This text is replaced by the Flash movie.

Yosemity- Parki Narodowe Kalifornii

Początek: 28-05-2019
Koniec: 15-06-20197600 pln + 1650 usd

Koszt obejmuje:

Organizację wyjazdu, wypożyczenie samochodu, paliwo na całą trasę przejazdu, wszystkie noclegi- w Parkach na kempingach w namiotach, na trasie w motelach (pokoje dwu- osobowe z łazienkami), wyżywienie (2 posiłki dziennie), przelot do San Francisco i z powrotem, wszystkie wstępy do parków Narodowych i pozwolenia, ubezpieczenie.

Koszt nie obejmuje:

Ewentualnych wstępów do zabytków w San Francisco, wstępu do Zamku Hearsta (25 usd), opłat parkingowych, alkoholu, nadbagażu, kosztów wspinaczki lub spływu rzeką Merced (około 30 usd); prowiantu na drogę podczas trekkingów jednodniowych

 

Możliwości przedłużenia wyjazdu:

-        przedłużenie wyjazdu o 1-2-3 dni i zwiedzenie Los Angeles- odpowiednio 160/ 320/ 480 usd

-        przedłużenie wyjazdu o 3 dni i pobyt w Las Vegas- 500 usd

-        przedłużenie wyjazdu o 3 dni i zwiedzenie Parku Joshua Tree- 500 usd

-        przedłużenie wyjazdu o 6 dni i zwiedzenie Doliny Śmierci- 1000 usd

Każdy z nas kiedyś słyszał o Yosemite Park.

Powodem tego oczywiście są najdłuższe ściany wspinaczkowe świata znajdujące się w jednym z najciekawszych stanów Ameryki Północnej- Kalifornii.

Najsłynniejszy cel wspinaczy świata to oczywiście droga na ponad kilometrowym monolicie El Capitan zwana „the nose”. Trasa zajmuje średnio 3 dni ciągłej wspinaczki przeciętnemu zespołowi wspinaczy, którzy w ogóle podejmą się tego wyzwania.

 

Dolina Yosemite do początków XIX wieku zamieszkiwana była przez Indian Miwok i Pajutów. Plemiona żyły tu do czasu wybuchu gorączki złota i przyjazdy pierwszych białych osadników. Sama nazwa Yosemite oznacza niedźwiedzia grizzly, który był symbolem pierwszych mieszkańców tych gór. W połowie XIX wieku do doliny ściągało wielu miłośników przyrody i malarzy, który malowali tu pejzaże tych pięknych okolic. Niedługo potem obszar został objęty ochroną, dzięki naciskom ówczesnych obrońców przyrody i założono tu drugi Park Narodowy w Stanach Zjednoczonych.

 

Park Narodowy Yosemite to trzeci co do wielkości Park Narodowy w Stanach Zjednoczonych. Jest to faktycznie piękne miejsce gdzie ogromny nos El Capitana i wielka ściana Half Dome komponują się z licznymi skalnymi wodospadami i pięknymi, bujnymi lasami.

 

Te niesamowite formacje skalne będziemy podziwiać raczej z boku niż z przeciwnych ścian (przez większość czasu J. W Parku spędzimy 10 dni z czego 3 dni zajmą nam jednodniowe, choć wyczerpujące (trasy długości 22-26 km) trekkingi  w dwóch najciekawszych rejonach:

Hetch Hetchy oraz Yosemite Valley oraz jeden trzydniowy trekking w spokojnym rejonie Wawona.

 

Poza tym odwiedzimy najciekawsze miejsca Kaliforni obfitującej w liczne Parki Narodowe.

m.in. Sequoia i King’s Canyon National Park  zaś na koniec odwiedzimy kolonię lwów morskich i odpoczniemy na wybrzeżu oceanu Pacyficznego.

Zgłoszenia przyjmujemy do 15 marca.

Potwierdzeniem zgłoszenia jest wpłata 7600 pln na bilet i ubezpieczenie. 

Spotykamy się w Warszawie skąd lecimy do San Francisco- jednego z bardziej urokliwych miast Californi.

Po wylądowaniu przejeżdżamy do Parku Yosemite.

Tu po wjechaniu i załatwieniu formalności jedziemy do najbliższego nam rejonu  Hetch Hetchy Parku Yosemite. Następnego dnia ruszamy na pierwszy szlak wiodący wzdłuż jeziora Hetch Hetchy do wodospadów Rancheria. Szlak zajmie nam około 8-9 godzin w dwie strony.

Po zejściu i noclegu przejeżdżamy do serca dolny- Yosemite valley.

Tutaj po zameldowaniu przejeżdżamy kilka atrakcyjnych miejsc widokowych i odpoczywamy.

Następnego dnia ruszamy na szczyt Half Dome. Będzie to wyczerpujący (do 12 godzin), ale wyjątkowo piękny szlak o dość stromym podejściu.

Kolejny dzień to możliwość spróbowania wspinaczki na pobliskich skałkach.

Dla pozostałych uczestników (którzy nie chcą spróbować wspinania) możliwy jest relaksacyjny spływ rzeką Merced.

Następnego dnia ruszamy na kolejny wyczerpujący szlak na mityczną górę wspinaczy El Capitan. Szlak rozpoczniemy przy pięknych wodospadach Yosemite zdobywając kolejno szczyty North Dome i Eagle Peak pośród pięknego widoku całej doliny, zielonych wzgórz i tętniących życiem wiosennych wodospadów.

 

Następnie przejeżdżamy w rejon Wawona, gdzie przejdziemy piękny trzydniowy małouczęszczany szlak sięgający granic Parku.

Szlak staruje w Chilnualna Falls, skąd ruszamy do campingu Bridalveil Creek, tu po noclegu zostawiamy namioty i idziemy na lekko na Fernandez Pass. Jest to piękny i rzadko odwiedzany południowy rejon Parku zaś szlak wiedze nas właściwie na jego granice.

Szlak wiedzie przez lasy, po drodze mijamy piękne widoki pełne rzek i jezior

Po dojściu do przełęczy zejście powrotne do campu i stamtąd trzeciego dnia w dół.

 

Po dziesięciu dniach spędzonych w Parku przejeżdżamy na południe do wspaniałego Parku Przyrodniczego Sequoia. Park ten to miejsce gigantycznego lasu Sekwoi, gdzie znajduje się m.in. największe drzewo świata-drzewo Generała  Shermana oraz kilka innych drzew bardziej umożliwiających obejmowanie ich J. Tu, gdzie rosną czerwone olbrzymie drzewa zaś lasy wypełnione są  paprociami przejdziemy kilka szlaków. Szlaki w Parku to trasy pełne cienia i magicznej atmosfery.

 

Następnego dnia przejeżdżamy do Parku Narodowego Kings Canyon.

Jest to jeden z najgłębszych Amerykańskich kanionów porośniętych bujną roślinnością i również Sekwojami znajdującymi się w tu w niedalekiej odległości.

Ta około 50- kilometrowa wąska dolina pionowych skał porośniętych tu i ówdzie mechem i udekorowanych wstążkami wodospadów to wspaniałe miejsce na piesze wędrówki.

W Parku udamy się na jednodniowy trekking.

 

Następnego dnia ruszamy dalej – tym razem w najdłuższą trasę tego wyjazdu- nad ocean Pacyficzny. Tu po dotarciu do Morro Bay i odpoczynku na jej plażach ruszamy na północ najbardziej malowniczą trasą Kalifornii, wzdłuż wybrzeża Big Sur. Droga biegnie wzdłuż klifów znajdujących się nad Oceanem przez 140 km, po drodze mamy okazje zobaczyć najpiękniejsze miejsca gdzie klify łączą się z oceanem, odwiedzić kolonię Lwów Morskich oraz zwiedzić właściwie jedyny zamek w Kalifornii- Zamek Hearsta.

 

Ostatni dzień spędzimy na górzystych ulicach San Francisco, gdzie przejedziemy mostem Golden Gate i odwiedzimy jedną z najładniejszych chińskich dzielnic w Stanach Zjednoczonych J


Możesz także zgłosić swoje uczestnictwo w wyprawie używając poniższego formularza:

* wymagane pola formularza