This text is replaced by the Flash movie.

Islandia + opcja Grenlandia

Początek: 21-07-2019
Koniec: 30-07-2019Islandia:

5600 pln + 1500 euro

koszt obejmuje:

- organizację wyjazdu 

- przelot z Katowic bądź Poznania (w zależności od miejsca zamieszkania poszczególnych uczestników)

- wynajem samochodu 4x4, paliwo na cała trasę, parkingi, opłaty drogowe

- noclegi w namiotach (na kempingach) podczas trekkingów wraz z wyżywieniem przygotowywanym samodzilenie (liofilizaty na śniadanie i

kolację zapewnione przez nas)

- 3 noclegi w hotelikach i 3 kolacje w restauracji

- ubezpieczenie na trekking obejmujące ratownictwo (do 200 000 pln)

 

koszt nie obejmuje:

- ew. Dodatkowych noclegów w hotelikach (70-80 euro/ osoby/noc ) bądż wyżywienie w restauracji (50 euro)

- lunchu (prowiantu na drogę)

- wstępów do gorących źródeł

- ewentualnej wycieczki konnej do kolonii fok

 

wyjazd może być przedłużony o 8- dniowy pobyt na Grenlandii:

w terminie: 30.07- 08.08 

Wyjazd w tym roku rusza jako wyjazd samodzielny. 

koszt to 6800 pln + 1600 euro

 

pieniądze zabieramy na miejsce bądź wyplacamy z bankomatu w duńskich koronach (nie ma na miejscu kantoru). 

 

Koszt obejmuje:

- organizację wyjazdu i wszystkich trekkingów przez osobę z Polski

- dolot na Grenlandię do Kulusuk i z powrotem, podatek wylotowy

- transport łodzią w rejon Tasiilaq i z powrotem

- noclegi w hostelu- pokoje 3-4 osobowe

- wyżywienie: śniadanie, obiadokolacja w hoteliku

- 1 nocleg w Kulusuk przed wylotem w hoteliku

- 1 nocleg w miejscowym domu u rodziny

- 1 nocleg w drewnianej chacie na trasie trekkingowej

- ubezpieczenie obejmuje ratownictwo helikopterem do 200 000 pln

 

koszt nie obejmuje:

- luchu/ jedzenia na drogę ( można zabrać ze sobą lub kupować za około 25 euro/ dziennie)

- ew. wycieczek w rejonie: zaprzęgi psie (2 godz.)- 140 euro, rejs statkiem w fiordzie- 120 euro

- jeśli nie będzie możliwości dopłynięcia łodzią (normalnie w lipcu i sierpniu można dopłynąć łodzią bez problemu) – to awaryjnie trzeba mieć przygotowane dodatkowe 100 euro/ osoby na helikopter aby dolecieć do Tasiilaq

- w nominalnym czasie wyjazdu (lub przedłużonym o 1-2 dni) możemy odwiedzić jeszcze jeden obszar Grenlandii – ale dopłata do jednego przelotu wew. wynosi 6300 pln.

 

Islandia to kraina, która - z geologicznego punktu widzenia- wciąż powstaje. Wyspę tę możemy porównać do „wielkiego wulkanicznego laboratorium” gdzie ogromne siły natury wciąż kształtują tutejszy krajobraz. Znajdziemy tu tryskające gejzery, bulgoczące jeziora błotne, wulkany pokryte lodem i lodowce, które z biegiem czasu tworzą niesamowite górskie scenerie.

Widoki naprawdę w wielu punktach Islandii są oszałamiające i wyjątkowo zróżnicowane- poprzez zielone kaniony i fiordy do pustynnych, czerwonych piasków i błękitnych turkusowych jezior w nich ukrytych.

 

Głównym Parkiem Narodowym, który odwiedzimy jest Vatnajökull. Jest to jeden z największych Parków Narodowych Europy zajmujący prawie 14 000 km2- 14 % całego obszaru Islandii. Park dzieli się na część północną- od której zaczniemy oraz południową- gdzie znajduje się rejon Skaftafell kończące naszą wyprawę. 

Północna część parku to najbardziej aktywna strafa wulkaniczna tej wyspy. Tutejsze wyżyny są nieustannie przekształcane przez trzęsienia ziemi, działalność wulkaniczną, aktywność geotermalną. To tu obserwować będzie grę ognia i lodu pośród lodowcowych rzek i pustynii. 

Południowa część Parku to rejon Skaftafell- typowo górski rejon trekkingowy z dużą ilością szczytów i lodowców. Jest to obszar obfity w górskie pasma pokryte lodowcami, poprzecinane pędzącymi rzekami, pełen pięknych wodospadów i brzozowych lasów.

 

 Odwiedzamy również wschodni fiord Islandii, gdzie przejdziemy zapierające dech w piersiach trekkingi w okolicy fiordów i odwiedzimy kolonię maskonurów. 

 

 Po odwiedzeniu pól lawy, obejrzeniu zadziwiających formacji różnych elementów przyrody czy zobaczeniu odizolowanych farm, będących charakterystyczną częścią tutejszego krajobrazu nie będzię nas już dziwiło, że wielu Islandczyków wierzy w tzw. Huldufolk (ukrytych ludzi) i duchy.

Ogólnie pojęta lawa to miejsce gdzie gnomy, elfy, wróżki i krasnale mają swoją siedzibę. W górach zaś spotkać można górskie duchy i anioły. Historie na ich temat przekazywane były z pokolenia na pokolenie i wielu Islandczyków widziało jedno z wymienionych stworzeń, bądź zna kogoś kto widział J

 

Zapraszamy do tej niezwykłej krainy pełnej magii i pięknych widoków !

Prosimy o zgłoszenia do końca lutego- szczególnie dotyczy to rezerwacji na Grenlandii, gdzie infrastruktura jest dostępna w ograniczonej ilości.

Potwierdzeniem zgłoszenia jest wpłata:

- na Islandię  5600 pln

- na Grenlandię 6800 pln 

21.07 wylot + przylot – nocleg w Reykaviku

22.07 dojeżdżamy do Parku Narodowego Skaftafell założonego w 1967 roku i będącego jednym z najpiękniejszych miejsc trekkingowych w Islandii.

Odwiedzamy wodospad Svartifoss zwany czarnym wodospadem. Jest to piękny wodopad otoczony czarnymi bazatlowymi skałami. Nocleg na Kempingu

23.07 Przechodzimy 15- km trasę piękną granią parku Skaftafell. Wchodzimy kolejno na szczyty: Fremrihnaukur (610 m.n.p.m.), Nyrorihnaukur (706 m.n.p.m.). Roztaczają się przed nami wspaniałe widoki na pobliskie góry i polodowcowe jezioro w dole. Wchodzimy również na szczyt Kristinartindar (1126 m.n.p.m.) skąd mamy jeszcze piękniejsze i rozleglejsze widoki wokół. Trasa zajmie nam około 7 godzin. Schodzimy w doł do kampu.

24.07 Drugiego dnia wchodzimy na grań szczytu Jokulfell (862 m.n.m), szlak daje piękne panoramiczne widoki na bardziej oddalony rejon Parku- Skeioararjokull. Czas przejścia 10-12 godzin. Nocleg na kempingu

25.07 Całodniowy przejazd przez wschodnie fiordy Islandii- po drodze zatrzymamy się w kilku punktach widokowych .m.in. w Seydisfjordur-miasteczko nad brzegiem Fiordu czas przejazdu: 8 godzin. Nocleg w hoteliku

26.07 Całodniowy trekking w rejonie wschodniej Islandii- Borgarfjörður Eystri. Przechodzimy jednodniowy trekking z widokiem na piękne fiordy wschodniej Islandii. Dla chętnych możliwa jest konna wycieczka do kolonii fok. Czas przejścia 6-7 godzin, nocleg w hoteliku.

 

27.07  Rano odwiedzamy kolonię maskonurów- Hafnarholmi. Jest to najbardziej dostępna kolonią maskonurów, gdzie z niedalekiej odległości możemy zobaczyć jak gniazdują. Następnie dojezdzamy w rejon Kverkfjöll- największego obszaru geotermalnego w Islandii. Znajdziemy tu gorącą rzekę przepływającą pod czapą lodowca, chmury pary unoszą się w miejscach gdzie rzeka spotyka lodowiec i zostawia po sobie ślady na lodzie. nocleg na kampie w Dreki.

28.07 Przechodzimy szlakiem wiodącym przez pasmo Dyngjufjöll do krateru Viti (około 2-3 godziny) a następnie dochodzimy do jeziora Askja.- łączny czas przejścia to 10 godzin. 

Jezioro Askja to jeden z najbardziej charakterystycznych puntków na mapie północnego Interioru- krainy aktywnej wulkanicznie i geotermalnie. Aktywny wulkan Viti, na który wchodzimy został uformowany podczas erupcji w 1875 roku. Od tego czasu było tu kilka niewielkich erupcji w latach 1922- 1929 oraz w 1961 roku. Wracamy na noc do kampu.

29.07 Odwiedzamy samochodem najważniejsze puntky Parku- w poszczególnych puntakch widokowych przechodzimy krótkie trekkingi. Nocleg na kampie

30.07 powrót do Reykaviku i wylot do kraju wieczorem.

 

Program w wypadku przedłużenia o Grenlandię:

Grenlandia jest to jeden z punktów na mapie gdzie wytrawni podróżnicy prędzej czy później chcą dotrzeć, aby zapiasać ją na swojej liście krajów. Jest to kosztowna destynacja warta odwiedzenia ze względu na panoramiczne widoki pośród pięknej, surowej przyrody. Takich miejsc na świecie jest niewiele  gdzie dzika przyroda oraz niezwykła jasność światła dziennego daje w rezultacie piękne, niezapomniane widoki.

Na Grenlandii praktycznie nie ma dróg dlatego każdy transport musi się tu odbyć samolotem, helikopterem bądź łodzią. Na mniejszym obszarze możemy użyć psich zaprzęgów czy kajaków. Ze względu na to, że koszty dolotu i transportu na Grenlandię są wysokie wybraliśmy jeden obszar Grenlandii- góry wschodniego wybrzeża- który uznany jest za najpiękniejszy pod względem górskim rejonem Grenlandii.

31.07 przelatujemy do Kulusuk + przepływamy łodzią do Tasiilaq .Na miejscu przechodzimy szlaki trekkingowe w rejonie- kolejność jest zależna od pogody i kondycji uczestników.

01.08 wchodzimy na szczyt nad miasteczkiem- 679 m.n.p.m Qaqqartivagajik- jest to dosyć strome podejście więc czas wędrówki może się wydłużyć- planowany trekking- 4 godziny

02.08 rejon Aammaqqaaq – całodniowy trekking do oddalonej doliny- około 8-10 godzin trekkingu

03.08. wejście na przełęcz Ikatek, dająca piękne widoki na szczyt Sermilik – czas przejścia 6-8 godzin

04.08 dzień odpoczynku- dla chętnych możliwe psie zaprzęgi bądź rejs łodką dla chętnych

05.08 wejście na skalną piramidę Ymersbjerg- trekking około 5 godzin

06.08. transport do Kulusuk łodzią; Wejście na wzgórza nad miastem i zwiedzenie miasteczka/ nocleg w hoteliku

07.08 wylot do Reykaviku a następnie do Warszawy.

Program wyjazdu może sie zmienić w zależności od pogody na miejscu.


Możesz także zgłosić swoje uczestnictwo w wyprawie używając poniższego formularza:

* wymagane pola formularza