Ładowanie Wydarzenia
  • OD 10 kw.
  • DO 25 kw.

Dominikana- Pico Duarte 3087 m.n.p.m.

 

 

INFORMACJE:

Zajmująca wschodnią część wyspy Hispaniola Dominikana jest najczęściej odwiedzanym krajem na Karaibach.

Położona na najbardziej zróżnicowanej geograficznie wyspie Karaibów, szczyci się alpejską dziką przyrodą, tropikalnymi lasami deszczowymi i bagienami namorzynowymi, sawannami, rozległymi pustynnymi przestrzeniami i wszystkim pomiędzy. W ciągu 14- dniowego wyjazdu wejdziemy na Pico Duarte 3087 m.n.p.m. leżący w paśmie Kordyliery Środkowej- najwyszy szczyt Dominikany jak i całych Karaibów, zjedziemy z części z 27 wodospadów Demajagua, odwiedzimy najdzikszą część wyspy będącą częścią biosfery Unesco, odwiedzimy piękne jaskinie i popływamy wśród korali w pięknej turkusowej wodzie Morza Karaibskiego !

Dominikana, była pierwszą kolonią Krzysztofa Kolumba zaś Santo Domingo było pierwszym hiszpańskim miastem Nowego Świata. W stolicy znajdziemy starówkę z XV wieku wpisaną na listę Unesco i będziemy poszukiwać rytmów merengue i bachaty – narodowych form muzycznych (odpowiedników Salsy i Rumby).

Religia również jest integralną częścią życia. Korzenie religii synkretycznej są skomplikowane i pełne niuansów, ale jej teatralną stronę można zobaczyć na własne oczy podczas jednej z dziesiątek tętniących życiem fiesty patronales.

Trekking na Dominikanie zajmie 5 dni.
Pico Duarte to najwyższy punkt Dominikany i Karaibów wznoszący się na ​​3087 m.n.p.m.
Pico Duarte jest częścią Kordyliery Centralnej, ze względu na piękny alpejski klimat i zielone szczyty i wzgórza region nazywany jest Alpami Dominikany.
Najkrótszą trasą na szczyt jest trasa La Ciénaga (23 km w jedną stronę), którą wykorzystamy podczas naszej wędrówki. Poza wejściem na szczyt odwiedzamy wyjątkowo piękną dolinę Tetero znajdująca się w okolicy.

 

KOSZT:

7800 pln + 1600 usd

W koszt wliczone jest:

Organizacja wyjazdu, przelot do Puerto Plata z Warszawy lotem bezpośrednim, wszystkie główne przejazdy na miejscu autobusami rejsowym wg. planu; wszystkie pozostałe przejazdy wynajętymi samochodami, wyżywienie (2 posiłki dziennie), 5- dniowy trekking na Pico Duarte i w dolinie Tetero, przewodnika, muły niosące bagaże, kucharza, koszty wstępów do parku;  koszt zjadów w wodospadach Charcos of Damajagua (i wstępy), poza trekkingiem noclegi w hotelikach, ubezpieczenie .

W koszt nie wliczone są:

Ewentualny rafting w regionie Jarabacoa, trzeci posiek w ciagu dnia, wstępy do parków narodowych Cotubanama + ewentualne atrakcje w regionie, wstęp do parku Sierra de Bahoruco, zwiedzanie miast i koszty dojazdu do atrakcji w miastach, napiwki

 

ZGŁOSZENIA:

Prosimy o zgłoszenia i wpłaty do konca stycznia.

Potwierdzeniem zgłoszenia jest wpłata 7800 pln na konto klubu:

Stowarzyszenie Annapurna Klub, Santander Bank 34 1090 1652 0000 0000 6404 1166 z dopiskiem „Dominikana- trekking”.

Prosimy o przesłanie danych paszportowych.

 

PROGRAM:

10 kwietnia

Wylot z Warszawy do Puerto Plata lub Punta Cana

Zakwaterowanie i nocleg

11 kwietnia

Przejazd do Jarabacoa, odwiedzamy pobliskie wodospady.

Wieczorem dojeżdżamy do base campu pod Pico Duarte i nocujemy w namiotach.

Założony w 1956 roku Park Narodowy Armando Bermúdez rozciąga się na przestrzeni 767 kilometrów kwadratowych, a wraz z sąsiednim Parkiem Narodowym José del Carmen Ramírez szczyci się najwyższymi szczytami w regionie Karaibów, w tym Pico Duarte, gdzie swoje źródła ma rzeka Yaque del Norte. Oba parki zajmują powierzchnię całego pasma górskiego Cordillera Central. Na tej wysokości, gdzie temperatury wahają się od 12ºC (53ºF) do -8ºC (17ºF) w nocy, znaleźć można unikalną florę, w tym między innymi endemiczne sosny criollo, paprocie i mahoń. Wśród tych cennych drzew są liczne gatunki ptaków, motyle i żaby.

12 kwietnia

Rozpoczynamy 5- dniowy trekking w regionie Kordiliery Środkowej. Bagaże są noszone przez muły, nocujemy w namiotach.

Pierwszego dnia wstajemy o 5:00 rano, śniadanie jemy o godz. 6:00  i po śniadaniu wyruszamy. Dochodzimy do bazy Comparticion na wysokości 2450 m.n.p.m. Tutaj o 18:00 jemy obiad. Trasa zajmuje 8-10 godzin i rozciąga się na długości 18 km.

13 kwietnia

Drugiego dnia wyjazdu wchodzimy na szczyt Pico Duarte- wychodzimy o godz. 3:30 nad ranem i o godz. 6:30 jesteśmy na szczycie. Szczyt zazwyczaj tonie w chmurach ponieważ jest to tropikalny region ale wejście o wschodzie słońca daje nam największą szanse na piękne widoki.

Zejście do high campu gdzie zjemy śniadanie a nastepnie kontuujemy wędrówkę dalej do doliny Tetero gdzie docieramy koło godz.17:00

Łączny czas przejścia: 10 godzin 30 minut i odległość 25 km.

14 kwietnia

Przechodzimy spacery w dolinie, podziwiamy piękne zielone wzgórza. Możemy również udać się na Mt. Tetero (1500 m.n.p.m.)

15 kwietnia

Ostatniego dnia wracamy do basu campu Pico Duarte- 19 km i 7 godzin przejścia.

Kończymy lunchem o godz.14:00 i wracamy na nocleg do hoteliku.

16 kwietnia

przejazd do parku Sierra de Baharuco

– jest to jeden z najcenniejszych parków w kraju, i część wyznaczonego rezerwatu biosfery UNESCO Jaragua-Bahoruco-Enriquillo. Park Narodowy Sierra de Bahoruco jest domem dla wyjątkowych lasów. Występuje tu najwięcej flory i fauny, w tym co najmniej 180 gatunków storczyków, z których 32 to endemity. Znajdziemy tu również legwany i almiki. Znajdziemy tu równiez wiele ptaków: ponad 100 gatunków m.in. Chlorostilbon z rodziny kolibrowatych, dzięciolniki, różne rodzaje papug czy złotą jaskółkę.

17 kwietnia

całodniowa wizyta w parku

18 kwietnia

przejazd do Santo Domingo

19 kwietnia

zwiedzanie m.in. części kolonialnej wpisanej na listę Unesco, wieczór z tradycyjnymi tańcami merengue i bachata

20 kwietnia

przejazd do parku narodowego Cotubanama

Na wybrzeżu, wzdłuż kolorowych raf koralowych i stromych ścian roi się od morskiego życia, znajdziemy tu liczne miejsca do nurkowania z rurką. Na brzegu lśniące plaże parku, zwłaszcza na wyspie Saona- jest to najważniejsze miejsce lęgowe żółwi na Dominikanie.
21 kwietnia

zwiedzanie parku, spacery w chronionej części

22 kwietnia

powrót do Puero Plata + plaże północy, zwiedzanie okolicy

23 kwietnia

27 wodospadów

Klejnot korony Puerto Plata, 27 wodospadów Charcos of Damajagua, oferuje dzień wędrówki przez gęsty las, przekraczanie kładek i mijanie licznych roślin, zanim w końcu dotrzemy na skaliste wzgórze, gdzie zaczniemy schodzić w dół, skacząc lub zjeżdżając po serii wodospady – kaski i sprzęt bezpieczeństwa będą przygotowane – używać będziemy zjeżdżalni z poduszkami wodnymi lub wskakiwać do głębokich turkusowych basenów. Większość wycieczek prowadzi tylko przez siedem wodospadów, ponieważ dotarcie do 27. jest zarezerwowane dla najbardziej aktywnych i sprawnych fizycznie poszukiwaczy przygód. W zależności od chęci i poziomu grupy zadecydujemy na miejscu !
24 kwietnia

zwiedzanie miasteczka + wylot do Warszawy

25 kwietnia

przylot do Warszawy

 

Zapraszamy do odkrywania z nami perły karaibów !

Termin wyjazdu

10 kw. 2025 - 25 kw. 2025

Lokalizacja