This text is replaced by the Flash movie.

Mt. Kinabalu + Borneo

Początek: 28-01-2018
Koniec: 15-02-20187300 pln + 1700 usd

 

koszt obejmuje:

organizację wyprawy, przelot z Warszawy/ Berlina do Malezji (Kota Kinabalu) i z powrotem, cztery przeloty wewnętrzne (Miri- Bario i z powrotem, Kota Kinabalu- Sandakan i powrót), transport lądowy komunikacją publiczną, w miastach przejazdy taksówkami, 2 posiłki dziennie, noclegi w hotelikach, hostelach, tam gdzie to możliwe w pokojach dwu- osobowych, podczas trekkingów noclegi w podstawowych chatach bez prądu, wszystkie opłaty związane z trekkingami- miejscowi przewodnicy, pozwolenia, ubezpieczenie, wstęp do sanktuarium orangutanów, jeden dzień snorkellingu na archipalgu Semporna, wstęp na wyspę Sipadan

 

koszt nie obejmuje:

nadbagażu (przeloty wew, mają 10 kg. bagażu głównego ale zostawiamy depozyt więc można spakować się na trekking tylko w te 10 kg); wstępu do parku nosaczy sandyjskich- około 100 usd, nurkowanie (120 usd)  bądź drugi dzień snorkellingu (70 ud), napiwków, zwiedzanie wiosek/ miast i dojazdu do atrakcji,

  

Możliwe jest przedłużnie wyjazdu o:

- 4-7 dniowe przedłużenie o Brunei

- 4-7 dniowe przedłużenie o półwysep Malajski

- 2-4 dniowe przedłużenie o Singapur

 

Osoby zainteresowane prosimy o kontakt- podamy szczegóły programu przedłużeń i ceny.

 

Borneo to:

 

Las deszczowy umieszczony na równiku.

 

Najwyższy szczyt Malezji, a także najwyższy szczyt między Himalajami a Papuą.

 

Trudno dostępny trekking na wyżynie Kelabit- gdzie zamieszkuje bardzo ciekawa mniejszość etniczna Kelabit. Podczas trekkingu odwiedzamy miejsca gdzie większość ludzi nie dociera.

Odwiedzamy „zaginionę plemię” Borneo.

 

Najlepsze na Borneo nurkowanie lub snorkelling.

 

Wizyta w sakntuarium Orangutanów i spotkanie z niesamowitymi Nosaczami Sundajskimi

- endemicznymi mieszkańcami Borneo mającymi niesamowity sterczący nos J

 

Aby zarezerować miejsce w Parku Narodowym Mt. Kinabalu konieczne jest zgłoszenie grupy pół roku wcześniej ! Prosimy więc o szybkie zgłoszenie- najpóźniej do końca września !

 

 

 

Rejon Malezyjskiego Borneo definiuje głównie las deszczowy położony na szerokości geograficznej równika. Znajdziemy tutaj pierwotny las, jeden z najstarszych ekosystemów na Ziemi. Przejdziemy przez wspaniałe szlaki przez dżunglę- dotrzemy do „serca lasu”.

Ocean opływający wyspę pełen jet tropikalnych ryb, korali, żółwi i delfinów.

 

Malezja to także wyjątkowe miejsce dla bogactwa kulturowego. Głównie żyją tu muzłumańcy Malaje, ale dużą grupę stanowią chińczycy, hindusi oraz wiele grup etnicznych wywodzących się właśnie stąd.

Naturalne zróżnicowanie terenu oddzieliło ludność mieszkającą w różnych rejonach. Powstały ciekawe mniejszości etniczne, do których żródła również się udamy.

Każda z nich ma swoją wyjątkową kulturę, język oraz wyjątkową kuchnię.

 

Najważniejszym celem wyjazdu będzie Mt. Kinabalu.

Wielka granitowa kopuła powstała na skutek górowacań przez 9 milionów lat.

Mt. Kinabalu to najwyższy szczyt pomiędzy Himalajami a Nową Gwineą. Jest to najwyższy szczyt rejonu Azji południowo- wschodniej.

 

Góra jest wrzechobecna w rejonie Sabah, znajduje się na jego fladze

 

Mający 4095. metrów npm szczyt znajduje się na liście światowego dziedzitwa Unesco i jest to bardzo ciekawa wspinaczka. Szlak przechodzi przez dżunglę a następnie wiedzie poprzez księżycowy scenariusz stromych szarych skał.

Góra wciąż rośnie- naukowcy udowodnili że jest wyższa o około 5mm na rok.

Jeśli pogoda jest ładna ze szczytu można zobaczyć Filipiny J

 

 

Mount Kinabalu to przyrodniczy raj ze względu na wyjątkową bioróżnorodność botaniczną oraz szeroką gamę mieszkańców zamieszkujących ten rejon. Ponad połowa gatunków powyżej 900 m.n.p.m. jest endemiczna w tym rejonie.

Występują tu m.in. orchidee, rydondendrony i dzbaneczniki.

Rosnący tutaj las deszczowy zawiera wiele paproci, orchidei i wiszących lian.

 

Górę zamieszkuje również wiele zwierząt m.in kilka gatunków wiewiórek i ryjówka drzewna. Spotkać tu również możemy wiele gatunków ptaków.

 

Mount Kinabalu znany jest na całym świecie przez biologów i botaników jako wyjątkowe miejsce pod względem bioróżnorodności. Ostatnie badania botaniczne wykazały że na górze znajdue się 5000- 6000 gatunków roślin- więcej niż w Europie i Ameryce Północnej razem wziętych (wyłączając tropikalny rejon Meksyku).

 

Wejście na szczyt zajmie nam 2 dni.

 

Pośrodku wyżyny Kelabit znajdują się bliźniacze szczyty Batu Lawi,  
niższy szczyt będzie celem naszego wyjadu (najwyższy szczyt Batu Lawi
 możliwy jest do zdybycia jedynie dla profesionalnych wspinaczy). 
Wyższy szczyt Batu Lawi wznosi się na wysokość 2040 metrów, jest to 
jeden z najwyższych gór w rejonie Sarawak, jak również i Malezji
i od lat przyciąga poszukiwaczy przygód i odkrywców do swoich
skalistych zboczach.  Trekking to majestatyczna wyprawa  przez
 dżunglę, gdzie spotykamy miejscowe plemiona i odkrywamy 
spektakularne widoki. 
Jest to najbardziej niedostępny rejon Borneo.

 

Trekking przechodzi przez wioski mniejszości etnicznych Kelabit, Penan i Kenyah jak również poszarpane szczyty i wspianiałe lasy deszczowe.

Ciekawostką na temat mniejszości etnicznej Kelabit jest ceremonia zmiany nazwisk, która następuje kiedy urodzi się dziecko- zarówno rodzice jak i dziadkowie zmianiają swoje imię na inne. Mniejszość Kelabit zamieszkuje tradycyjne domy zwane długimi domami, podczas wyjazdu będziemy gościć w domach miejscowej ludności.

 

Najlepszym miejscem do podziwienia podwodnego świata na Borneo jest archipelag Semporna.

Sipadan to jedna z wysp tego archipelagu.

Ta wysepka o kształcie elipsy znajduje się u szczytu oszałamiającego podwodnego wzniesienia, zbudowanego z morskich korali, który posiada słynne na cały świat podwone wertykalne ściany.

Ten podwodny twór to miejsce zamieszkania wielu mieszkańców morza- od koralowców po ogromnego rekina wielorybiego.  Spotkać tu można żółwie morskie, rekiny rafowe, manty czy ośmiornice. Z zachodniej strony wyspa oferuje wspaniałe podwodne widoki na świecącą podwodną ścianę, która znajduje się 2000 metrów wgłąb morskich fal.

 

Podczas wyjazdu odwiedzimy również Centrum Rehabilitacji Orangutanów.

Jest to jedno z czterech występujących na świecie sanktuariów Orangutanów. Osierocone bądź zranione orangutany są przywożone w to miejsce i uczy się je ponownego przystosowania do życia w lesie.

 

Drugim miejscem będzie sanktuarium nosaczy sundajskich- to małpy zamieszkujące jedynie Borneo. Nazwa ich pochodzi od ich bulwiastego nosa, mają one widoczne brzuszki i czerwone twarze.

Sanktuarium znajduję się na lokalnej plantacji palm, małpy chętnie więc przychodzą aby zjadać te „słodkie patyki”, Prywatny park zamieszkuje 300 dzikich małp.

 

Zapraszamy do tego bujnego w egzotykę kraju, wpaniałą wspinaczkę na Mt. Kinabalu.

Mieszkańcy tej odległej krainy zepewnią nam miłe przyjęcie, zarówno odległe klany z regionu Kelabit jak i pozostali mieszkancy wyspy.

Prosimy o jak najszybsze zgłoszenia- ostatecznie do końca września !

Wylatujemy z Warszawy lub Berlina do Kota Kinabalu.

Po przylocie przelatujemy od razu na wyżynę Kelabit.

Trekking na Batu Lawi zaczynamy w Bario, gdzie dolatujemy miejscowym
 małym samolotem. W Bario spędzamy trochę czasu z miejscową ludnością 
Kelabit, mieszkając w tutejszych guest housach.
W ciągu następnych czterech dni będziemy przechodzić przez krajobraz bujnej
 dżungle aby dotrzeć do niższego szczytu Batu Lawi. 
Góra jest święta dla wielu lokalnych plemion w okolicy. Kelabit wierzą, 
że bliźniacze szczyty to mąż i żona; Para boskich opiekunów którzy 
spłodzili mieszkańców wyżyny Kelabit, a teraz stoją na ich straży.
 

Trekking zajmie nam łącznie cztery dni, podczas trekkingu nocujemy w drewnianych chatach w dżungli. Pierwszego dnia przechodzimy ośmiogodzinną trasę przez dżunglę i dochodzimy do kampu 1. Drugiego dnia to około 6 godzin podejścia pod ściany Batu Lawi, trekking przechodzi wymagającym stromym zboczem. Trzeciego dnia wczesnym rankiem wchodzimy na szczyt (2 godziny) a następnie wracamy do kampu 1 na nocleg. Czwarty dzień to powrót do wioski Pa Ukat.

 

Po zakończonym trekkingu wracamy w rejon Kota Kinabalu gdzie rozpoczynamy wspinaczkę na Mt. Kinabalu.

Wejście na szczyt zajmie nam dwa dni. Będziemy wchodzili na szczyt trasą summit trail, druga dłuższa dostępna trasa jest w tej chwili zamknięta.

Szlak rozpoczyna się z wysokości 1800 m.n.p.m.- Kinabalu Headquaters. Po około 6-8 godzinach dochodzimy do kampu Panalaban, gdzie znajduje się schron, w którym nocujemy.

Około godz. 2 w nocy startujemy na szczyt, wejście odbywa się przy pomocy rozwieszonych poręczówek z uwagi na strome podejście po granitowej ścianie.

Po około 4-5 godzinach stajemy na szczycie. Tego samego dnia schodzimy w dół.

 

Następnie przelatujemy do Sandakan, gdzie odwiedzamy sanktuarium Orangutanów i Park z Nosaczami Sundajskimi.

 

Centrum Rehabilitacji Orangutanów zostało założone w 1964 roku i jest drugą największą atrakcją Malezyjskiego Borneo po Mt. Kinabalu. Orangutany będziemy oglądać podczas pory ich karmienia, park zamieszkują również makaki.

 

Ostatnim punktem na Borneo będzie najpiękniejsze miejsce do nurkowania i snorkelowania- Sipadan.  Podziwiamy kolorowy podwodny świat podczas dwóch dni na archipelgu Semporna. Pod wodą będziemy polować na zółwie, manty i wiele kolorowych rybek.

 

Wracamy z powrotem do Kota Kinabalu i przelatujemy do Polski/ Berlina.

 

Możliwe jest przedłużnie wyjazdu o:

- 4-7 dniowe przedłużenie o Brunei

- 4-7 dniowe przedłużenie o półwysep Malajski

- 2-4 dniowe przedłużenie o Singapur

  


Możesz także zgłosić swoje uczestnictwo w wyprawie używając poniższego formularza:

* wymagane pola formularza