This text is replaced by the Flash movie.

Patagonia

Początek: 16-02-2020
Koniec: 01-03-2020koszt:

14 300 pln

obejmuje: organizację wyprawy, przelot Berlin (zapewniamy dojazd busem z Poanania) ew. Warszawa - Buenoss Aires- Warszawa, przelot Buenoss Aires- El Calafate - Buenoss Aires, wszystkie przejazdy na miejscu autobusami- trasa: El Chalten- El Calafate- trekking W w Chile- El Calafate, przejazd El Calafate- Punta Arenas- El Calafate , wszystkie pozwolenia na szlakach oraz wstępy do parków narodowych, noclegi w hotelach klasy turystycznej, w górach noclegi w namiotach, wyżywienie (2 posiłki dziennie), ubezpieczenie alpinistyczne

Trasa podróży jest tak zorganizowana, że nie nosimy namiotów, ani ciężkich plecaków podczas trekkingów.

Kupujemy jedzenie w schroniskach i śpimy w namiotach obok schronisk. 

Namioty wypożyczamy w każdym punkcie naszego noclegu.

 koszt nie obejmuje: wstępów do zabytków I atrakcji dodatkowych (zwiedzanie Buenoss Aires), nadbagażu ( max. 15 kg na lotach wewnętrznych), opłat lotniskowych ( El Calafate- około 20 usd), wycieczki do lodowca Perito Moreno- około 100-120 usd, wycieczek w okolicy Punta Arenas- największa kolonia Pingwinów w Ameryce Południowej- 100 usd.

 


możliwe są również opcje przedłużenia wyjazdu:
- pięciodniowe przedłużenie wyjazdu o Ziemię Ognistą ( 900 usd wraz z rejsem do kolonii lwów morskich, kormoranów królewskich i pingwinów)
- ośmiodniowe przedłużenie wyjazdu o przylądek Horn (1300 usd)
- tygodniowe przedłużenie wyjazdu o Patagonię Chilijską rejon jezior ( w programie m.in. wejście na wulkan Villarica 2847 m. ew. wejście na volcan Llanin 3776 m.; canyoning w rejonie Pucon, trekking pośród Patagońskich wulkanów, gorących źródeł, gejzerów i księżycowych krajobrazów- 1000 usd)
- czterodniowe przedłużenie o wodospady Iguazu (500 usd)
- czterodniowe przedłużenie o Urugwaj ( 500 usd)
- tygodniowy rejs na Antarktydę ( około 7000 usd)

 

Szeroka i zróżnicowana Patagonia to błotniste lasy, dzikie rzeki, szczyty otoczone przez lodowce i krajobraz stepu kształtowany wiatrem aż po kres horyzontu. 
To wielki teren podzielony między Argentynę i Chile. Miejsce stało się legendą dla poszukiwaczy wspaniałych przygód, dla tych którzy zdecydowali się na wspinaczkę po ich mitycznych wieżach, przejście przez kontynentalną pokrywę lodowca czy po prostu na zagubienie się w tej ogromnej przestrzeni.

Patagonia wciąż posiada nienazwane szczyty, miejsca nieekslporowane i niepoznane. 

Patagonia którą zobaczymy wydaję się być całkowicie odkryta. Dzięki legendom o końcu świata popularne szlaki wokół szczytów ikon to jedne z najbardziej przygotowanych szlaków tego zakątka świata. Wciąż jednak to wspaniałe zapierające dech w piersiach widoki granitowych monolitów otoczonych szalem kontynentalnego lodowca. 

Pasmo górskie Andów powstawało przez ostatnie 70 mln lat kiedy oceaniczna płyta tektoniczna Nazca powoli klinowała się pod kontynentalnym talerzem Ameryki Południowej. Więc wielkość gór stopniowo rosła blokując przepływ wilgoci znad Pacyfiku, czego efektem jest suchość terenu po wschodniej stronie And.
Ten podział jest wyraźnie widoczny kiedy podróżujemy od wschodniej stepów Patagonii Argentyńskiej do zielonych, bardziej mokrych terenów Patagonii Chilijskiej.

Południowy rejon Patagonii to krajobraz dotykający zamarzniętej zasłony lodowcowych śniegów. Pole Lodowe Ameryki Południowej rozciąga się na przestrzeni całej Patagonii i w roku 2009 zawierała się na przestrzeni 4500 km kwadratowych (wciąż topnieje). Jest to najbardziej rozległy rejon lodowcowy poza regionem polarnym. To trzecie na Ziemii zasoby słodkiej wody poza Antarktydą i Arktycznymi polami wraz z Alaską.
Pole lodowe w Patagonii dzieli się na północne i południowe. Te północne ( Campo de Hielo Norte) rozciąga się na przestrzeni 100 km i zwiera 19 głównych lodowców.
Południowe pole rozciąga się na 320 km długości na granicy Argentyny i Chile i to właśnie jego lodowce będziemy mogli podziwiać podczas trekkingów w rejonie Torres del Paine i Parku Narodowego Los Glacieres. 

Ta karmiona ciężkami opadami śniegu kraina broni swoje lodowe czapy przed topnieniem dzięki prawie ciągłej kontynuacji zachmurzenia terenów lodowcowych oraz najwyższych szczytów rejonu.

Między innymi właśnie Patagońskie lodowce czynią z tej krainy cel wyjątkowy i niezwykły.
Przestrzenie tu są ogromne, rozległe, zupełnie jak cisza je wypełniająca.

Dla tych którzy tu przybędą spotkania z tą pustką może być równie wspaniałym doświadczeniem.

Podczas wyjazdu w ten rejon odwiedzimy dwa miejsca wpisane na listę światowego dziedzictwa Unesco (  Park Nacional Los Glacieres, Torres del Paine Biosphere Reserve).

Prosimy o zgłoszenia do 15 października.

Potwierdzeniem zgłoszenia jest wpłata 7000 pln na konto stowarzyszenia.  

Spotykamy się w Poznaniu skąd jedziemy busem do Berlina (stąd nastąpi wylot) (możliwy dolot z  innego miasta w Polsce) skąd lecimy do Buenoss Aires. Stąd (wciąż samolotem) przemieszczamy się do El Calafate.

Następnie przejeżdżamy do El Chalten, gdzie po noclegu rozpoczynamy dwa jednodniowe trekkingi aby podziwiać jedne ze słynniejszych górskich ścian świata- Fitz Roy i Cerro Torre.
 Pierwszy dzień to trasa widokowa pod Monte Fitz Roy. Po trzygodzinnej wędrówce z El Chalten dochodzimy do Campamiento Poincenot, skąd stromym zboczem podchodzimy do Laguna do los Tres ( 3 godziny tam i z powrotem) skąd widzimy bardzo blisko i wyraźnie piękną iglicę Monte Fitz Roy wraz z otacząjącymi lodowcami: Glaciar de los Tres, Glaciar Rio Blanco.

 Drugi dzień to trasa pod Cerro Torre. Pięknym trzygodzinnym szlakiem dochodzimy do campamiento de Agostini. Stąd kolejną godzinę ( tam i z powrotem) dochodzimy do miejsca zwanego Mirador Maestri tuż obok pięknego lodowca glaciar Torre, skąd rozciąga się wspaniały widok na Cerro Torre (3102 m.) oraz kilka iglic obok nich m.in. Aguja Egger (2900 m), Cerro Mocho (1953 m.). Tego samego dnia wracamy trzygodzinną trasą do El Chalten. 


 Stąd udamy się w kierunku chilijskiego Parku Narodowego Torres del Paine. W drodze do Chile zahaczymy jeszcze o lodowiec Perito Moreno. Lodowiec ten to najbardziej dynamiczny i najbardziej dostępne lodowe pole na świecie. Lodowiec mierzy 30 km długości, 5 km szerokości i jest na 60m wysoki, ale jego nieustanna działaność codzinnie zmienia jego wymiary. Z przedniej ściany lodowca codziennie może odpaść nawet do 2m bryły lodowej, która tworzy zaraz obok długiego języka małe góry lodowe pływające jak statki po jeziorze Lago Argentino. Powiększające się z roku na rok jezioro jest niepodwarzalnym śladem działalności lodowca.
 Kolejnego dnia zmierzamy w stronę Chijiskiej Patagonii. Tu przejdziemy uznawany za najsłynniejszy szlak świata o nazwie mającej odniesienie po prostu do jego kształtu- "W". To sześciodniowa wędrówka pośród granitowych skał o wysokości 2800 m. To najbardziej znana część Patagonii, przyciągająca masy jakby pielgrzymujących tu turystów. Wszystkich przyciągają klasyczne patagońskie panoramy wspaniałych "Torres del Paine", ale również Cuernos del Paine czy Cerro Paine Grande. 
 Trekking w tym rejonie zajmie nam 5 dni. Trasa biegnie wokół trzech głównych pasm dolinami, poprzecinane lazurowymi jeziorami oraz lasami. 
Zobaczymy też kilka pędzących rzek i kilka lodowców, na najsłynniejszy lodowiec (szary) można będzie podejść z przewodnikiem i z odpowiednim sprzętem ( dla chętnych). Dzienne przejścia będą wahały się od 4 do nawet 12 godzin dziennie.  
 
Po zakończonym trekkingu przejeżdżamy jeszcze do najważniejszego rezerwatu pingwinów w Ameryce Południowej- do Punta Arenas. Wracamy do El Calafate skąd lecimy do Buenoss Aires i dalej do Polski.


Możliwe jest przedłużenie pobytu o wyjazd na Ziemię Ognistą- około tygodnia. W ramach przedłużenia również przejdziemy najpiękniejszymi szlakami w Parku Narodowym Ziemii Ognistej, popływamy z lwami morskimi. Możliwe również przedłużenie o tygodniowy rejs na Antaktydę (ok. 7000 usd). 
 Zamiast "końca świata" i przylądka horn można przedłużyc wyjazd o gorące i parne rejony wodospadów Iguazy (około 4 dni przedłużenia).

Serdecznie Zapraszam, do jednej z surowszych krain naszego globu, gdzie wiatr i czas wyżłobiły jedne z piękniejszych gór na Ziemii.
AR. 

- kije teleskopowe 
- kurtkę gore- tex lub podobna 
- 2 ciepłe polary 100 i 200 lub 200 i 300 lub 200 i sweter puchowy/ ew. kurtka z primaloftu
- spodnie polar 100/150 
- spodnie gore- tex lub podobne
- 2 pary skarpet wełnianych lub innych ciepłych; inne skarpety- w tym wydalające pot 
- 2 pary grubych rękawic polarowych (łączone nie mogą uciskać palców, szczególnie końców)
- rekawice ciepłe narciarskie (na wiatr)
- czapka
- bielizna oddychjąca
- buty trekkingowe o mocniejszej konstrukcji, najlepiej ze skóry połączonej z goretexem, o co najmniej 1 numer za duże; można zabrać lekkie treki jako drugie buty; adidasy lub sandały
- okulary lodowcowe 
- plecaki: 70l i 40l lub plecak 50/ 60 litrów i do tego duży worek np. typu wojskowego, służący jako pokrowiec lub pojemnik na zostawiany depozyt
- ciepły śpiwór min. -5 stopni 
- termos 0,7l- 1l 
- czołówka+ zapas baterii 
- zegarek 
- przybory toaletowe 
- krem uv 30-60,
- maska przeciwwietrzna
- rozgrzewacze chemiczne
- 2 rolki papieru 
- bielizna
- folia ratunkowa NRC

Możesz także zgłosić swoje uczestnictwo w wyprawie używając poniższego formularza:

* wymagane pola formularza