This text is replaced by the Flash movie.

Malawi + Zambia + Mozambik

Początek: 15-06-2018
Koniec: 15-07-201822.06- 05.07 wyjazd główny- Malawi (obejmuje dolot w dwie strony z Warszawy bądź Berlina)- 4800 pln + 1700 usd 

15-22.06- dodatkowy pobyt w Zambii-  1000 pln + 1200 usd (obejmuje dolot do Victoria Falls, powrót z Lusaki bądź Lilongwe)

5-15.07- dodatkowy pobyt w Mozambiku- 2000 pln + 1000 usd (obejmuje powrót z Maputo i przelot wewnętrzny na trasie Pemba- Maputo)

 

W koszt wliczono:

- organizację wyjazdu

- Przelot do Lilongwe i z powrotem (wylot z Berlina- dojazd do Berlina busem z Poznania lub Wrocławia)

- wszystkie przejazdy wynajętymi samochodami 4x4 (w większości dni wyjazdu); 2-3 przejazdy lokalnym transportem

- wyżywienie (2 posiłki dziennie),

- noclegi w chatach, lodgach oraz hotelach klasy turystycznej (pokoje dwu- osobowe z łazienkami, jeśli grupa jest nieparzysta możliwy pokój trzy- osobowy)

- organizacja trekkingu na Mount Mulanje: przewodnika, pomocników, tragarze, kucharz, (Malawi)

- piesze safari w parku South Luangwa National Park, (Zambia)

- safari w Parku Narodowym Kafue (Zambia)

- trekking na Mt. Namuli (Mozambik)

- zwiedzanie wyspy Ibo na archipelagu Quirimbas (Mozambik)

- zwiedzanie i dojazd do Maputo Special Reserve (Mozambik)

- ubezpieczenie              

 

Nie wliczony:

- nadbagaż, alkohol, wizy, podatek wylotowy, napiwki

- wstępy do zabytków, parków narodowych , zwiedzanie miast, koszty dojazdu do zabytków w miastach, parkingi

- (opcjonalny- w zależności od głosowania grupy) dodatkowy przelot wewnętrzny- 1500 pln (Wodospady Wiktorii- Lusaka)- Zambia

- koszty atrakcji wokoło wodospadów Wiktorii- możliwy tutaj jest rafting (około 120 usd), przejazd na linie przez kanion (120 usd), safari na łodziach (120 usd)- Zambia

- wycieczki nad jeziorem Malawi (pływanie z maską około 10 usd, pływanie łódką, bądź kajaki około 25 usd)- Malawi

- wycieczki na Archipelagu Quirimbas (pływanie z maską)- koszt to 60-80 usd- Mozambik

- wizy do Malawi (800 pln) i Mozambiku (500 pln); (organizujemy wizy dla uczestników wyjazdu)

 

 

Opcje przedłużenia wyjazdu:

1.      przedłużenie wyjazdu o 3 dni i zwiedzenie ciekawych miejsc wybrzeża Mozambiku- Isla de Mozambik (300 usd) lub trzech dni w rejonie archipelagu Bazaruto (300 usd) (koszt obejmuje dojazd, pobyt i jedną wycieczkę w każdym wskazanym rejonie)

2. przedłużenie wyjazdu o tydzień i zwiedzanie północnego Malawi- Park Narodowy Nyika-1500 usd

Park Nyika to położony około 1800 m. npm płaskowyż  składający się z pagórków porośniętych gęstymi, wysokimi trawami, poprzerastanymi czasem grupą drzew iglastych.

Park obejmuje obszar 3200 km kwadratowych i jest domem dla wielu zebr , buszboków, ridboków, antylop, guźców, szakali, hien i lampatów oraz około 400 gatunków ptaków.

Tu możliwe jest przejście trzydniową trasą dużego odcinka parku.

W koszt przedłużenia wliczono trekking wraz z obsługą, wynajem samochodu i dojazd do Parku, wyżywienie oraz noclegi w namiotach.

Nie wliczono wstępów do Parku. 

Kiedy zadziwiony odkrywca, szkocki misjonarz Dawid Livingstone w 1855 roku pierwszy raz ujrzał wodospady Wiktorii powiedział: „ Jest to tak piękne i wspaniałe miejsce że nawet Anioły muszą podziwiać je podczas swego lotu”. Odkrywca nazwał wodospady imieniem swojej królowej – Victorii ale w języku kololo nazwa używana do dnia dzisiejszego to Mosi- oa- Tunya, co znaczy „dym, który grzmi”.

Wodospady są szerokie na 1,7 km i wysokie na 108 metrów zaś średnio rocznie liczony przepływ wody to milion litrów na sekundę. Wodospady wpisane zostały na listę siedmiu cudów świata.

Jest to jeden z głównych powodów aby odwiedzić ten rejon południowej Afryki. Poza głównymi atrakcjami rejonu odkryjemy również ukryte i niedostępne ale również piękne i urzekające.

Region Zambii i Malawi to jeden z ostatnich obszarów kontynentu z tak dostępną i liczną dziką przyrodą. Huczące hektolitry wody wodospadów Wiktorii, Park South Luangwa z pieszym safari czy jezioro Malawi to najważniejsze punkty na mapie tej części kontynentu.

Region bogaty jest również kulturowo- mieszka tu wiele nacji i mniejszości etnicznych.

Malawi jest tym małym- wielkim krajem w Afryce o którym często się zapomina.

Główne skarby tego małego kraju to wspaniałe- trzecie co do wielkości w Afryce jezioro Malawi, będące geologicznym zakończeniem wschodniego rowu Afrykańskiego.

Piękne plaże wokół czystego zbiornika wody oraz klimatyczne wioski rybackie wraz z przyjaznymi lokalsami to główne cechy Jeziora. Jezioro stanowi również tło dla wielu możliwości sportów wodnych- pływania kajakiem, nurkowania z maską czy po prostu wypoczynku.

Drugim skarbem Malawi jest Mount Mulanje (3002 m.n.p.m.)- góra pięknie „poprzecinana” strumieniami, pełna wielu tras trekkingowych i pięknych wodospadów.

W otoczeniu pięknych zielonych dolin wyrasta piękny granit szczytu Mount Mulanje.

Miejscowi często nazywają górę „wyspą na niebie” ze względu na jej widok w deszczowe dni, kiedy najlepiej widać otaczające ją zakwitłe pola bawełny.

W drugiej części wyjazdu przejeżdżamy do Zambii. To unikalny kraj często określany mianem prawdziwej Afryki.

Jest to istna perła pośród Afrykańskich krajów zarówno ze względu na różnorodność zwierząt, oszałamiające krajobrazy  jak i najpiękniejsze w Afryce wodospady Wiktorii. Zaraz obok- płynąca nurtem dzika rzeka Zambezi zabierze na również na jeden z najlepszych raftingów świata.

Skarby Zambii to słynne na całą Afrykę piesze safari, dzika rzeka Zambezi i niezmierzone bogactwo dzikiej przyrody.

Również jeden z najciekawszych parków narodowych całego kontynentu znajduje się tutaj- South Luangwa National Park.

Wyjazd możemy uznać za technicznie prosty, wejście na Mount Mulanje charakteryzują czasem strome podejścia ale wejście możemy porównać do trudności w polskich Tatrach Wysokich.

 

Możliwe jest 10- dniowe przedłużenie o pobyt w Mozambiku lub zamiana programu wyjazdu tylko na opcje Malawi + Mozambik (uczestnicy spotykają się z grupą w Lilongwe).

 

Mozambik to jeden z najciekawszych krajów rejonu pod względem wspaniałych plaż, magicznych przybrzeżnych wysepek i wspaniałej kultury.

Kraj ma również wiele do zaoferowania przyrodniczo- wiele szlaków i parków narodowych to dzikie, niedostępne tereny rzadko odwiedzane przez turystów.

Głównym górskim celem naszej podróży do Mozambiku będzie mt. Namuli ( 2419 m.n.p.m.) drugi co do wysokości szczyt w Mozambiku. Z najtrudniejszej strony mt. Namuli to 700- metrowa granitowa ściana. Góra położona jest w mało znanym turystycznie rejonie gdzie w 2011 roku zostały odkryte trzy nowe gatunki żab. Miejsce jest wspaniałym terenem dla naukowców i botaników, którzy rozpoczęli tam swoje badania zaznaczjącąc to miejsce na mapie południowego kontynentu Afrykańskiego jako wyjątkowe pod względem bio- różnorodności.

Przez eksplorerów i naukowców góra została określona mianem zagubionego szczytu.

Trekking na szczyt góry jest technicznie prosty, zajmie nam 3 dni wędrówki. Okolica jest mało przystosowana to ruchu turystycznego.

Po zakończeniu trekkingu odwiedzamy jeden z najpiękniejszych archipelagów kraju- archipelag Quirimbas. Jest to wspaniałe miejsce gdzie białe piaski plaż spotykają się z turkusową wodą a to wszystko poprzecinane jest lasami zielonych mangrowców umieszczonych między wysepkami. Archipelag zawiera w sobie około 20 wysepek umieszczonych na przestrzeni  około 400 km linii brzegowej. Niektóre wysepki są bez wody, dzikie i niezamieszkałe, inne są bogate kulturowo- w XV wieku odbywał się tutaj handel prowadzony przez Arabów, w XVIII wieku pojawili się Portugalczycy.

Południowe wysepki są częścia parku narodowego Quirimbas, gdzie znajdziemy wiele chronionych obszarów, piąknych raf koralowych gdzie można nurkować i pływać z rurką.

Na Archipelagu spędzimy dwa dni i stąd udamy się do Maputo.

W tym rejonie zwiedzimy Maputo Special Reserve, który zamieszkują słonie, żółwie i ponad trzysta gatunków ptaków.

 

 

Serdecznie Zapraszamy do mało poznanego zakątka Afryki- Malawi i jednej z największej atrakcji Afryki- wodospadów Wiktorii !!!

Zgłoszenia przyjmujemy do 4 kwietnia.

Potwierdzeniem zgłoszenia jest wpłata 4800 pln na bilet i ubezpieczenie. 

Program wyjazdu przedstawiamy w kolejności: Zambia, Malawi i Mozambik.

Można wybrać każdy kraj z osobna, dwa kraje lub całość programu !

 

Wylot nastąpi najprawdopodobniej z Berlina, gdzie dowieziemy uczestników busem z Wrocławia lub Poznania.

Przelatujemy do wodospadów Wiktorii będących pierwszym i oddalonym punktem na naszej trasie.

W Parku Narodowym Wodospadów Wiktorii spędzimy dwa dni i zobaczymy wodospady zarówno z Zambijskiej strony jak i od strony Zimbabwe. Trzeciego dnia spływamy rzeką Zambezi w tym samym rejonie.

W Parku oglądamy wodospady, dochodzimy do brzegów zwanych ostrzem noża i podziwiamy ogromny wir wodny zwany „gotującym się garnkiem”.

Dla łowców adrenaliny mamy tu wiele opcji wycieczek- rafting, skok na bungy, zjazdy na linach, spływy kajakowe, spływ do serca wirów wodnych i wiele innych J

Trzeciego dnia w tym rejonie spływamy rzeką Zambezi na pontonach.

Następnie przejeżdżamy do Parku Narodowego Kafue. Jest to jeden z największych obszarowo parków narodowych w Afryce, o powierzchni 22 500 km2. Jest to jeden z klasycznych parków Narodowych gdzie spotkać możemy wiele zwierząt. Przede wszystkim wielką Afrykańską piątkę ( lew, nosorożec, słoń Afrykański, bawół i lampart) ale również hieny, wiele gatunków antylop, krokodyle i hipopotamy. W Parku będziemy obserwować zwierzęta podczas klasycznego safari.

Następnego dnia przejeżdżamy dalej do miejscowości Mfuwe, skąd następnego dnia ruszamy na piesze safari w Parku South Luangwa National Park. Jest to jeden z najpiękniejszych parków całego kontynentu.

Park prowadzony jest na bardzo wysokim poziomie, spotkać tu można masę zwierząt, zamieszkują tu m.in. żyrafy, bawoły, impale, słonie czy hipopotamy ale również wiele gatunków ptaków i rzadko spotykanego lamparta.

Ciekawą metodą obcowania z dziką przyrodą jest piesze safari ( trwające około 3 godzin).

Po zwiedzeniu Parku ruszamy do sąsiedniego kraju- Malawi.

Tu od razu ruszamy w stronę naszego górskiego celu- Mount Mulanje. Na tej trasie przechodzimy tzw. Mulanje traverse, który zajmie nam cztery dni.

Trekking rozpoczniemy ze wschodniej strony góry, przesuwając się stopniowo na zachód by zejść po jej zachodniej stronie. Dzięki temu nie będziemy wracali tą samą drogą, pozwoli to również dokładnie wyeksplorować górę. Wszystkie noce spędzimy w drewnianych chatach bądź lodgach.

Pierwszego dnia przechodzimy 4-5 godzinną trasą do Chambe Hut. Po drodze oglądamy spektakularne widoki na Chambre Peak (2557 m.). Dla chętnych możliwe jest zdobycie szczytu ale zajmie to dodatkowo 6-7 godzin.

Kolejny dzień to 11 godzin wędrówki. Dziś wchodzimy na najwyższy punkt Mt. Mulanje- Sapitwa Peak (3001 m.). Na samym szczycie jest dosyć strome podejście pośród gęstej roślinności.

Dla zmęczonych osób możliwe jest skrócenie trasy o połowę i nie wchodzenia na wierzchołek.

Trzeci dzień wędrówki to pięciogodzinna trasa do Sombani Hut. Dochodzimy dziś do małej przełęczy skąd schodzimy w dół do depresji Ruo Basin. Dla chętnych możliwe jest wejście na szczyt Namasile (2687 m.) co zajmuje dodatkowe pięć godzin.

Ostatni dzień to pięciogodzinne zejście  pośród wspaniałej równiny. Dochodzimy do drogi skąd przejeżdżamy do miasteczka Mulanje.

Podczas całej trasy grupa ma możliwość rozdzielenia się i pójścia z lokalnym przewodnikiem. Razem z nami idą przewodnicy i tragaże. Podczas trekkingu nie nosimy ciężkich bagaży.

 

Po górskich trudach udamy się na zasłużony odpoczynek w okolice jeziora Malawi.

Park Narodowy jeziora Malawi to jeden z niewielu parków o tak czystej wodzie w Afryce.  Podczas jednego dnia pobytu odpoczniemy na piaszczystych plażach, możliwa jest również eksploracji rejonu kajakiem.

Wracamy z powrotem do Lilongwe gdzie część grupy może wrócić do kraju a część kontunuuje wyjazd do Mozambiku J

 

Program w wypadku rozszerzenia o Mozambik:

Z Lilongwe przejeżdżamy do Mozambiku, gdzie wejdziemy na dziki i rzadko odwiedzany szczyt- mt. Namuli (2419 m.n.p.m.) drugi co do wysokości szczyt w Mozambiku. Z najtrudniejszej strony mt. Namuli to 700- metrowa granitowa ściana. Trekking zajmie nam trzy dni i dzienny czas przejść będzie wahał się od 5-9 godzin. Po drodze będziemy nocowali w namiotach bądź drewnianych chatach u miejscowych.

Zabieramy ze sobą cały potrzebny ekwipunek także każdy z uczestników niesie około 10- 12 kg bagażu podczas 6 godzin pierwszego dnia i 6 godzin trzeciego dnia. Na miejscu jest z nami kucharz- przewodnik, który przygotuje posiłki.

Pierwszego dnia przechodzimy przez dawną plantację herbaty, teren jest bardzo zielony i w miarę wchodzenia wyżej przechodzimy przez skaliste formacje. Góra uznana jest za świętą w ocenie miejscowych także musimy pamiętać, że będziemy musieli przestrzegać wszystkich koniecznych zachowań.

Atak szczytowy to około 9 godzin, które przechodzimy na lekko. Trzeciego dnia schodzimy w dół tą samą trasą co dnia pierwszego i odpoczywamy.

Po zejściu przejeżdżamy w rejon Archipelagu Quirimbas. Jest to wspaniałe miejsce gdzie białe piaski plaż spotykają się z turkusową wodą a to wszystko poprzecinane jest lasami zielonych mangrowców umieszczonych między wysepkami. Spędzamy tutaj dwa dni odpoczywając i nurkując bądź pływając z maską. Na pewno odwiedzimy wyspę Ibo- najciekawszą kulturowo wyspę, gdzie w XV wieku mieścił się port przeładunkowy na trasie handlowej arabskich kupców. Szerokie aleje i stare wille są dowodem dawnej świetności  tego miejsca.

Ostatni punkt programu to Maputo i Maputo Special Reserve.

Rezerwat został założony w 1969 roku aby chronić miejscową populację słoni. W tej chwili populacja liczy około 180 sztuk, jest tu również wiele gatunków żółwi i ptaków.

Rezerwat to wspaniałe dzikie miejsce, tzw. Busz pełen dzikiej przyrody w bliskiej odległości od stolicy.

 

Wracamy do kraju z Maputo- przelot następuje z Warszawy bądź Berlina.


Możesz także zgłosić swoje uczestnictwo w wyprawie używając poniższego formularza:

* wymagane pola formularza