„Góry są tutaj wysokie a cesarz jest daleko”- mówi chińskie przysłowie, które doskonale opisuje różnorodność odległych chińskich prowincji. Yunnan to kraina, gdzie współistnieje wiara i kultura tworząc swoistą duchową fuzję. Tego miejsca nie sposób porównać ani z bliższą Azją Południową- Wschodnią ani z królestwem środka.
Region oferuje dużą różnorodność obszarów chronionych, od chłodnego powietrza wysokich szczytów Himalajów poprzez zielone wzgórza południa. Jest to również jedno z najrzadziej odwiedzanych miejsc w regionie – są one bez wątpienia popularne- ale wciąż obdarzone swoistym spokojem a nawet magią.
W tej krainie przejdziemy 4- dniowy trekking w rejonie świętej góry tybetańczyków- Kawa Karpo 6740 m.n.p.m. Jest to jedna z najwyższych, niezdobytych do tej pory gór świata. Wspaniałe otoczenie szczytu: sub- tropikalne lasy pełne orchidei i wielu leczniczych roślin, będących tematem zainteresowania światowych biologów i botaników jak również bardzo ciekawy kulturowo region pielgrzymek czyni z niej wyjątkowy cel dla podróżników.
Poza trekkingiem przejedziemy do serca Yunnanu, gdzie znajduje się najgłębszy kanion świata: kanion skaczącego tygrysa. Starożytna legenda wspomina tygrysa skaczącego tutaj pomiędzy kanionem między skałami- w najwęższym miejscu kanion jest szeroki zaledwie na 30 metrów.
Przejdziemy tutaj dwu- dniowym trekkingiem, z zejściem w głąb kanionu. Będziemy nocować w najładniejszym punkcie na trasie, miło będzie na dłużej się tu zatrzymać.
Zwiedzimy również park narodowy- Pudacuo, wpisany na listę światowego dziedzictwa Unesco ze względu na różnorodność fauny i floty w tym rejonie. Pośród położonych na wysokości około 3500 m. jezior, stawów i strumieni i lasów; przejdziemy tutaj kilkugodzinnym trekkingiem.
Latem park rozkwita i wspaniałe pierwiosnki, rododendrony i iglaste lasy stają się domem dla geparda, piżmowców czy dzików.
W drodze powrotnej zatrzymamy się na słynnej Shangri- la- znanej z powieści: „Zaginiony horyzont”, Jamesa Hiltona. Ludzie żyjący w tym rejonie są szczęśliwi, długowieczni, żyją w harmonii i oddają się kultywowaniu mądrości.
KOSZT:
8900 pln + 2200 usd
w koszt wliczono:
przelot do Yunannu i z powrotem, wszystkie przejazdy na miejscu wynajętym busem, ewentualny przejazd pociągiem do Lijiang z Kunming, noclegi w guesthousach- pokoje z prywatnymi łazienkami, podczas trekkingu noclegi w chatkach z zimną wodą, wyżywienie- 2x posiłki dziennie, wszystkie wstępy do parków na trasie, ubezpieczenie, składkę na rzecz klubu
w koszt nie wliczono:
trzeciego posiłku w ciągu dnia – lunchu, napojów alkoholowych, kosztów zwiedzania miast- Lijang lub Kunming i dojazdu do atrakcji w miastach (30 usd), napiwków 20 usd/ dzień na całą grupę dla przewodnika, 12 usd/ dzień/ całą grupę dla kierowcy, na trekkingu nie przewidujemy koni, nosimy tylko swój ekwipunek, jeśli ktoś chciałby można wynająć konia w koszcie około 50 usd/ dzień/ konia; kosztu wizy do Chin- około 400 pln; wstępu do kamiennego lasu i przewodnika w tym rejonie- max. 50 usd.
Możliwe jest 5/6- dniowe przedłużenie o góry żółte, koszt to 2200 pln + 900 usd/1000 usd
ZGŁOSZENIA:
Zgłoszenia przyjmujemy do 5 sierpnia.
Potwierdzeniem zgłoszenia jest wpłata kwoty 8900 pln na bilet lotniczy i ubezpieczenie.
PROGRAM:
dzień 1.
Spotykamy się w Warszawie skąd lecimy do Kunming- jednego z największych miast Yunnanu. Możliwy jest również wylot z Pragi, Berlina lub Wiednia- zapewniamy wtedy dojazd do lotnisk, z jednego z Polskich miast (Poznań, Wrocław, Katowice)
dzień 2.
Po przylocie odpoczywamy w Lijang, gdzie zwiedzamy wspaniałą starówkę.
Stare miasto w Lijiang jest labiryntem wąskich uliczek i kanałów. Ulice wyłożone są kostką brukową, zaś nad kanałami poprzerzucano kamienne mosty. Żywe są tu też wielowiekowe tradycje – w końcu marca lub na początku kwietnia odbywają się tu obchody tradycyjnego Święta Urodzaju, zaś w lipcu Święta Pochodni.
W 1997 roku zabytkowe dzielnice Lijiang zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO.
Dzień 3.
Następnego dnia przejeżdżamy w rejon Kanionu Skaczącego Tygrysa.
Pierwszy dzień trekkingu to przejście około 6 godzin do połowy drogi. Wychodzimy z Qiaotou, po drodze wchodzimy na górę Haba, która jest jedną z gór formujących Kanion Skaczącego Tygrysa. Stąd podziwiamy płynącą w kanionie rzekę Yantze oraz piętrzące się obok szczyty- roztaczające się przed nami widoki to 5000 m. różnicy wysokości pomiędzy kanionem a okolicznymi górami.
Tego dnia ścieżka będzie dosyć stroma i nachylona.
Czas przejścia: 5-6 godzin
wysokość noclegu: 2000 m.
dzień 4
Drugiego dnia trekkingu dochodzimy do końca kanionu- około 3 godzin i przejeżdżamy do hotelu w Shangri- la.
Dla Tybetańczyków nazwa Shangri- la, oznacza „słońce i księżyc w sercu”, czyli idealny dom, który znaleźć można tylko w niebie. Zwiedzamy miasteczko i tu zostajemy na noc.
Wysokość noclegu: 3300 m.
dzień 5.
Zwiedzanie Parku Pudacuo.
Park położony jest na Wyżynie Tybetańskiej, tam, gdzie rodzą się trzy ważne rzeki: Saluin, Jangcy i Mekong. Region znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.
Trzy najważniejsze obiekty tu się znajdujące to Morze Czarodziejskiego Dywanu z Jaka 碧塔海, Jezioro Wielkiego Du 碩都湖 oraz czerwonochmurny skansen tybetański.
Położony na wysokości 3500-4000 m.n.p.m. park o powierzchni 300 kilometrów kwadratowych obfituje w jeziora, mokradła, lasy i wysokie trawy; znaleźć tu można niespotykane w innych miejscach okazy fauny i flory.
Nazwa Pudacuo oznacza Jezioro Łodzi – a według Tybetańczyków to jezioro od jakowego dywanu. Najwcześniejsze opisy jeziora i otaczającego go krajobrazu można znaleźć podobno już w XIII-wiecznych tybetańskich księgach buddyjskich, w których opisywane jest jako mieniące się w oczach i oczyszczające serce. Krajobraz jest iście bajkowy, bez skaz i bez zanieczyszczeń.
Dzień 6.
Rozpoczynamy trekking w rejonie Kawa Karpo. Przejedziemy do źródeł Xidang, skąd zaczynamy trekking do wioski Yubeng. Zaczynamy na wysokości 2600 m., a po 4- godzinnej wędrówce docieramy na wysokość 3800 m. do przełęczy skąd roztacza się wspianiały widok na Kawa Karpo.
Z przełęczy jeszcze jedną godzinę idziemy dalej do wioski Yubeng, gdzie nocujemy.
Czas trekkingu: 5 godzin
nocleg na wysokości 3100 m.
dzień 7.
Przechodzimy do kolejnej doliny, gdzie podziwiać możemy widoki na lodowiec pod Kawa Karpo i spadający z niego święty wodospad. Wracamy z powrotem do wioski.
Czas trekkingu: 6 godzin
nocleg na wysokości 3100 m.
dzień 8.
Dochodzimy do bazy Xiaonong, skąd ruszamy przez lodowiec do górskiego jeziora.
Wracamy do wioski Yubeng, gdzie nocujemy.
Czas przejścia: 7 godzin
nocleg na wysokości: 3100 m.
dzień 9.
Wracamy do Xidang skróconą drogą. Po zejściu przejeżdżamy do hotelu w miasteczku Shangri- la, gdzie możemy odpocząć.
Czas przejścia: 4-5 godzin
nocleg na wysokości 3300 m.
dzień 10.
Wracamy do Lijang
dni 11-13
przejedziemy w rejon najpiękniejszych tarasów ryżowych- zwiedzamy i wracamy do Kunming
dzień 14 i 15
powrót do kraju
Możliwe jest przedłużenie wyjazdu o 2- dniowe zwiedzanie rejonu Tropikalnego Yunnanu- koszt to 150 usd.
Południowa część Yunnanu to autonomiczna prefektura Xishuangbanna, określana często mianem naturalnej oazy. Zazwyczaj jest tutaj bardzo gorąco i parno.
Na terenie prefektury żyje 13 narodowości m.in. Dai, Hani, Jinuo, Bulang i Yao. W tym rejonie populacja etnicznych mniejszości zajmuje 67% całej populacji regionu.
Serdecznie Zapraszamy do tej magicznej krainy 🙂