Ładowanie Wydarzenia
  • OD 1 lip
  • DO 15 lip

Kanadyjskie Góry Skaliste

 

Kanada to piękny, ogromny i dziki obszar porównywany często (ze względu na podobne położenie geograficzne) do Syberii.
Kanada jest drugim (po Rosji) największym krajem świata oraz 38 pod względem ludności.
Jest to kraj bardzo zróżnicowany ze względu na swoją wielkość, ale i piękny dzięki rozległym przestrzeniom i pięknym niekończącym się krajobrazom.
Występuje tutaj typowa dla strefy klimatów umiarkowanych chłodnych formacja roślinna, czyli mamy przewagę lasów iglastych, bardzo często też pojawiają się tajgi.
Jako całość kraj zawiera bardzo wiele różnych ekosystemów od lasów deszczowych Kolumbii Brytyjskiej do tundry i obszarów Polarnych Kanady Północnej.

Dla nas obszarem głównym programu wyprawy będą góry Skaliste- jedne z piękniejszych formacji górskich w całej Ameryce Północnej.
Parki Narodowe Gór Skalistych- Banff, Jasper, Kootenay i Yoho to jedne z najstarszych Parków Kanady- założone w 1984 roku i wpisane na listę światowego dziedzictwa Unesco.
Faktycznie jest to piękna kraina, w której kompozycja gór porośniętych iglastymi drzewami wraz z wieloma strumieniami i stawami i często występującymi zwierzętami (wiewiórki ziemne, caribu, jelenie wapiti i liczne niedźwiedzie) zapierająca dech w piersiach.
Odwiedzimy najpiękniejsze miejsca tego rejonu, przejdziemy najciekawsze szlaki kilku parków i zapewne spotkamy kilku dzikich „mieszkańców” tych miejsc.

KOSZT:

koszt:

12 400 pln + 1900 usd

koszt obejmuje:

Organizacja wyjazdu, przelot na trasie Warszawa- Calgary- Warszawa wraz z bagazem do 23 kg, wypożyczenie samochodu na miejscu , paliwo na cała trasę przejazdu, noclegi w lodgach, mieszkaniach w prywatnych pokojach, jeden nocleg w namiocie (przed wejsciem na Mt. Athabasce gdzie nie ma zadnych hoteli), wyżywienie (2 posiłki dziennie), wszystkie permity na poruszanie się w parkach narodowych, chodzenie i nocowanie w górach, ubezpieczenie alpinistyczne,

 

W koszt wyjazdu nie wliczone jest:

Jedzenie podczas trekkingow, nadbagaż ( max. Waga to 23 kg), alkohol, gaz, ew. wstępy do miejsc zwiedzania- muzeum, wstęp do gorących źródeł w banff (około 20 dolarów kanadyjskich), parkingow

 

Prosimy o zgloszenia do 10 stycznia.

Potwierdzeniem zgloszenia jest wplata 11 400 pln na konto klubu.

 

Możliwe jest przedłużenie wyjazdu o Yukon- do 20.07.

– wersja trekkingowa w Parku Narodowym Kluane National Park- 6 dni- 2300 pln + 1200 CAD- w koszt wliczono przelot i wszystkie potrzebne koszty podczas trekkingów

– wersja helikopterowa z taksówką lotnicza na lodowiec Queen Mary i wejściem na Pikatak Nunatak – szczyt z którego rozciągają się najpiękniejsze widoki na Mt. Logan – 5500 pln + 800 CAD (również 6 dni)

 

PLAN WYJAZDU:

01.07 wylot + przylot – nocleg w Calgary

2.07 przejazd w region Glacier National Park

Dzięki wyjątkowej alpejskiej scenerii i głębokim dolinom wypełnionym starożytnymi lasami, Park Narodowy Glacier jest rajem do uprawiania wielu sportów outdoorowych.

3.07 Perley Rock trail- 13 km, 6 godzin.

Szlak prowadzi w górę, aż przecina koryto rzeki, a następnie wspina w kierunku alpejskich łąk. Po wielu serpentynach szlak dociera do stromego zbocza śniegu.

Po przejściu przez śnieżne zbocze podejście kończy się w wysuniętym punkcie widokowym z widokiem na rozległą i nieziemską przestrzeń pola lodowego Illecillewaet.

Wiążemy się w zespół linowy i trenujemy wspólne chodzenie, które wykorzystamy podczas wejścia na Mt. Athabasca.

 

4.07 przejście szlaku Aluskan Valley Trail- 16 km- 6 godzin

Trasa wiedzie przez wyrzeźbiony w lodowcu krajobraz z bujnym lasem, widokiem na góry i wodospadami. Ta wędrówka rozpoczyna się jako spacer doliną, a następnie wspina się na stromą morenę lodowcową. Na końcu szlaku znajduje się dolny jęzor lodowca Illecillewaet.

Nazwa “Asulkan” została po raz pierwszy użyta przez Williama Spotswooda Greena, który wspiął się na przełęcz Aluskan w 1888 roku. Podobno oznacza “dziką kozę” w dialekcie jednego z Pierwszych Narodów regionu i rozpoznaje obfitość górskich kóz, które widział na końcu tej doliny w Asulkan Pass.

5.07 dzien odpoczynku- łagodne szlaki w okolicy Lake Louise

+ przejazd w region Mt. Athabasca

Nocleg w namiocie przed atakiem szczytowym

6.07 wejście na Mt. Athabasca- 3491 m.n.p.m.

Mt. Athabasca jest jednym z najbardziej dostępnych i przyjemnych z wysokich szczytów Kanadyjskich Gór Skalistych. Trasy o różnym stopniu trudności sprawiają, że nadaje się zarówno dla początkujących, jak i doświadczonych alpinistów. Jego położenie na skraju rozległych pól lodowych lodowca Columbia zapewnia spektakularne widoki na szczyt.

Góra Athabasca znajduje się na wschodnim krańcu Columbia Icefields na grzbiecie między lodowcami Athabasca i Saskatchewan. Bezpośrednio sąsiaduje z Banff-Jasper Parkway, skąd, z najwyższego punktu na trasie będziemy startować, czyli z wysokości 1990 m.

Zaczynamy o 3 nad ranem i powinniśmy wejść i zejść ze szczytu w ciągu 12 godzin.

Całość trasy przechodzimy w zespole linowym wyposażeni w raki, czekan, kask i uprząż.

 

7.07 odpoczynek-  wizyta w regionie Lake Luise gdzie podziwiamy piękne jezioro otoczone pionowymi skalistymi ścianami, jest to najczęściej fotografowane miejsce w górach Skalistych

Wizyta w Banff.

Banff znajduje się w sercu gór Skalistych i jest to najbardziej znane i najładniejsze miasteczko regionu. Przechadzając się ulicami zobaczyć mozemy ogromne, poszarpane skały otaczające miasteczko. Wizyta w goracych zródłach.

 

8.07 przejazd w rejon Parku Mt. Robson- przejezdzamy trasa 93 praktycznie całą długość gór Skalistych stanu Alberta- wspaniałe widoki i miejsca gdzie będziemy się zatrzymywać po drodze !

Mount Robson Park jest drugim najstarszym parkiem prowincjonalnym w Kolumbii Brytyjskiej.

Mt. Robson mierzy 3 954 m n.p.m. i jest najwyższym szczytem kanadyjskich Gór Skalistych, górującym nad okolicznymi szczytami. Zimą lub latem, jest to jeden z najpiękniejszych widoków w Górach Skalistych. Mount Robson Park i siedem innych połączonych parków tworzą jeden z największych na świecie obszarów chronionych. Część kanadyjskiego Dziedzictwa UNESCO Gór Skalistych.

 

9.07 trasa Snowball Pass Mt. Robson- 24 km

Ta epicka jednodniowa wędrówka do przełęczy Snowbird prowadzi 12 km w górę lodowcowo wyrzeźbionej doliny, która rozlewa się do jeziora Berg. Szlak przez krótką chwilę podąża za rzeką Robson, po czym skręca na wschód w górę doliny wyrzeźbionej przez lodowiec Robson. Ta dolina ma średniej wielkości jezioro, w którym można zobaczyć unoszące się góry lodowe.

Po przejściu przez dolinę szlak zaczyna wspinać się po morenie wschodniej lodowca, a szlak z czasem zamienia się w podążanie kopcami przez pola głazów. Następnie szlak wychodzi z doliny na piękną alpejską łąkę. Stąd widać przełęcz Snowbird i stad mozemy podziwiać niesamowite widoki na Mount Robson.

Następnie szlak prowadzi kilka serpentynami do przełęczy, gdzie podziwiamy widoki na prawie nieskończoną przestrzeń lodu, jaką jest lodowiec  Reef . Schodzimy w dół tą samą trasą.

 

10.07 trasa do Kinney Lake- 14 km

Jezioro Kinney leży u zachodniej podstawy Mount Robson, najwyższego szczytu w kanadyjskich Górach Skalistych. Zbliżając się od zachodu, Robson jest widoczny z odległości wielu kilometrów.

+ Przejazd w region lake o Hara

11.07 trekking w regionie jeziora o Hara

To wrażliwe alpejskie środowisko jest domem dla wspaniałych dolin, błękitnych jezior i zapierających dech w piersiach widoków.

Dochodzimy do najpiękniejszego punktu widokowego w regionie- Obapin Plateau.

Zasilane lodowcem jezioro zmienia swój kolor poprzez wszystkie odcienie szalonego błękitu i zieleni w lśniącym słońcu.

Czas trekkingu 8 godzin i odległość 20 km.

 

12.07 przejazd do przejazd do Dinosaur Park

Park położony jest w dolinie rzeki Red Deer, która słynie z wyjątkowych pustynnych widoków. Park jest znany z tego, że jest jednym z najbogatszych miejsc kopalnych dinozaurów na świecie. W parku odkryto 58 gatunków dinozaurów, a ponad 500 okazów zostało zabranych i wystawionych w muzeach na całym świecie. Słynne skupisko skamieniałości- których odnaleziono tu prawie 500 gatunków- od mikroskopijnych zarodników paproci po duże mięsożerne dinozaury. Park wpisany został w 1979 roku na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

 

13.07 zwiedzanie  Parku + powrót do Calgary.

14.07 wylot do Polski

15.07 przylot do Polski

 

przedluzenie o Yukon:

14.07  przelot Calgary- Whitehorse

15.07 dolot na lodowiec Queen Mary + wejście na Pikatak Nunatak skad rozciagaja sie wspaniale widoki na Mt. Logan

16.07 powrót

17.07. observation mountain- 22 km- 10 godzin – 842 metry przewyższenia

18.07.  Sheep creek trail- 10 km (4-5 godzin) + powrot Whitehorse

19.07 Whitehorse- Calgary

 

Serdecznie Zapraszamy do odkrywania wspaniałej zachodniej Kanady !

 

Termin wyjazdu

1 lip 2024 - 15 lip 2024

Lokalizacja