Ładowanie Wydarzenia
  • OD 18 paź
  • DO 29 paź

Jordania

 

 

Jordania to piękny kraj zarówno ze względu na liczne skarby zabytków Unesco ale również piękne pustynie, niesamowite nieziemskie krajobrazy jak i dwa wyjątkowe morza będące ciekawostkami pod względem bioróżnorodności.

Piesze wędrówki poprzez ten kraj są wyjątkowe ze względu na zróżnicowaną jakość krajobrazu i historyczne aluzje, które kryją się za każdą ścieżką.
Głównym atrakcją naszego wyjazdu będzie 4- dniowy szlak z Dany do Petry ( 84,5 km).

Jest to jeden z najbardziej inspirujących trekkingów przez Jordanię, trasa ta została uznana przez National Geographic za jedną z piętnastu najlepszych wędrówek na świecie. Szlak opada ze szczytów górskich płaskowyżów do doliny Araba i wspina się z powrotem, przecinając kilka stref klimatycznych, różnorodne ekosystemy ukryte w kanionach i dramatyczne labirynty wzgórz i dolin, ukazujące pełne spektrum geologii regionu. Krajobraz rozciąga się od majestatycznych i epickich szczytów po spokojne, sielskie krajobrazy, a nowe krajobrazy pojawiają się co kilka kilometrów: jedyne, czego ten region nie oferuje, to monotonia. Ostatniego dnia trekkingu dochodzimy do pięknego miasta Petra. Niewiele innych długodystansowych tras może pochwalić się etapami tak spektakularnymi jak ten lub kończyć się w miejscu tak godnym odwiedzenia jak Petra.
Drugim równie ważnym celem naszej wędrówki jest wejście na Jabal Umm ad Dami (1854 m.n.p.m.)- najwyższy szczyt Jordanii znajdujący się na jednej z najpiękniejszych pustyń świata- Wadi Rum.

Rezerwat Wadi Rum wpisany jest na listę światowego dziedzictwa Unesco.

Szczyt nie jest technicznie trudny i wejście odbywa się w ciągu jednego dnia.

Poza tym odwiedzimy Morze Martwe, Morze Czerwone oraz inne najważniejsze atrakcje kraju !

 

KOSZT:

koszt: 1800 pln + 1350 euro

koszt obejmuje:

organizację wyjazdu, przelot do Ammanu z Krakowa bądź Warszawy Modlin-  lot bezpośredni, przejazdy na miejscu lokalnym transportem zaś na pustyni samochodami 4×4, całość kosztów trekkingu- noclegi w namiotach, namiotach beduinów lub guesthousach, kucharza na trekkingu, w miasteczkach noclegi w hotelikach, 2 posiłki dziennie, ubezpieczenie

koszt nie obejmuje:

jordan pass (160 usd) – wiza + wstępy do zabytków podczas pobytu, dojazdu do atrakcji w miastach, trzeciego posiłku, dodatkowych atrakcji w okolicy Morza Martwego i Morza Czerwonego, napiwków

 

ZGŁOSZENIA:

Prosimy o zgłoszenia do końca marca !

Potwierdzeniem zgłoszenia jest wpłata 1800 pln na konto klubu.

 

PROGRAM DZIEŃ PO DNIU:

18.10 wylot + przylot + zwiedzanie Ammanu

19.10 przejazd do Dany

20.10 rozpoczęcie 4- dniowego trekkingu do Petry.

Dzień 1-  trekking na trasie Dana- Wadi Malaga (23,5 km)

Od nawadnianych ogrodów wokół Dana po palące wydmy doliny Wielkiego Riftu, dzisiejszy trekking prowadzi przez jeden z najbardziej dramatycznych i różnorodnych krajobrazów w całym regionie. Zaczniemy w Dana na wysokości 1200 m.n.p.m. i udamy się na zachód do doliny Dana. Początkowo szlak opada stromo w dół, a następnie stopniowo wznosi się przez Rezerwat Biosfery Dana do Feynan.

Rezerwat Dana, największy w Jordanii, obejmuje cztery odrębne strefy biogeograficzne, co oznacza, że ​​region charakteryzuje zadziwiającą różnorodność ptaków, roślin i zwierząt.
13.05 dzień 2- Wadi Malaga do Ras al Feid – 13,7 km

Tego dnia bedziemy przechodzic przez pustynie Wadi Ghuweir. Trasa prowadzi w góry przez dramatyczną dolinę, która oferuje wspaniałe i wspaniałe widoki na fascynującą pustynię Wadi Araba. Po południu dotrzemy do obozu w Furon.

21.10 dzień 3- Ras al Feid- Mała Petra– 22,8 km

Strome, poszarpane szczyty czarnych gór z widokiem na nasz szlak i strome kaniony poniżej sprawiają, że wędrówka jest absolutnie spektakularna.
22.10 dzień 5 mała Petra- Petra- 12,6 km

Łagodnym szlakiem schodzimy przyjemnie w dół Wadi Ghurab pośród piaskowcowych gór strzegących podejść do Petry.

Schody Nabatejczyka prowadzą następnie do starożytnej Petry.

23.10 odwiedzamy Petrę jak również inne piękne świątynie w okolicy jak i wyjątkowe kaniony otaczające ten region

Petra to jeden z architektonicznych cudów świata i obowiązkowy punkt dla osób odwiedzających Jordanię. Jest to wyjątkowe starożytne miasto (grobowiec) które zostało odkryte stosunkowo niedawno przez szwajcarskiego podróżnika Jean Louis Burckhardt’a w 1812 roku (dla reszty świata). Wcześniej znane było beduinom, którzy zamieszkiwali to miejsce. Jest to wyjątkowo pięknie położony obiekt pośród stromych ścian wąwozu.

24.10  Przejazd nad Morze Martwe i odpoczynek

Morze Martwe znajduje się w najniższym poziomie Ziemi- 408 metrów poniej poziomu morza zaś jego głębokość to 390 metrów. Z punktu widzenia geograficznego Morze martwe nie jest morzem zaś jeziorem z jednym wejściem bez przepływu. Jest drugim na świecie najbardziej zasolonym zbiornikiem wodnym z zawartością soli 31% co pozwala leżeć w nim bez umiejętności pływania !

Nad morzem spędzimy czas odpoczywając. Można będzie skorzystać z pobliskich spa i błotnych zabiegów zdrowotnych J słynnych ze swoich znakomitych właściwości pielęgnacyjnych.

25.10 przejazd na pustynię Wadi Rum- odwiedzenie punktów widokowych

Wadi Rum to jedna z najpiękniejszych pustyń na świecie.

26.10 wejście na najwyższy szczyt Jordanii- Jabal Umm ad Dami (1854 m.n.p.m.)

27.10 przejazd nad morze Czerwone i odpoczynek

– plaże Morza Czerwonego po stronie Jordanii są absolutnie wyjątkowe ponieważ są dzikie i mało zagospodarowane. Morze Czerwone oferuje również jedne z lepszych destynacji do pływania z maską i rurką.

Znajdziemy tu wyjątkowe bogactwo korali i ciekawskich podwodnych zwierząt.

28.10  odwiedzenie miasta Aqaba w okolicy morza Czerwonego + powrót do Ammanu

29.10 powrót do kraju

 

Termin wyjazdu

18 paź 2022 - 29 paź 2022

Lokalizacja