i nocujemy.

16.02 dziś mamy dzień odpoczynku między trekkingami. Większość dnia poświęcamy na czas wolny- można pochodzić wokół jeziora Te Anau, odpoczywamy, regenerujemy siły.

17.02 Milford track- jeden z najpiękniejszych szlaków świata. Doliny wykształcone przez cofające się lodowce porastają tutaj prehistoryczne lasy deszczowe zaś górskie trawiaste granie dają nam widoki na skaliste fiordy.

Szlak liczy 53 km, które przejdziemy w przeciągu czterech dni. Szlak rozpoczyna się na końcu jeziora Te Anau, gdzie dopłyniemy łodzią.

Dzień 1: przepływamy łodzią- 1 godzina 15 minut do końca jeziora Te Anau a następnie przechodzimy w miarę płaskim szlakiem poprzez las bukowy i wzdłuż rzeki Clinton- czas przejścia to 1 godzina do Clinton Hut, gdzie spędzimy noc

18.02 Dzień 2 szlak Milforda:  Clinton Hut do Mintaro Hut – czas przejścia 6 godzin, 16,5 km

Dzisiejszy szlak wspina się pomału poprzez dolinę Clintona, po drodze obserwujemy zmieniającą się roślinność oraz naskalne wodospady Hirere.

19.02 dzień 3 szlak Milforda: Mintaro Hut do Dumpling Hut, 6-7 godzin, 14 km

Wchodzimy na przełęcz Mackinnon skąd rozpościerają się wspaniałe widoki na Kanion Clintona i jezioro Mintaro. Stąd schodzimy w dół mijając kilka małych wodospadów na rzece Roaring Burn. Dziś dodatkowo odwiedzamy również wodospad Sutherland o wysokości 630 metrów- jest to okolo 1,5 godziny dodatkowego marszu do wodospadu.

20.02 dzień 4 szlak Milforda: Dumpling Hut do końca szlaku, gdzie wsiadamy na łódkę dopływającą do końca szlaku

czas przejścia 6 godzin, 18 km

dzisiejszy szlak to technicznie prosty szlak biegnący przez las, 

- łódką dopływamy do przesmyku Milforda gdzie udajemy się na rejs widokowy  (około 1,5 godziny), rejs w przesmyku to przede wszystkim słynny widok na skalisty wyjątkowy szczyt wyłaniający się z wody- o wysokości 1692 m.- Mittre Peak oraz wiele innych szczytów-fiordów wokoło, będziemy przepływać przez całą jego długość aż ujrzymy otwarte wody Morza Tasmana. Po drodze widzimy piękne wodospady i foki bawiące się pośród skał J

- następnie dojazd autobusem do Te Anau- 2 godziny

nocleg i kolacja w Te Anau

21.02 dojazd Queenstown. Queenstown to światowa stolica adrenaliny. To tu powstało pierwsze na świecie bungi.

Osoby ktore chca moga za dodatkową opłatą skorzystać z dodatkowych atrakcji jak: rafting, bungi jumping, jetboarding (szybka łodź motorowa w rzece) czy innych- koszt mniej wiecej 200- 300 ndz/ osoby

22.02 Rano dla chętnych możliwe uczestnictwo w raftingu 5 stopnia- w Queenstown, stolicy adrenaliny Nowej Zelandii można spóbować wielu atrakcji: jetboarding, skok na bungy czy właśnie raftingu

dojazd Wanaka na noc (około 2 godziny)

23.02 wejście na Roys Peak- Trasa przejścia- 10 km- czas przejścia to około 5-6 godzin

24.02 przejazd Kaikoura (około 8 godzin przejazdu)

25.02 Kaikoura to najlepsze miejsce w Nowej Zelandii dla podziwiania dzikiej przyrody.

U wybrzeży miasteczka znajdziemy kolonię fok zaś w pobliskich wodach największą ilość zwierząt morskich jak wielkoryby, delfiny, albatrosy i wiele różnych ptaków. Odwiedzamy kolonię fok i dla chętnych możliwa jest wycieczka łodzią bądź helikopterem na oglądanie wielorybów.

26.02 powrót do Christchurch+ wylot z Christchurch do kraju

27.02 lądowanie w Warszawie


 

-Buty za kostkę lub pod kostkę – nieprzemakalne I wygodne (najlepiej rozchodzone) + stuptuty
-Skarpety (wełniane lub techniczne sztuczne)
-Spodnie- z materiału szybkoschnącego 
-Koszulki (wełniane lub sztuczne techniczne)
-Bielizna (wełna lub techniczne szybkoschnące), koszulki z długim i krótkim 
rękawem, spodnie z długimi nogawkami typu kalesony
-Warstwa środkowa- polar lub ciepły sweter z wełny (lekki)
drugi polar lub ciepły sweter, ew. cieńki sweter puchowy/ primaloftowy
-Kurtka na deszcz lub peleryna- przeciwdeszczowa, przeciwwiatrowa z kapturem 
-Spodnie na deszcz
-Ciepła czapka, czapka na słońce i okulary przeciwsłoneczne
-rekawiczki cienkie
-Dodatkowe skarpety lub inne rzeczy (lekkie) do przebrania w razie 
zamoknięcia na treku
-Plecak z dużym i szczelnym zabezpieczeniem przeciwdeszczowym
-Śpiwór- o temp. Komfortowej do -5 stopni
-okulary przeciwsłoneczne
-Zapalniczka
-Rzeczy osobiste
-Wodoodporny pojemnik (z grubej twardej folii) na najważniejsze rzeczy które mogą zamoknąć
-Latarka
-przybory kuchenne: menażka, nóż, widelec, łyżka, kubek, gąbka do mycia
-Przybory toaletowe biodegradowalne
-Apteczka (dokładną rozpiskę leków jeszcze prześlę), środek na komary, krem na słońce (min. 30)
-Folia NRC, mały termos
-strój kąpielowy
-Sprzęt opcjonalny: sprzęt fotograficzny, zatyczki do uszu, książka do czytania,
-dokumenty: paszport, ksero paszportu, prawo jazdy

Proszę samodzielnie ocenić jeszcze własne potrzeby sprzętowe- można z czegoś zrezygnować lub zabrać dodatkowe rzeczy. Temperatury w ciągu dnia będą wahały się w granicach 10-25 stopni.
W nocy najzimniejsza temp. To +3-5 stopni.


Zapraszamy do obejrzenia filmu z kilku podróży jednego z naszych uczestników.

Duża część podróży to Nowa Zelandia- film rozpoczyna się rejsem w przesmyku Milforda, znajdziemy też tutaj rafting na rzece Rangitata i szlak Milforda !

Serdecznie Zapraszamy !!!

https://www.youtube.com/watch?v=_ednIti8b_Y&feature=youtu.be
Możesz także zgłosić swoje uczestnictwo w wyprawie używając poniższego formularza:

* wymagane pola formularza