Ładowanie Wydarzenia
  • OD 28 lip
  • DO 7 sie

Gruzja (Kazbek)

INFORMACJE

Kiedyś na wystawie fotograficznej zachwyciło mnie pewne zdjęcie, okazało się że był to widok na Cminda Sameba w pobliżu Kazbeka, postanowiłem zobaczyć to na własne oczy…
I nie zawiodłem się. Każdego roku wielu polskich turystów wyrusza w góry Kaukazu, działalność większości z nich ogranicza się jednak do Elbrusa. Tymczasem czasem warto czasem zboczyć z utartych ścieżek wyprawowych i poszukać innym może znacznie bardziej interesujących celów. Kazbek podobnie jak Elbrus jest pochodzenia wulkanicznego, jednak jest dzikszy i piękniejszy.
Kazbek (5047m) – po gruzińsku- Mkinwarcweri- to jeden z najwyższych szczytów Gruzji. Ze względu na symetryczny stożkowy kształt uchodzi również za jeden z najpiękniejszych kaukaskich szczytów. Idealny dla wszystkich, którzy kochają piękne widoki i odrobinę wyzwania. Bo rzeczywiście widok z Kazbegi na naszą górę zaliczany jest do czołówki górskich światowych widoków. Ogromna biała piramida wyrasta z jakoś tak niesamowicie zielonych wzgórz, a na jednym z nich jeszcze kościółek- Cminda Sameba.
GRUZJA to przede wszystkim piękne góry, więc nie na samym Kazbeku będziemy oglądać widoki, jeśli wystarczy nam czasu dotrzemy do legendarnej Swanceji z Uszbą i dosyć specyficznymi mieszkańcami. Oprócz gór zwiedzimy położone na wzgórzach Tbilisi, dawną stolicą Mcchetę oraz inne bardzo stare historyczne miejsca. Gruzja to też jej mieszkańcy, znani na świecie z legendarnej gościnności, wznoszonych toastów i miłości do wina.
Wejście na Kazbek wiedzie w dużej mierze lodowcem. Lodowiec jest generalnie łagodnie nachylony, jedynie pod samym wierzchołkiem czeka nas około 50-100m bardziej nachylony odcinek (nachylenie około 40- 50 stopni). W wypadku oblodzenia będziemy tam zakładać poręczówki. Mimo niezbyt dużej deniwelacji na szczyt jest dosyć daleko, bo droga prowadzi tak jakby naokoło góry. Ze względu na szczeliny będziemy związani liną. Należy też posiadać standardowy zestaw lodowcowy. Dla wszystkich, którzy nie chodzili jeszcze z czekanem i rakami zorganizujemy szkolenie na miejscu. Postaramy się zapewnić jak najdokładniejszą aklimatyzację, w tym celu zapewne rozłożymy podejście do schroniska na 2 etapy, a także przed samym wejściem wejdziemy na jakieś cele aklimatyzacyjne, np. na urokliwym Orcweri- 4258m lub na plato.
W wyjeździe nie powinny uczestniczyć osoby z chorobami serca i płuc.
Zalecane szczepienia: Żółtaczka A i B, tężec.

Jeśli nie chodziłeś z rakami i czekanem musisz przejść obowiązkowe szkolenie. Najlepiej zrobić to w kwietniu w Tatrach. Można też ostatecznie na miejscu. Zaintersowanych prosimy o pilny kontakt.

KOSZT

koszt: 5000 pln

obejmuje: organizację wyprawy, noclegi na kwaterach, schronisku oraz w namiotach wysokogórskich (my zapewniamy namioty), ubezpieczenie alpinistyczne, wyżywienie (dwa posiłki dziennie, w górach gotujemy sami na kuchenkach, dodatkowo prowiant na drogę jako trzeci posiłek), wszystkie niezbędne zezwolenia, transport lotniczy do Tibilisi lub Kutaisi z Polski (do tej pory samolot był z Kijowa), transport lądowy na miejscu oraz składkę na rzecz klubu, pierwszy raz wliczony jest również transport do bagażu końmi do lodowca. Koszt nie obejmuje: koszta dojazdu do atrakcji fakultatywnych np. wycieczka do legendarnej Swanecji- około 150-200 usd za czterodniowe wynajęcie busa, bilety wstępu do atrakcji turystycznych. Nie jest wliczony ewentualny nadbagaż, alkochol, łapówki. Termin wyjazdu może zmienić się o +/- 3 dni Osoby, które nie potrafią posługiwać się rakami i czekanem proszone są o kontakt. Wprowadziliśmy kursy dla osób nie mających doświadczenia w używaniu raków i czekana. Są bardzo wskazane dla niedoświadczonych uczestników następujących wyjazdów: Mont  Blanc, Monte Rosa, Grossglockner, Kazbek, Ekwador Wulkany i innych wyjazdów lodowcowych. Wszystkich chętnych proszę o w miarę szybki kontakt.

ZGŁOSZENIA

1. Chętnych do udziału w wyprawie prosimy o zgłoszenia nie później niż do 15 maja.
2. Potwierdzeniem zgłoszenia jest wpłacona wpłata na bilet w wysokości 1800 pln na konto, Stowarzyszenie „ Annapurna Klub „ Bank Zachodni WBK S.A. I/O Tychy 34 1090 1652 0000 0000 6404 1166 z dopiskiem „Gruzja- bilet i ubezpieczenie „ . Proszę o potwierdzenie wpłaty, najlepiej mailowo lub listownie.
3. Proszę o listowne lub mailowe przesłanie imienia, nazwiska, daty oraz miejsca urodzenia, stałego adresu zamieszkania oraz peselu.

Życzymy wielu niesamowitych widoków.

PROGRAM

Lecimy samolotem z Polski do Kutaisi lub Tiblisi. W Tbilisi uzupełniamy zapasy, a także zwiedzamy pięknie położone na wzgórzach Stare Miasto. Między innymi: stare kościoły, synagogę i meczet. A także pojedziemy do pierwszej stolicy Mcchety, świętego miejsca dla Gruzinów z klasztorem z Djwari z VI wieku. Kolejnego dnia słynną drogą wojenną z pięknymi twierdzami i jeszcze piękniejszymi widokami dojeżdżamy do Kazbegi, pod drodze jeśli będzie czas zaliczymy też gorące źródła. W Kazbegi jeśli będzie pogoda zobaczymy niesamowity widok podczas zachodzącego słońca, Kazbek, Cminda Sameba itd. Po noclegu w Kazbegi ruszymy w kierunku naszej góry. Najpierw czeka nas około godzinne podejście do samego Cminda Sameba (2900m), a potem idziemy ukwieconymi pastwiskami, przechadzamy rwącą rzekę i dochodzimy na wysokości 3500m do granicy lodowca gdzie zapewne zanocujemy w namiotach. Na ten odcinek jest możliwe wynajęcie koni w Kazbegi. Kolejnego dnia dochodzimy po lodowcu do byłej stacji Meteo, a obecnie schroniska na wysokości 3700m. W Meteo spędzimy minimum 2 noce w celu aklimatyzacji. Podejdziemy albo na plateau na lodowcu albo na górkę: Orcweri- 4258m.

Po aklimatyzacji jeśli wszyscy będą się dobrze czuli ruszymy w kierunku szczytu. Wychodzimy około 3 w nocy, potem idziemy łagodnie nachylonym, mało poszczelinionym lodowcem, osiągamy plateau, potem trawersujemy stok w kierunku szczytu. Pod koniec czeka nas trochę bardziej stromy odcinek, szczególnie strome jest ostatnie 50-100m, nachylenie około 50 stopni. W końcu wdrapujemy się na wymarzony wierzchołek, jesteśmy na jednym z najwyższych szczytów Kaukazu. Pod nami rozciągają się góry. Schodzimy ta samą drogą. Wejście na szczyt zajmuje około 8-9 godzin. W razie problemów z aklimatyzacją lub pogodą mamy kilka dni czasu na czekanie. Po nocy w Meteo schodzimy na dół do Kazbegi, a z Kazbegi z kolei wracamy do Tbilisi. Potem w zależności od ilości czasu mamy do wyboru następujące fakultatywne atrakcje: możliwość odwiedzenia słynnej Kahetti, regionu gdzie uprawia się winna latorośl, gdzie są malownicze miasteczka i piękne kościoły. Albo odwiedzenie miasta Gori z pomnikiem i aleją Stalina i pobliskich wykutych w skale klasztorów i miasta w Uplishchikhe

W wypadku większej ilości wolnego najlepiej będzie pojechać do legendarnej Swanecji . Stolicą Swanecji jest Mesti z ogromną ilością obronnych wież. Swani znani są ze swojej bogatej kultury i znowu będziemy w górach z cudownymi widokami.

Powrót do Tbilisi, przelot do Polski.

Program dzień po dniu:

– spotkanie w Katowicach lub Warszawie

– przelot do Tbilisi lub Kutaisi

– zwiedzanie Tbilisi, stare miasto oraz zwiedzanie starej stolicy Mcchety miejsce założenia kraju

– przejazd do Kazbegi, odbywa się drogą wojenną pełna cudownych warowni położonych na zielonych wzgórzach. Po drodze możliwość skorzystania ze źródeł młodości, a w samym Kazbegi jeden z najpiękniejszych widoków na Ziemi.

– podejście do schroniska Meteo (możliwość wynajęcia osłów). Po drodze słynny kościół Cminda Sameba i możliwość nocy w namiocie. W samym meteo śpimy w środku (jak będą miejsca)

– 1-2 dni na aklimatyzacje

– wejście na szczyt

– rezerwa pogodowa

– powrót do Tbilisi

– możliwość odwiedzenia słynnej Kahetti, regionu gdzie uprawia się winna latorośl, gdzie są malownicze miasteczka i piękne kościoły (fakultatywnie)

– możliwość odwiedzenia miasta Gori z pomnikiem i aleją Stalina i pobliskich wykutych w skale klasztorów w Uplishchie (fakultatywnie)

– w wypadku większej ilości wolnego czasu możliwość przejazdu do legendarnej Swanecji (fakultatywnie)

– powrót do Polski

CO ZABIERAMY

– 2 metry repsznura (linki) o grubości 5 mm lub gotowe pętle prusika,

– 2 karabinki zakręcane,

– 2 pętlę z taśmy 50-70 cm,

– kask,

– czekan,

– raki dopasowane do butów,

– uprząż,

– ciepłe buty skórzane lub buty termiczne ze sztywną podeszwą lub skorupy (najlepiej numer za duże ale nie za luźne aby pięta nie wyskakiwała podczas chodzenia ze sztywną podeszwą żeby nie spadały raki),

– plecak 65- 100 litrów,

– folia NRC,

– kije teleskopowe (opcjonalnie),

– krem uv 30- 60 najlepiej Vichy,

– okulary przeciwsłoneczne lepiej lodowcowe,

– 2 bluzy polar 200 lub polar 200 i polar 300,

– spodnie polar 100- 150,

– bieliznę oddychającą (nie trzeba),

– karimatę lub materac samopompujący,

– spodnie i kurtkę wiatroszczelną (np. goretexową),

– czapkę,

– ochronę głowy przed słońcem

– ochronę twarzy przed wiatrem (szalik, kominiarka, maska)

– bieliznę,

– papier toaletowy,

– menażkę,

– sztućce, nóż

– przybory do mycia,

– termos stalowy,

– grube skarpety wełniane lub inne termiczne- 2 pary,

– inne skarpety, mogą być cienkie odprowadzające pot lub cienkie wełniane,

– ciepłe rękawice narciarskie lub łapawice z wkładką polarową,

– rękawice zapasowe ( najlepiej narciarskie, mogą być grube polarowe ),

– śpiwór minimum do –10 stopni (czyli śpiwór sztuczny o wadze minimum 1,6 kg lub puchowy 0,8 kg),

– stuptuty (ochraniacze),

– czołówka za zapasem baterii (najlepiej diodowa)

– zapalniczka bic (na kamień)

– palnik benzynowy lub jeśli nie macie kuchenka na butle przebijane C190 (C206)

– sandały lub inne lekkie buty

– spodnie letnie np. z odpinanymi nogawkami

– koszule koszulki t-shirt

Termin wyjazdu

28 lip 2025 - 7 sie 2025

Lokalizacja

Georgia