Ładowanie Wydarzenia
  • OD 2 wrz
  • DO 18 wrz

Hawajskie Wulkany

 

Pośrodku oceanu spokojnego, oddalone o 3200 km od jakiegokolwiek lądu leżą Hawaje. Wyspy te złożone są z wielu niesamowitych formacji skalnych- wielu klifów i podwodnych miast koralowych zbudowanych z lawy i sięgających wiekiem 80 milionów lat. Przez samych amerykanów spacerujących tu z kwiatami hibiskusa we włosach nazywane po prostu rajem.
Niesamowite są tutaj również formacje wulkanów, które wznoszą się na wysokość ponad 4000 metrów. Będą one głównym celem wyprawy na Hawaje.
Szczyt Mauna Loa to jeden z głównych celów naszego wyjazdu. Pod wodą znajduje się 4975 m góry, a jej pozostała część wznosi się na dalsze 4169 m ponad lustro wody, czyli jej łączna wysokość równa się 9145 m. Zajmuje ok. 50% powierzchni wyspy, czyli 5 180 km2. Mauna Loa to również jeden z najaktywniejszych wulkanów na świecie. Zbudowany jest z warstw zastygłej lawy i przejawia aktywność przeciętnie co trzy lata.
Zdobycie szczytu nie jest technicznie trudne, natomiast dużym utrudnieniem jest zastygła lawa, będąca główną składową całego Archipelagu Hawajskiego. Jej konsystencję można przyrównać do śliskiego żwiru, na którym łatwo się poślizgnąć.
Ze względu na wysokość temperatura tutaj może spaść nawet poniżej 0 stopni.
Zobaczymy również najsłynniejszy, najbardziej zbadany i najbardziej aktywny wulkan na świecie Kilauea- 1247 m.n.p.m. (na krater wjedziemy samochodem). Ostatnia erupcja wulkanu rozpoczęła się 3 stycznia 1983 roku i trwa do teraz. Obecnie z jednego z kraterów unosi się dym i wypływa lawa, zaś w kraterze Halema’uma’u ma miejsce aktywność i ruchy lawy. Według tradycyjnych hawajskich wierzeń Kīlauea jest siedzibą bogini Pele. Wiele hawajskich pieśni oraz ustna tradycja mówi o wybuchach wulkanu spowodowanych złością Pele.
Jeśli będziemy mieli szczęście możemy zostać świadkami erupcji lawy spływającej do morza.
W parku znajduje się też pustynia lawy oraz wiele wygasłych kraterów wznoszących się pośród starego lasu deszczowego.
Na terenie parku narodowego występuje 8 z 14 stref klimatycznych spotykanych na całej Ziemi, w związku z tym u podstawy gór można tu zobaczyć pustynie, idąc przez sawanne i las deszczowy dociera się do ośnieżonych szczytów hawajskich kolosów.
Podczas wyjazdu odwiedzimy też najwyższy szczyt Hawajów- Mauna Kea.
Szczyt wulkanu Mauna Kea wznosi się na wysokość 4207 m powyżej poziomu morza, ale zarazem 10203 m od podstawy na dnie Oceanu Spokojnego (Co daje największą na świecie wysokość względną (od podstawy do wierzchołka)).
Na szczycie znajduje się obserwatorium astronomiczne.

 

KOSZT:

9600 pln + 2100 usd

koszt obejmuje:

organizację wyjazdu, przelot na trasie Warszawa- Los Angeles- Kona- Los Angeles- Warszawa, 4x noclegi w hotelikach na miejscu, wszystkie noclegi wymagane podczas podrozy, pozostałe noclegi na kempingach, wynajęcie samochodu, paliwo, wszystkie passy i pozwolenia na szlakach, ubezpieczenie, składkę na rzecz klubu

koszt nie obejmuje:
wizy, nadbagażu, wstępów do parków, parkingów, alkoholu, wstępy do zabytków, dodatkowych wycieczek- snorkelling, rejsy statkiem  (około 100-150 usd), koszt nie obejmuje całości wyżywienia podczas wyjazdu.

 

ZGŁOSZENIA:

Zgłoszenia przyjmujemy do 22 czerwca.

Potwierdzeniem zgłoszenia jest wpłata 9600 pln na konto klubu.

 

PROGRAM:

02.09- przelot z Warszawy do Los Angeles ( lub inne miasto zachodniego wybrzeża)

03.09 przelot do Kona- na największą wyspę Big Island – Hawaii

Tu znajdują się dwa najważniejsze cele naszego wyjazdu- Mauna Loa i Mauna Kea.

Najpierw wjedziemy do Hawajskiego Wulkanicznego Parku Narodowego znajdującego się na południu wyspy – najwyższy wierzchołek parku to Mauna Loa.

04.09 Pierwszy dzień w parku spędzimy na odwiedzeniu najciekawszych miejsc dostępnych samochodem. Ponieważ Park Wulkanów jest prawdopodobnie jedną z największych atrakcji Hawajów szlaki dostępne dla samochodów są tłumnie odwiedzane.

Przede wszystkim Park zachwyca rzekami zastygłej lawy, drzewiastymi paprociami czy wszędobylskimi gazami wulkanicznymi.

Wjedziemy na szczyt najbardziej czynnego wulkanu świata- Kilauea oraz objedziemy krater piękną 16 kilometrową trasą poprzez pustynię aż po tropikalny las deszczowy. Przejedziemy również drogą łańcucha kraterów docierając do wybrzeża wyspy Hawaii. Trasa ta najlepiej ukazuje różnorodność formacji skalnych utworzonych przez zastygłą lawę. Przy nabrzeżu droga została zalana lawą podczas erupcji w 2003 roku i … trzeba wracać z powrotem.

05- 08.09 Trekking naszego czterotysięcznika rozłożymy na 4 dni wędrówki. Szlak na Mauna Loę rozpoczyna się na końcu asfaltowej drogi na wysokości 2031 m. n.p.m. . Stąd do pierwszego “obozu” Pu’u’ula’ula (3059 m) mamy 12 km trasy przeciętnie do przejścia w 3-4 godziny.

Następnego dnia dochodzimy już do krateru wulkanu – Mauna Loa Cabin (4039m.n.p.m). Ten dzień będzie bardziej wysiłkowy- prawie tysiąc metrów przewyższenia na odcinku 19 kilometrów zajmie co najmniej 7 godzin. Następnego dnia ruszamy na szczyt (8 km) i od razu schodzimy do bazy pośredniej.

 

Uwaga !!! Zdobycie szczytu jest możliwe tylko przy dostępności miejsc w poszczególnych kampach. W środkowym jest miejsce tylko dla 12 osób zaś w górnym tylko dla 8 osób. Nie jest możliwa żadna rezerwacja !!! Trasa nie jest jednak bardzo popularna wśród turystów…

Jeśli nie będziemy mieli szczęścia możemy poczekać jeszcze jeden dzień dłużej lub wjechać okrężną drogą samochodem na wysokość 3399 m.n.p.m.i przejść 11 km trasę na szczyt.

 

09.09- odpoczynek na pobliskiej plaży

10.09- przejście trekkingu do Napau crater (21 km). Piękny trekking to krateru wiedzie przez zróżnicowany krajobraz parku Hawaii- na dole zaczynamy podejście od gęstego lasu pełnego paproci wspinając się pomału na brzeg krateru poprzez zastygłą lawę.

 

11.09-  Kolejny szczyt – Mauna Kea znajduję się już poza parkiem narodowym. Jego położenie i charakter nie są już tak bujne i ciekawe w porównaniu do szczytu Mauna Loa.

Trasę na szczyt rozpoczniemy na wysokości 2804 m., gdzie znajduje się centrum dla odwiedzających. Ponieważ na górze nie ma mozliwości rozbicia namiotu szczyt zdobędziemy w jeden dzień od stacji dla odwiedzających. Zajmie nam to 8 godzin w dwie strony. Mając na uwadze wcześniejszą aklimatyzację i techniczne bardzo proste podejścia nie będziemy mieli problemu aby zmieścić się w tym czasie.

 

12-15.09 Po górskim wysiłku przeniesiemy się na zachodnią stronę wyspy- wybrzeże Kona. Tu odpoczniemy na gorących plażach pływając z maską lub nurkując (dla mających umiejętności/ podstawowy kurs) pośród zielonych żółwi morskich oraz wspaniałych raf wybrzeża. Zwiedzimy też historyczny park narodowy Pu’uhonua O Honaunau, gdzie majestatyczny błękit pacyfiku spotyka się z czarną lawą tutejszych plaży.

 

16.09- przelot do Los Angeles

17.09- wylot do Polski

18.09- przylot do kraju

 

W drodze powrotnej możliwe przedłużenie pobytu o jedno z amerykańskich miast- najprawdopodobniej Los Angeles- koszt około 300 usd.

 

CO ZABIERAMY:

– apteczke pierwszej pomocy
– mape (będzie miał prowadzący )
– zapas jedzenia, kuchenke do gotowania, gaz
– latarke z dodatkowymi bateriami
– biodegradowalne mydło, papier toaletowy
– urządzenia, które można wykorzystac do dawania sygnału (np. lusterko)
– 3/4 litry wody/ dzień/ osobę (należy mieć tyle pojemników na wodę aby pomieściły trzy litry płynu, może to być butelka po wodzie kupiona na miejscu)
– okulary słoneczne, krem na słonce, chustka na głowę
– buty za kostkę,
– śpiwór min. 0 stopni lub lepszy
– spodnie i kurtka na deszcz

pozostałe rzeczy, które nalezy zabrać:
– skarpety (w tym 1-2 grube, około 4 par technicznych)
– sandały lub lekkie buty do chodzenia
– spodnie polar 100 lub grube kalesony
– bielizna szybkoschnąca- techniczna bielizna termoaktywana
– dwa polary 100 i 200
– rękawice polarowe oraz cienkie rękawice zewnętrzne- mogą być typu narciarskie wtedy wystarczą pojedyncze
– czapka
– plecak 60- 70 litrów
– krótkie spodnie
– spodnie długie trekkingowe
– kije teleskopowe
– termos i butelkę
– aparat fotograficzny
– karmiata lub mata samopomująca
– strój kąpielowy

Termin wyjazdu

2 wrz 2024 - 18 wrz 2024

Lokalizacja