Ładowanie Wydarzenia
  • OD 14 sie
  • DO 22 sie

Anglia + Walia trekking

 

Nie możemy wyróżnić piękniejszego zakątka kraju, żaden nie jest równie wysublimowany i majestatyczny zarazem- to słowa Williama Wordsworth’sa wypowiedzane kilka stuleci wcześniej na temat angielskiego regionu jezior- zdają się one do dnia dzisiejszego prawdziwe dla każdego gościa, który odwiedzi te strony.

Rejon Lake District w północnej Anglii to wyjątkowo piękne połączenie gór z  krajobrazem jezior i przesmyków wodnych.

 

Lake District to największy Park Narodowy Anglii, który wpisany został na listę światowego dziedzictwa Unesco.

W XIX wieku przyjeżdżali tutaj romantyczni poeci aby delektować się widokami spisując swoje wiersze. Uważa się że miejsce miało wpływ na literackie dzieła  takich autorów jak William Wordsworth, Samuel Taylor Coleridge, Arthur Ransome oraz Beatrix Potter.

Przez wielu uznawany jest za najpiękniejszy zakątek Anglii.

 

Z tego względu trekking w tym rejonie naszym zdaniem można porównać do pięknych krajobrazów Nowej Zelandii- jest on jednak duży bliższy i na wyciągnięcie dla każdego turysty.

 

Drugim ważnym punktem wyjazdu jest Snowdonia. Najwyższy szczyt Anglii i Walii leżący w półncnej Walii. Znajdziemy tu wspaniałe skaliste szczyty, sinusoidalne granie, piękne jeziora i rzeki oraz klimatyczne wioski u podnóża gór.

 

Na sam koniec udamy się w rejon południowej Walii- najdzikszej przyrodniczo krainy w rejonie Anglii i Walii, gdzie odwiedzimy wyspę z piękną kolonią maskonurów oraz przejdziemy wyjątkowo piękne szlaki skalistym, poszarpanym wybrzeżem.

 

Podczas wyjazdu wchodzimy na cztery najwyższe szczyty Anglii- poza rejonem Szkocji-  Scafell Pike (978 n.p.m.), Scafell (964 m.n.p.m.) oraz na Hellvelyn (950 m.n.p.m.)-  trzeci najwyższy szczyt Anglii, o bardzo pięknej strzelistej grani. Następnie przejeżdżamy do Walii aby wejść na Mt. Snowdon- najważszy szczyt Walii- 1085 m.n.p.m.

 

KOSZT:

3100 pln + 1400 funtów

W koszt wliczono:

– organizację wyjazdu

– przelot do Manchesteru lub innego miasta na północy Anglii, powrót z Cardiff bądź Bristolu (trasę podróży podamy przed zakupem biletów lotniczych, możliwy jest wylot z Krakowa bądź Warszawy Modlin), przelot zawiera opłatę za bagaż

– wynajęcie samochodu na całą trasę przejazdu

– całość kosztów paliwa

– noclegi w hostelach lub B&B w pokojach 2,3 lub 4- osobowych

– dwa posiłki dziennie- śniadanie + obiadokolacja w większości w restauracjach

–  koszty parkingów do 10 funtów/ dzień

– ubezpieczenie samochodu na całą trasę

– ubezpieczenie turystyczne na  cały okres wyjazdu- rozszerzone o zwyżkę na uprawianie trekkingu

– koszty łodzi na wyspę Skomer

 

W koszt nie wliczono:

Nadbagażu (limit bagażu to 15 kg + 8 kg bagaż podręczny)- dopłaty raczej nie będą konieczne; kosztów parkingów wyższych niż 10 funtów/ dzień; prowiantu na drogę podczas trekkingów

 

Proszę wziąć pod uwagę że praktycznie całość kosztów wliczona jest w wyjazd.

 

ZGŁOSZENIA:

Prosimy o zgłoszenia do 30 maja !

Potwierdzeniem zgłoszenia jest wpłata 3100 pln na bilet i ubezpieczenie.

 

PROGRAM:

14.08

Przylatujemy do jednego z większych miast północy- Manchesteru, Liverpoolu bądź Leeds i stąd wynajętym samochodem jedziemy w rejon Lake District do Wasdale- dojazd zajmie nam około 3 godziny.

 

15.08

Wejście na Scafell Pike (978 m.n.p.)- najwyższy szczyt Anglii oraz Sca Fell ( 964 m.n.p.m)- drugi co do wysokości szczyt Anglii,

Scafell Pike to wspaniały szczyt położony na uboczu Parku Narodowego Lake Distirct. Znajdziemy tu wspaniałe, zapierające dech w piersiach widoki podczas całej wędrówki na szczyt. Jeśli niebo jest przejrzyste i mamy ładną pogodę ze szczytu widać wyspę Man oraz Szkocję J

Szlak wymaga kilku podejść przy użyciu rąk- granie obu szczytów to kamieniste ścieżki z dużą ilością kamieni.

trasa zajmie około 6-7 godzin w dwie strony, przewyższenie podczas trekkingu: 1143 metry

 

Dojazd do Gatesgarth na nocleg – 1 godzina 30 minut.

 

16.08

Przechodzimy piękny szlak biegnący malowniczymi dolinami i przełęczami w północnym rejonie jezior. Wchodzimy na szczyt Haystacks oraz Fleetwith Pike. Podczas zejścia rozciągają przed nami piękne widoki na doline Buttermere z jeziorem wewnętrz oraz jezioro Crummock.

Czas przejścia- 4 godziny, przewyższenie łącznie około 800 m.

 

Przejazd do Keswick- 30 minut + przechodzimy szlaki w rejonie jeziora

 

17.08

Przechodzimy piękny szlak poprzez 6 szczytów w rejonie: Ullock Pike (692 m.n.p.m.), Long Side (734 m.n.p.m.), Carl Side (746 m.n.p.m.), Skiddaw (931 m.n.p.m.), Little Man (865 m.n.p.m.) i Lonscale Fell (715 m.n.p.m.).

Szlak biegnie klasyczną granią szczytu Skiddaw, który jest czwrtym najwyższym szczytem Anglii. Long Side i Carl Side to szczyty znajdujące się w masywie Skiddaw. Z trasy rozciągają się malownicze widoki na północną część regionu jezior.

Czas przejścia 5 godzin, odległość 11 km, przewyższenie łącznie: 977 metrów

 

Dojazd do Patterdale- 1 godzina

 

18.08

Wejście na Hellvelyn- trzeci najwyższy szczyt Anglii.

Około 2 godzin podejścia na Hellvelyn biegnie tzw. Granią na ostrzu norza, która wymaga od uczestników dobrego radzenia sobie z wysokością. Przez ten odcinek używamy zarówno rąk jak i nóg do wspięcia się na grań Hellvelyn.

Czas przejścia: min. 6-7 godzin, przewyższenie= 900 metrów, odległość 15 km

 

Dojazd do Snowdonia National Park- 3 godziny 20 minut

 

19.08

Wejście na Mt. Snowdon- 1085 m.n.p.m.

Edmund Hillary trenował na tej górze przed pierwszym wejściem na Mount Everest w 1953 roku. Znajdziemy tutaj trasy startujące z poziomu morza więc względna wysokość, którą można było zdobyć to nawet 1000 metrów.

My wejdziemy na szczyt z przełęczy llanberis- zajmie nam to około 4-5 godzin

 

Po południu dojazd do południowej Walii- 4 godziny 30 minut

 

 

20.08

Przechodzimy piękne szlaki najbardziej dzikiego zakątka Angli i Walii-  pięknego parku Narodowego Pembrookshire biegnącego wzdłuż wybrzeża.

Szlak wiedzie skalistym wybrzeżem z niekończącymi się widokami na coraz nowe zatoczki i formacje skalne.

Szlak Pembrookshire Coast path został założony w 1970 roku i wiedze on przez przez obszar 186 mil południowego wybrzeża Walii. Park Narodowy tego regionu ustanowiony został w 1952 roku.

My przechodzimy tylko część tego szlaku- najpiękniejszy kawałek o długości 18 km, który zajmie nam około 6 godzin.

 

21.08

Odwiedzamy wyspę Skomer obfitej w dużą ilość ptaków, znajdziemy tu połowę światowej populacji burzyka północnego zamieszkującego jedynie obszar Oceanu Atlantyckiego a także dużą kolonię maskonurów- pięknych czarnych, dużych ptaków. Wyspa sama w sobie jest narodowym rezerwatem, miejscem ochrony ptaków i miejscem  zainteresowań badaczy z całego świata.

 

Docieramy na noc do pięknego, kolorowego miasteczka Tenby gdzie, jeśli pogoda pozwoli, uda się nam zażyć ostatniej kąpieli w morzu  J

 

22.08

Dojazd do Cardiff i wylot do Polski- przejazd zajmie nam około 3 godziny 20 minut.

Jeśli mamy chwilę czasu odwiedzamy Cardiff z jego pięknym zamkiem i historycznymi uliczkami.

 

Pomimo tego, że wyjazd jest trekkingowy zorganizowany jest w jak najbardziej wygodnych warunkach.

Codziennie śpimy w pokojach 2-4 osobowych i jemy kolacje w lokalnych pubach lub hostelach.

Nie zabieramy namiotów ze względu na duże możliwości opadów a także nie są one konieczne aby przejść wyznaczone jednodniowe trasy trekkingowe !

 

Zapraszamy w ten niezwykle różnorodny trekkingowo i przyrodniczo obszar pełen krystalicznie czystych jezior, pięknych poszarpanych grani i szczytów i bardzo przyjaznych mieszkańców tej bliskiej z zarazem dalekiej wyspy !

Termin wyjazdu

14 sie 2024 - 22 sie 2024

Lokalizacja