Ładowanie Wydarzenia
  • OD 26 sty
  • DO 13 lut

Mt. Kinabalu + Borneo

INFORMACJE

Borneo to:

Las deszczowy umieszczony na równiku.

Najwyższy szczyt Malezji, a także najwyższy szczyt między Himalajami a Papuą.

Trudno dostępny trekking na wyżynie Kelabit- gdzie zamieszkuje bardzo ciekawa mniejszość etniczna Kelabit. Podczas trekkingu odwiedzamy miejsca gdzie większość ludzi nie dociera.

Odwiedzamy „zaginionę plemię” Borneo.

Najlepsze na Borneo nurkowanie lub snorkelling.

Wizyta w sakntuarium Orangutanów i spotkanie z niesamowitymi Nosaczami Sundajskimi

– endemicznymi mieszkańcami Borneo mającymi niesamowity sterczący nos !

Malezyjskie Borneo to miejsce na Ziemii o którym możemy powiedzieć że jest wyjęte prost z marzeń odkrywcy.

Wspaniały najwyższy szczyt- Mt. Kinabalu oraz wyżyna Sarawak to miejsca prawdziwej przygody

Rejon Malezyjskiego Borneo definiuje głównie las deszczowy położony na szerokości geograficznej równika. Znajdziemy tutaj pierwotny las, jeden z najstarszych ekosystemów na Ziemi. Przejdziemy przez wspaniałe szlaki przez dżunglę- dotrzemy do „serca lasu”.

 

Malezja to także wyjątkowe miejsce dla bogactwa kulturowego. Głównie żyją tu muzłumańcy Malaje, ale dużą grupę stanowią chińczycy, hindusi oraz wiele grup etnicznych wywodzących się właśnie stąd.

Naturalne zróżnicowanie terenu oddzieliło ludność mieszkającą w różnych rejonach. Powstały ciekawe mniejszości etniczne, do których żródła również się udamy.

Każda z nich ma swoją wyjątkową kulturę, język oraz wyjątkową kuchnię.

 

Mt. Kinabalu to najwyższy szczyt pomiędzy Himalajami a Nową Gwineą. Jest to najwyższy szczyt rejonu Azji południowo- wschodniej.

Mający 4095. metrów npm szczyt znajduje się na liście światowego dziedzitwa Unesco i jest to bardzo ciekawa wspinaczka. Szlak przechodzi przez dżunglę a następnie wiedzie poprzez księżycowy scenariusz stromych szarych skał.

Góra wciąż rośnie- naukowcy udowodnili że jest wyższa o około 5mm na rok.

 

Mount Kinabalu to przyrodniczy raj ze względu na wyjątkową bioróżnorodność botaniczną oraz szeroką gamę mieszkańców zamieszkujących ten rejon. Ponad połowa gatunków powyżej 900 m.n.p.m. jest endemiczna w tym rejonie.

Występują tu m.in. orchidee, rydondendrony i dzbaneczniki.

Rosnący tutaj las deszczowy zawiera wiele paproci, orchidei i wiszących lian.

Górę zamieszkuje również wiele zwierząt m.in kilka gatunków wiewiórek i ryjówka drzewna. Spotkać tu również możemy wiele gatunków ptaków.

Mount Kinabalu znany jest na całym świecie przez biologów i botaników jako wyjątkowe miejsce pod względem bioróżnorodności. Ostatnie badania botaniczne wykazały że na górze znajdue się 5000- 6000 gatunków roślin- więcej niż w Europie i Ameryce Północnej razem wziętych (wyłączając tropikalny rejon Meksyku).

Wejście na szczyt zajmie nam 2 dni.

Drugim najważniejszym punktem programu jest trekking w rejonie wyżyny Kelabit.

Pośrodku wyżyny Kelabit znajdują się bliźniacze szczyty Batu Lawi, niższy szczyt będzie celem naszego wyjadu (najwyższy szczyt Batu Lawi możliwy jest do zdybycia jedynie dla profesionalnych wspinaczy).
Wyższy szczyt Batu Lawi wznosi się na wysokość 2040 metrów, jest to jeden z najwyższych gór w rejonie Sarawak, jak również i Malezji  i od lat przyciąga poszukiwaczy przygód i odkrywców do swoich skalistych zboczach. Trekking to majestatyczna wyprawa przez dżunglę, gdzie spotykamy miejscowe plemiona i odkrywamy spektakularne widoki.
Jest to najbardziej niedostępny rejon Borneo.

Trekking przechodzi przez wioski mniejszości etnicznych Kelabit, Penan i Kenyah jak również poszarpane szczyty i wspianiałe lasy deszczowe.

Ciekawostką na temat mniejszości etnicznej Kelabit jest ceremonia zmiany nazwisk, która następuje kiedy urodzi się dziecko- zarówno rodzice jak i dziadkowie zmianiają swoje imię na inne. Mniejszość Kelabit zamieszkuje tradycyjne domy zwane długimi domami, podczas wyjazdu będziemy gościć w domach miejscowej ludności.

Podczas wyjazdu odwiedzimy również Centrum Rehabilitacji Orangutanów.

Jest to jedno z czterech występujących na świecie sanktuariów Orangutanów. Osierocone bądź zranione orangutany są przywożone w to miejsce i uczy się je ponownego przystosowania do życia w lesie.

Drugim miejscem będzie sanktuarium nosaczy sundajskich- to małpy zamieszkujące jedynie Borneo. Nazwa ich pochodzi od ich bulwiastego nosa, mają one widoczne brzuszki i czerwone twarze.

Sanktuarium znajduję się na lokalnej plantacji palm, małpy chętnie więc przychodzą aby zjadać te „słodkie patyki”, Prywatny park zamieszkuje 300 dzikich małp.

Zapraszamy do tego bujnego w egzotykę kraju, wpaniałą wspinaczkę na Mt. Kinabalu.

KOSZT

10 500 pln + 1800 usd

koszt obejmuje:

organizację wyprawy, przelot z Warszawy/ Berlina do Malezji (Kota Kinabalu) i z powrotem, przeloty wewnętrzne (Miri- Bario- Miri i  Kota Kinabalu- Sandakan- Kota Kinabalu), transport lądowy komunikacją publiczną, w miastach przejazdy taksówkami, 2 posiłki dziennie, noclegi w hotelikach, hostelach, tam gdzie to możliwe w pokojach dwu- osobowych, podczas trekkingów noclegi w podstawowych chatach, wszystkie opłaty związane z trekkingami- miejscowi przewodnicy, pozwolenia, ubezpieczenie

koszt nie obejmuje:

nadbagażu (przeloty wew, mają 10 kg. bagażu głównego ale zostawiamy depozyt więc można spakować się na trekking tylko w te 10 kg); wstępu do parku nosaczy sandyjskich- około 100 usd, nurkowanie (120 usd) bądź snorkelling (70 ud), napiwków- około 100 usd, zwiedzanie wiosek/ miast i dojazdu do atrakcji- około 50 usd, wstępu do sanktuarium orangutanów

Możliwe jest przedłużnie wyjazdu o:

– 6 dniowe przedłużenie o półwysep Malajski- 900 usd

 

ZGŁOSZENIA

Prosimy o zgłoszenia do 15 pazdziernika !

Potwierdzeniem zgłoszenia jest wpłata 10 500 pln.

PROGRAM

 

26.01

wylot z Berlina bądź z Warszawy trasę podróży podamy przed wystawieniem biletów lotniczych

27.01

przylot do Kota Kinabalu, odpoczynek

28.01

przelot do Bario i przygotowanie trekkingu na wyżynie Kelabit.

W ciągu następnych cztereach dni będziemy przechodzić przez krajobraz bujnej dżungli aby dotrzeć do niższego szczytu Batu Lawi.

Góra jest święta dla wielu lokalnych plemion w okolicy. Kelabit wierzą, że bliźniacze szczyty to mąż i żona- para boskich opiekunków, którzy stoją na straży mieszkańców wyżyny.

Dżungla rejonu Kelabit to gęsty las gdzie panują wysokie temperatury i duża wilgotność. Znajdziemy tutaj ogromne bogactwo kwiatów (również największy z kwiatów- Rafflesia), wiele gatunków drzew i ssaków m.in. największą na Borneo populację nosorożca samutrzańskiego.

Batu Lawi to widokowo piękne, wspaniałe granitowe wieże będące celem dla wspinaczy z całego świata. Widok na tą majestatyczną górę roztacza się z wielu punktów na wyżynie Kelabit i oglądać je będziemy w różnych dniach i z różnych stron podczas trwania trekkingu.

29.01

pierwszy dzień trekkingu

Trekking zajmie nam łącznie cztery dni, podczas trekkingu nocujemy w drewnianych chatach w dżungli. Pierwszego dnia przechodzimy ośmiogodzinną trasę przez dżunglę i dochodzimy do kampu 1.

30.01

Drugiego dnia to około 6 godzin podejścia pod ściany Batu Lawi, trekking przechodzi wymagającym stromym zboczem.

31.01 Trzeciego dnia wczesnym rankiem wchodzimy na szczyt (2 godziny) a następnie wracamy do kampu 1 na nocleg.

Wejście na szczyt wiedzie przez poręczówki umieszczone w wąskich ścieżkach dżungli.

01.02 Czwarty dzień to powrót do wioski Pa Ukat.

Przechodzimy przez piękny las około 6 godzin.

02.02 dzień zapasu, który możemy wykorzystać na odpoczynek pośród miejscowych w wiosce Bario, gdzie znajdziemy chłodne powietrze oraz bardzo życzliwych miejscowych

– w razie złej pogody podczas trekkingu mamy jeden dzień zapasu żeby nie iść całego dnia w ulewie szczególnie w skalistym terenie w rejonie szczytu

03.02 powrót do Kota Kinabalu, nocleg.

Możliwe zwiedzanie świątyń w Kota Kinabalu lub po prostu odpoczynek.

04.02

W ciągu dwóch najbliższych dni zdobędziemy najwyższy szczyt Borneo i Malezji- Mt. Kinabalu.

Ten piękny szczyt został wpisany na listę Unesco ze względu na bio- różnorodność oraz bogactwo fauny i flory.

Ostatnie badania botaników wykazały obecność 5000- 6000 gatunków roślin znajdujących się na tym obszarze.

Granitowy wierzchołek Mt. Kinabalu wznosi się pięknie nad otaczającą dżunglą- chmury zakrywają i odkrywają wierzchołek raz po raz.

Wejście na szczyt zajmie nam dwa dni. Będziemy wchodzili na szczyt trasą summit trail, druga dłuższa dostępna trasa jest w tej chwili zamknięta.

Szlak rozpoczyna się z wysokości 1800 m.n.p.m.- Kinabalu Headquaters. Po około 6-8 godzinach dochodzimy do kampu Panalaban- 3272 m.n.p.m, gdzie znajduje się schronisko, w którym zjemy pyszną kolację i prześpimy się przed atakiem.

05.02

Około godz. 2 w nocy startujemy na szczyt, wejście odbywa się przy pomocy rozwieszonych poręczówek z uwagi na strome podejście po granitowej ścianie.

Po około 4-5 godzinach stajemy na szczycie. Tego samego dnia schodzimy w dół.

Najpierw schodzimy do schonu na śniadanie a następnie w dół i na noc dojeżdżamy do Kota Kinabalu.

06.02

przelatujemy do Sandakan, lokujemy się w hotelu i odpoczywamy.

07.02

odwiedzamy sanktuarium Orangutanów.

Centrum Rehabilitacji Orangutanów zostało założone w 1964 roku i jest drugą największą atrakcją Malezyjskiego Borneo po Mt. Kinabalu. Orangutany będziemy oglądać podczas pory ich karmienia, park zamieszkują również makaki.

08.02

odwiedzamy Sanktuarium z Nosaczami Sundajskimi

Nosacze Sundajskie to najbardziej charakterystyczne ssaki Borneo z dużym, charakterystycznym skrzywionym nosem.

Sanktuarium założone zostało w 1994 roku kiedy podczas wycinki lasów pod uprawę plantacji oleju palmowego odkryto, że w tym zakątku wyspy znajdują się Nosacze.

Znajdziemy się tutaj w porze karmienia aby obejrzeć nosacze z bliska.

09.02

przejazd miejscowym autobusem- około 6 godzin w rejon Sipadan

Ostatnim punktem na Borneo będzie najpiękniejsze miejsce do nurkowania i snorkelowania- Sipadan. Podziwiamy kolorowy podwodny świat podczas dwóch dni na archipelgu Semporna. Pod wodą będziemy polować na zółwie, manty i wiele kolorowych rybek.

10.02

Odpoczynek i pływanie w rafach

11.02

powrót i zwiedzanie Brunei

12.02

przelot do Kota Kinabalu +wylot do kraju

13.02

przylot do Berlina bądź Warszawy

 

CO ZABIERAMY

Termin wyjazdu

26 sty 2024 - 13 lut 2024

Lokalizacja