Ładowanie Wydarzenia
  • OD 19 sie
  • DO 1 wrz

Ladakh- ostatni Tybet

 

Ladakh to płaskowyże otoczone wysokimi górami, znajdujące się w zachodniej części Himalajów, w górnym biegu Indusu. Ladakh zwany jest „krainą przełęczy” lub „małym Tybetem”. Obecnie, w świetle wydarzeń w najbardziej znanym chińskim Tybecie, o Ladakhu coraz częściej mówi się że to jest „ostatni prawdziwy Tybet”, tutejsza ludność cieszy się wolnością wyznania, a świątynie zachowane są w znacznie lepszym stanie.
W czasach starożytnych przez Ladakh przechodził Jedwabny Szlak łączący Indie z Tybetem i Chinami. Przybywali nim również mnisi buddyjscy i osiadali budując na górskich zboczach gompy – klasztory buddyjskie. Do końca X wieku Ladakh był częścią Tybetu, potem stanowił niezależne Księstwo (dynastia Njarama). W XIV w przeszedł w ręce Mugolów, a następnie Anglików. Po zdobyciu niepodległości przez Indie (w roku 1947) Ladakh został przyłączony do Zjednoczonych Indii.
Z powodu surowych warunków życia jest to obszar jest stosunkowo słabo zaludniony w stosunku do swojej powierzchni, przypada tu jeden mieszkaniec na 1 km2. Pogoda w Ladakhu jest prawie zawsze dobra dla turystów, gdyż nie dociera tutaj monsun, który spotkamy w okolicach Delhi. Średnie opady deszczu są tu porównywalne z Saharą. Warunki te wytworzyły szczególny rodzaj surowego piękna i pustynny charakter Ladakhu. Większość tutejszych mieszkańców, wznosząc domy, nie przewiduje możliwości wystąpienia deszczu, co odzwierciedla się w ich konstrukcji. Ze względu na znaczną wysokość (Leh położone jest około 3 500 m n.p.m) nie należy się tutaj spodziewać upałów. Średnie temperatury dnia w sierpniu/wrześniu będą kształtowały się w okolicy 15-20 oC, może być wietrznie.

 

KOSZT:

10 000 zł *

*- wplata w Polsce na bilety lotnicze, resztę zabieramy w dolarach po kursie nbp na miejsce

Koszt bez przelotu 7700 zł

Koszt obejmuje:
Organizację wyprawy, przeloty: do Delhi i z powrotem (możliwy wylot z lotniska zagranicą, zapewniamy wtedy dojazd z miasta przygranicznego) lot na trasie Delhi-Leh-Delhi, przejazdy na miejscu: zwiedzanie na miejscu, Nubra Valley; Noclegi – Leh, Nubra i Delhi w hotelu; wyżywienie: na dole 2 posiłki dziennie; w górach kucharza i 3 posiłki dziennie; trekking na Shakay Kangri (6137m)- 6 dni + transport na osiołkach/koniach; Zezwolenie szczytowe. Wycieczkę do Nubra Valley (w tym pozwolenie), pobyt nad jeziorem Pangong, zwiedzanie klasztorów Ladakhu, wynajęcie namiotów, przewodnika miejscowego oraz osoby z klubu; specjalne ubezpieczenie trekkingowe i ubezpieczenie od kosztów leczenia, podstawowe szkolenie, składkę na rzecz klubu.
Koszt nie obejmuje:
Wizy (80 usd); biletów wstępu; wycieczek fakultatywnych, zwiedzania i dojazdu do dodatkowych klasztorów, ewentualnej wycieczki z Delhi np. Agra, jazd na wielbłądach, nadbagażu w samolocie (15 kg na locie wewnętrznym) i w górach (20 kg).

 

ZGŁOSZENIA:

1.Potwierdzeniem zgłoszenia jest wpłata na bilet i ubezpieczenie w wysokości 4000 zl na konto Stowarzyszenie Annapurna Klub Santander, Tychy 34 1090 1652 0000 0000 6404 1166 z dopiskiem: Ladakh- bilet. Proszę o potwierdzenie wpłaty.
2.Proszę o listowne lub mailowe przesłanie imienia, nazwiska, daty oraz miejsca urodzenia, stałego adresu zamieszkania.

 

PROGRAM:

Dzień 1 Przelot Warszawa – Delhi, możliwy lot z innego miasta.
Dzień 2 Przelot do Leh 3500 m npm. Zwiedzanie Leh – stolicy Tybetu
Zachodniego, pałac Rodziny
Królewskiej niezależnego królestwa Ladakhu wzniesiony w XVII-XIX wieku, obecnie zrujnowany, uważany za miniaturę słynnego Pałacu Potala w Tybecie.
Znajduje się tam też więcej zabytków wartych odwiedzenia, np.: Meczet Sunnicki, Shanti Stupa. Obecnie miasto dostosowane jest do przyjmowania turystów, jest w nim wiele hoteli, restauracji i sklepów z pamiątkami, odbywają się festiwale folklorystyczne. Jednocześnie jest to miejsce spokojnego życia Tybetańczyków oraz mnichów buddyjskich.
Dzień 3 Wycieczka historyczno-kulturowa w po dolinie Indusu: Pałace Shey i klasztory w Thiksey i Hemis. W miejscowości Shey, będącej niegdyś stolicą Ladakhu, znajduje się pałac przedtybetańskich królów Ladakhu. Jego strategiczna lokalizacja pozwala na oglądanie wspaniałych widoków na Dolinę
Indusu i setki stup zbudowanych na pustyni. Jedna z pałacowych świątyń skrywa figurę wielkiego Buddy wyrzeźbionego z miedzi a pokrytego złotem. W miejscowości Shey znajduje się też mały meczet o dużej wartości historycznej, zbudowany przez jednego z największych autorytetów islamu Shah-e-Hamdan.
Klasztor w Thiksey jest jednym z największych i wywierających największe wrażenie architekturą w dolinie Indusu. Jest
również słynny z doskonałych malowideł ściennych przedstawiających wizerunki Buddy. Klasztor w Spituk znajduje się najbliżej Leh. Z jego murów zobaczyć można widok na zachodnią części doliny Indusu. Wiele malowideł Buddy i thangka pochodzi z XV wieku
Dzień 4 przejazd nad jezioro Padgong po drodze przekracza się przełęcz Chang La 5360m. spacer nad jeziorem, które leży na wysokości 4300 m. Jezioro leży na granicy z Chinami. Jest pięknie położone wśród gór. Nocleg w namiocie.
Dzień 5 Przejazd do Durbuk 4100m Treking do Ralay
Dzień 6 Odpoczynek w Ralay i wchodzenie na okolicze góry
Dzień 7 Przejeście przez przełęcz Nebok la 5100 npm.Obóz bazowy.
Dzień 8  wejście na Shakay Kangri, na szczycie jesteśmy na wysokości 6137 m.n.p.m. Z góry pojawi się magiczny widok 360-stopniowy widok całego Ladakhu – bliźniacze szczyty Nuna (7,132m)) na wschodzie, Karakorum na
północy przy dobrej pogodzie widać K2.
Dzień 9 Trekking do Tangyar
Dzień 10 i 11 Wycieczka do Doliny Nubry – jednego z najbardziej wyjątkowych miejsc w Ladakhu, otwartej dla ruchu turystycznego w roku 1994. Dolina położona jest na wysokości około 3 050 m npm, u zbiegu rzek Shyok i Nubra, które stwarzają wyjątkową konfigurację terenową oraz klimat oddzielający dolinę od pasma Karakorum. W bezpośredniej bliskości rzeki jest to dolina rolnicza, co stanowi kontrast w stosunku do reszty Ladakhu. Wyższe zbocza
gór są pustynne, ale też w inny sposób – występuje tam klasyczna pustynia piaskowa z wydmami. (Po której oczywiście można przejechać się na wielbłądzie.) Z Nubry wraca się przez przełęcz Khardung La (5 359 m npm), najwyższa w Ladakhu i jedną z najwyższych przejezdnych samochodem przełęczy na Świecie. Dolina stanowi jedno z połączeń Ladakhu z Pakistanem – przez sławny Lodowiec Siachan oraz z Chinami przez równie popularne przełęcze Karakorum i Saser. W dolinie Nubry zwiedzamy miejscowości (plan minimum):
Diskit – z dramatycznie zlokalizowanym na zboczu góry klasztorem, Hunder – stolicę Nubry z klasztorem Chamba.
Dzień 12 Przelot Leh – Delhi, odbywa się on nieco wcześniej ze względu na niebezpieczeństwo niepogody, która uniemożliwiłaby lot ponad szczytami Himalajów. Ew. fakultatywne zwiedzanie Delhi
Dzień 13 Fakultatywne zwiedzanie Taj Mahal , lot do Warszawy.
Dzień 14 przylot

 

CO ZABIERAMY:

Wszystko w plecaku pakujemy w torebki foliowe nieprzemakalne, dodatkowo bardzo przydatny jest pokrowiec na plecak (transport, kurz itp.).
Dokumenty: paszport z wizą, ksero paszportu i wizy.
Buty: trekkingowe ciepłe i wytrzymałe o 1 rozmiar większe, sandały lub lekkie buty
Skarpety: ciepłe 2-3 pary (termiczne), skarpety inne (najlepiej oddychające, dużo na zmianę),
Spodnie: lekkie turystyczne, polarowe 100, kalesony (termiczne i oddychające), przeciwwiatrowe i przeciwdeszczowe (z membraną np. goretex)
Koszulki: z krótkim rękawem – oddychające i bawełnianie, z długim rękawem i golfem (termiczne i oddychające – np. polar 100 i cienka bieliźniana)
Polary wierzchnie – np. softshell i polar termiczny (1-2 sztuki)
Kurtka z membraną przeciwwiatrowa i przeciwdeszczowa
Rękawice – lekkie polarowe 2-3 sztuki, wierzchnie – przeciwwiatrowe (łapawice lub narciarskie)
Czapki: ciepła, przeciwsłoneczna.
Sprzęt: plecak duży (ok. 70 l.), plecak mały (30-40 l.), kije teleskopowe, (ew. czekan), raki (dopasowane do butów), 2 pętle z taśmy o długości 50 i około 80 cm, repik (5mm, przynajmniej 5m długości), 1 karabinek zakręcany, uprząż, apteczka osobista, folia NRC, czołówka + dodatkowe baterie, okulary przeciwsłoneczne, ew. 1 komplet rozgrzewaczy chemicznych.
Biwak i okolice: śpiwór puchowy lub syntetyczny dość ciepły, dodatkowo prześcieradło (na noclegi w cywilizacji), karimata, przybory toaletowe, krem z dużym filtrem UV (przynajmniej 30), papier toaletowy, termos ok. 0,7 l.

Termin wyjazdu

19 sie 2024 - 1 wrz 2024

Lokalizacja