Ładowanie Wydarzenia
  • OD 10 wrz
  • DO 26 wrz

Malawi + Zambia + wodospady Wiktorii

 

Kiedy zadziwiony odkrywca, szkocki misjonarz Dawid Livingstone w 1855 roku pierwszy raz ujrzał wodospady Wiktorii powiedział: „ Jest to tak piękne i wspaniałe miejsce że nawet Anioły muszą podziwiać je podczas swego lotu”. Odkrywca nazwał wodospady imieniem swojej królowej – Victorii ale w języku kololo nazwa używana do dnia dzisiejszego to Mosi- oa- Tunya, co znaczy „dym, który grzmi”.

Wodospady są szerokie na 1,7 km i wysokie na 108 metrów zaś średnio rocznie liczony przepływ wody to milion litrów na sekundę. Wodospady wpisane zostały na listę siedmiu cudów świata.

Jest to jeden z głównych powodów aby odwiedzić ten rejon południowej Afryki. Poza głównymi atrakcjami rejonu odkryjemy również ukryte i niedostępne ale również piękne i urzekające.

Region Zambii i Malawi to jeden z ostatnich obszarów kontynentu z tak dostępną i liczną dziką przyrodą. Huczące hektolitry wody wodospadów Wiktorii, Park South Luangwa z pieszym safari czy jezioro Malawi to najważniejsze punkty na mapie tej części kontynentu.

Region bogaty jest również kulturowo- mieszka tu wiele nacji i mniejszości etnicznych.

Malawi jest tym małym- wielkim krajem w Afryce o którym często się zapomina.

Główne skarby tego małego kraju to wspaniałe- trzecie co do wielkości w Afryce jezioro Malawi, będące geologicznym zakończeniem wschodniego rowu Afrykańskiego.

Piękne plaże wokół czystego zbiornika wody oraz klimatyczne wioski rybackie wraz z przyjaznymi lokalsami to główne cechy Jeziora. Jezioro stanowi również tło dla wielu możliwości sportów wodnych- pływania kajakiem, nurkowania z maską czy po prostu wypoczynku.

W otoczeniu pięknych zielonych dolin wyrasta piękny granit szczytu Mount Mulanje. Miejscowi często nazywają górę „wyspą na niebie” ze względu na jej widok w deszczowe dni, kiedy najlepiej widać otaczające ją zakwitłe pola bawełny.

Masyw Mulanje jest najwyższym szczytem w rejonie południowej Afryki- najwyższy wierzchołek Sapitwa wspina się na wysokość 3002 m.n.p.m. Jest to olbrzymi, odizolowany masyw z 20 szczytami na wysokości ponad 2500 m. rozłożonymi na tym rozległym płaskowyżu. Na samym szczycie znajdziemy kilka różnych stref klimatycznych, wielką różnorodność endemicznych roślin i zwierząt- zapewnia ona jedne z najbardziej spektakularnych krajobrazów w rejonie Afryki Południowej. Góra gra istotną rolę w życiu lokalnych ludzi- jest dla nich utrzymaniem, istnieją bardzo ciekawe duchowe wierzenia związane właśnie z Mulanje J

Nasza trasa wiedzie 5- dniowym trekkingiem przez całą długość góry- zaczynając w najpiękniejszej dolinie Lichenya a kończąc na wodospadach i wodnych zbiornikach rejonu Thuchila. Szlak zwany „ Grand Traverse” to szlak wiodący przez całą długość góry i wchodzący na najwyższy jej wierzchołek.

Szlak jest dostępny dla turystów górskich- podejścia na górze mają elementy stromych skalnych ścian, krzewów i głazów, ale nie są to na tyle trudne odcinki żeby wymagały asekuracji przy użyciu lin czy łańcuchów.

 

Skarby Zambii to słynne na całą Afrykę piesze safari, dzika rzeka Zambezi i niezmierzone bogactwo dzikiej przyrody.

Również jeden z najciekawszych parków narodowych całego kontynentu znajduje się tutaj- South Luangwa National Park.

Park zamieszkuje wiele gatunków antylopy, żyrafy, bawoły i lamparty polujące w gęstych zaroślach. Znajdziemy tu również stada słoni oraz hipopotamy chłodzące się w rzece Luangwa. Park zamieszkuję ponad 400 gatunków ptaków.

 

Możliwe jest 8- dniowe przedłużenie o pobyt w Mozambiku.

Mozambik to jeden z najciekawszych krajów rejonu pod względem wspaniałych plaż, magicznych przybrzeżnych wysepek i wspaniałej kultury.

Kraj ma również wiele do zaoferowania przyrodniczo- wiele szlaków i parków narodowych to dzikie, niedostępne tereny rzadko odwiedzane przez turystów.

Głównym górskim celem naszej podróży do Mozambiku będzie mt. Namuli ( 2419 m.n.p.m.) drugi co do wysokości szczyt w Mozambiku. Z najtrudniejszej strony mt. Namuli to 700- metrowa granitowa ściana. Góra położona jest w mało znanym turystycznie rejonie gdzie w 2011 roku zostały odkryte trzy nowe gatunki żab. Miejsce jest wspaniałym terenem dla naukowców i botaników, którzy rozpoczęli tam swoje badania zaznaczjącąc to miejsce na mapie południowego kontynentu Afrykańskiego jako wyjątkowe pod względem bio- różnorodności.

Przez eksplorerów i naukowców góra została określona mianem zagubionego szczytu.

Trekking na szczyt góry jest technicznie prosty, zajmie nam 3 dni wędrówki. Okolica jest mało przystosowana to ruchu turystycznego.

Po zakończeniu trekkingu odwiedzamy jeden z najpiękniejszych archipelagów kraju- archipelag Quirimbas. Jest to wspaniałe miejsce gdzie białe piaski plaż spotykają się z turkusową wodą a to wszystko poprzecinane jest lasami zielonych mangrowców umieszczonych między wysepkami. Archipelag zawiera w sobie około 20 wysepek umieszczonych na przestrzeni  około 400 km linii brzegowej. Niektóre wysepki są bez wody, dzikie i niezamieszkałe, inne są bogate kulturowo- w XV wieku odbywał się tutaj handel prowadzony przez Arabów, w XVIII wieku pojawili się Portugalczycy.

Południowe wysepki są częścią parku narodowego Quirimbas, gdzie znajdziemy wiele chronionych obszarów, piąknych raf koralowych gdzie można nurkować i pływać z rurką.

Na Archipelagu spędzimy dwa dni i stąd udamy się do Maputo.

W tym rejonie zwiedzimy Maputo Special Reserve, który zamieszkują słonie, żółwie i ponad trzysta gatunków ptaków.

 

KOSZT:

9200 pln + 2100 usd

W koszt wliczono:

– organizację wyjazdu

– Przelot do Victoria Fallas, powrót z Lilongwe (wylot z Berlina- dojazd do Berlina busem z Poznania lub Wrocławia)

– przelot na trasie Livingstone- Mfuwe

– wszystkie przejazdy wynajętymi samochodami 4×4 (w większości dni wyjazdu); 2-3 przejazdy lokalnym transportem

– wyżywienie (2 posiłki dziennie),

– noclegi w chatach w górach, wysokiej jakości lodgach safari- na Safari, oraz w miejscowych hotelikach (pokoje 2-3 osobowe z łazienkami)

– organizacja trekkingu na Mount Mulanje: przewodnika, pomocników, tragarze, kucharz, wszystkie pozwolenia na szlakach (Malawi)

– ubezpieczenie

 

Nie wliczony:

– nadbagaż, alkohol, podatek wylotowy (20 usd) , napiwki

– wstępy do zabytków, zwiedzanie miast, koszty dojazdu do zabytków w miastach

– koszty atrakcji wokoło wodospadów Wiktorii- możliwy tutaj jest rafting (około 120 usd), przejazd na linie przez kanion (120 usd), safari na łodziach (120 usd)- Zambia

– wycieczki nad jeziorem Malawi (pływanie z maską około 10 usd, pływanie łódką, bądź kajaki około 25 usd)- Malawi

– wizy do Malawi (800 pln)

– piesze safari w parku South Luangwa National Park, pozwolenia i wstępu w rejonie parku na 24 godziny (Zambia)

 

w przypadku przedłużenia o Mozambik- koszt to dodatkowe 1100 usd (8 dni)

 

ZGŁOSZENIA:

Zgłoszenia przyjmujemy do 25 marca.

Potwierdzeniem zgłoszenia jest wpłata 9200 pln na bilet i ubezpieczenie.

 

PROGRAM: 

21.06 Wylot nastąpi najprawdopodobniej z Berlina, gdzie dowieziemy uczestników busem z Wrocławia lub Poznania.

Przelatujemy na lotnisko  Wodospadów Wiktorii w Zimbabwe- będących pierwszym i oddalonym punktem na naszej trasie.

22.06 przylot + odpoczynek

23-24-25.06 W Parku Narodowym Wodospadów Wiktorii spędzimy dwa dni i zobaczymy wodospady zarówno z Zambijskiej strony jak i od strony Zimbabwe. Trzeciego dnia spływamy rzeką Zambezi w tym samym rejonie.

W Parku oglądamy wodospady, dochodzimy do brzegów zwanych ostrzem noża i podziwiamy ogromny wir wodny zwany „gotującym się garnkiem”.

Dla łowców adrenaliny mamy tu wiele opcji wycieczek- rafting, skok na bungy, zjazdy na linach, spływy kajakowe, spływ do serca wirów wodnych i wiele innych J

Trzeciego dnia w tym rejonie spływamy rzeką Zambezi na pontonach.

26.06 Przelatujemy do miejscowości Mfuwe- w rejon Parku Narodowego South Luangwa

27.06 piesze safari w Parku South Luangwa National Park. Jest to jeden z najpiękniejszych parków całego kontynentu.

Park prowadzony jest na bardzo wysokim poziomie, spotkać tu można masę zwierząt, zamieszkują tu m.in. żyrafy, bawoły, impale, słonie czy hipopotamy ale również wiele gatunków ptaków i rzadko spotykanego lamparta.

Ciekawą metodą obcowania z dziką przyrodą jest piesze safari ( trwające około 3 godzin).

28.06 przejeżdżamy do Malawi w rejon Mt. Mulanje

29.06  Podczas 5- dniowego trekkingu wchodzimy na najwyższy szczyt Malawi oraz wchodząc na najwyższy szczyt Masywu Mulanje- Sapitwa Peak (3001 m.n.p.m.)

Pierwszego dnia przechodzimy 5 godzinną trasą poprzez piękny płaskowyż do pierwszej chaty Lichenya.

Trasa rozpoczyna się pośród pięknych herbacianych pól, które wznoszą się stopniowo nad wioską Mulanje. Natępne trzy godziny wspinamy się po dość stromej grani aby wejść na płaskowyż Lichenya. Jest to najbardziej rozległy obszar w masywie Mulanje z dużą ilością terenów trawiastych i drzew.

30.06 drugi dzień trekkingu to dojście do Chispo Hut- 4-5 godzin.

Dzisiejszy dzień daje nam wspaniałe widoki na szczyt Chambe. Trasa przecina liczne strumienie i dochodzi do siodła łączącego szczyt Chambe i Sapitwa.

01.07

Dziś wchodzimy na najwyższy szczyt masywu- Mt. Sapitwa (3002 m.n.p.m.). Trasa na szczyt zajmie nam około 5 godzin w dwie strony.

Jego dominująca pozycja w centrum zapewnia spektakularne, piękne, panoramiczne widoki. Wspinaczka wiedzie dosyć stromą trasą przez krzewy i głazy a także przez położone płyty skalne.

Powrót do Chisepo Hut tą samą drogą.

Następnie przechodzimy kolejne 3 godziny do Thuchila hut.

2.07

Dzisiejsza trasa to piękne widoki na jeziora Ruo i Malosa.

Dla chętnych możliwa jest kąpiel w basenach Malosa- znajdują się one około 30 minut od głównej trasy.

Nocleg w Sobani hut- czas przejścia- 6 godzin.

3.07 Dzisiejszego dnia schodzimy z gór w dół jest to szlak do wioski Fort Lister- trasa zajmie nam około 3 godzin.

Trasa wiedzie poprzez piękny las, w większości spotkamy tutaj endemiczny dla regionu cedr Mulanje.

Wracamy do wioski Mulanje gdzie odpoczywamy.

 

4.07 Po górskich trudach udamy się na zasłużony odpoczynek w okolice jeziora Malawi.

Park Narodowy jeziora Malawi to jeden z niewielu parków o tak czystej wodzie w Afryce.  Podczas jednego dnia pobytu odpoczniemy na piaszczystych plażach, możliwa jest również eksploracji rejonu kajakiem. Jezioro Malawi zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa Unesco.

5.07 powrót do Lilongwe i wylot do Berlina

6.07 lądowanie w Berlinie

 

 

Program w wypadku rozszerzenia o Mozambik:

1. Z Lilongwe przejeżdżamy do Mozambiku, gdzie wejdziemy na dziki i rzadko odwiedzany szczyt- mt. Namuli (2419 m.n.p.m.) drugi co do wysokości szczyt w Mozambiku. Z najtrudniejszej strony mt. Namuli to 700- metrowa granitowa ściana. Trekking zajmie nam trzy dni i dzienny czas przejść będzie wahał się od 5-9 godzin. Po drodze będziemy nocowali w namiotach bądź drewnianych chatach u miejscowych.

Zabieramy ze sobą cały potrzebny ekwipunek także każdy z uczestników niesie około 10- 12 kg bagażu podczas 6 godzin pierwszego dnia i 6 godzin trzeciego dnia. Na miejscu jest z nami kucharz- przewodnik, który przygotuje posiłki.

2. dojazd do Gurue i organizacja trekkingu

3. Pierwszego dnia przechodzimy przez dawną plantację herbaty, teren jest bardzo zielony i w miarę wchodzenia wyżej przechodzimy przez skaliste formacje. Góra uznana jest za świętą w ocenie miejscowych także musimy pamiętać, że będziemy musieli przestrzegać wszystkich koniecznych zachowań.

4. Atak szczytowy to około 9 godzin, które przechodzimy na lekko- z wczoraj założonego obozu

5. Trzeciego dnia schodzimy w dół tą samą trasą co dnia pierwszego i odpoczywamy.

6. Po zejściu przejeżdżamy w rejon Archipelagu Quirimbas. Jest to wspaniałe miejsce gdzie białe piaski plaż spotykają się z turkusową wodą a to wszystko poprzecinane jest lasami zielonych mangrowców umieszczonych między wysepkami. Spędzamy tutaj dwa dni odpoczywając i nurkując bądź pływając z maską.

7. odwiedziay wyspę Ibo- najciekawszą kulturowo wyspę, gdzie w XV wieku mieścił się port przeładunkowy na trasie handlowej arabskich kupców. Szerokie aleje i stare wille są dowodem dawnej świetności  tego miejsca.

8. powrót do Maputo

9. wylot z Maputo+ przylot do Berlina

 

Serdecznie Zapraszamy do mało poznanego zakątka Afryki- Malawi i jednej z największej atrakcji Afryki- wodospadów Wiktorii !!!

Termin wyjazdu

10 wrz 2024 - 26 wrz 2024

Lokalizacja