Ładowanie Wydarzenia
  • OD 17 lut
  • DO 7 mar

Patagonia

 

Szeroka i zróżnicowana Patagonia to błotniste lasy, dzikie rzeki, szczyty otoczone przez lodowce i krajobraz stepu kształtowany wiatrem aż po kres horyzontu.
To wielki teren podzielony między Argentynę i Chile. Miejsce stało się legendą dla poszukiwaczy wspaniałych przygód, dla tych którzy zdecydowali się na wspinaczkę po ich mitycznych wieżach, przejście przez kontynentalną pokrywę lodowca czy po prostu na zagubienie się w tej ogromnej przestrzeni.

Patagonia którą zobaczymy wydaję się być całkowicie odkryta. Dzięki legendom o końcu świata popularne szlaki wokół szczytów ikon to jedne z najbardziej przygotowanych szlaków tego zakątka świata. Wciąż jednak to wspaniałe zapierające dech w piersiach widoki granitowych monolitów otoczonych szalem kontynentalnego lodowca.

Pasmo górskie Andów powstawało przez ostatnie 70 mln lat kiedy oceaniczna płyta tektoniczna Nazca powoli klinowała się pod kontynentalnym talerzem Ameryki Południowej. Więc wielkość gór stopniowo rosła blokując przepływ wilgoci znad Pacyfiku, czego efektem jest suchość terenu po wschodniej stronie And.
Ten podział jest wyraźnie widoczny kiedy podróżujemy od wschodniej stepów Patagonii Argentyńskiej do zielonych, bardziej mokrych terenów Patagonii Chilijskiej.

Południowy rejon Patagonii to krajobraz dotykający zamarzniętej zasłony lodowcowych śniegów. Pole Lodowe Ameryki Południowej rozciąga się na przestrzeni całej Patagonii i w roku 2009 zawierała się na przestrzeni 4500 km kwadratowych (wciąż topnieje). Jest to najbardziej rozległy rejon lodowcowy poza regionem polarnym. To trzecie na Ziemi zasoby słodkiej wody poza Antarktydą i Arktycznymi polami wraz z Alaską.
Pole lodowe w Patagonii dzieli się na północne i południowe. Te północne ( Campo de Hielo Norte) rozciąga się na przestrzeni 100 km i zwiera 19 głównych lodowców.
Południowe pole rozciąga się na 320 km długości na granicy Argentyny i Chile i to właśnie jego lodowce będziemy mogli podziwiać podczas trekkingów w rejonie Torres del Paine i Parku Narodowego Los Glacieres.

Ta karmiona ciężkimi opadami śniegu kraina broni swoje lodowe czapy przed topnieniem dzięki prawie ciągłej kontynuacji zachmurzenia terenów lodowcowych oraz najwyższych szczytów rejonu.

Między innymi właśnie Patagońskie lodowce czynią z tej krainy cel wyjątkowy i niezwykły.
Przestrzenie tu są ogromne, rozległe, zupełnie jak cisza je wypełniająca.

Dla tych którzy tu przybędą spotkania z tą pustką może być równie wspaniałym doświadczeniem.

Prosimy o zgłoszenia do 16 wrzesnia !

 

Potwierdzeniem zgłoszenia jest wpłata  11 700 pln na konto stowarzyszenia.

 

KOSZT :

KOSZT :

11 700 pln + 2100 usd

obejmuje: organizację wyprawy, przelot Warszawa – Santiago- Warszawa, (ewentualnie możliwy jest wylot z Berlina), przelot Santiago- Temuco; Puerto Montt- Puerto Natales; Puerto Natales- Santiago, przejazdy na miejscu autobusami na trasie Puerto Natales- El Calafate- Puerto Natales oraz Temuco- Puerto Montt, organizacja trekkingu W w regionie Torres del Paine (noclegi w namiotach, które czekają na nas na miejscu + wyżywienie w schroniskach, transport publiczny, katamaran, pozwolenia i wstępy), organizacja pozostałych trekkingów jak w programie, przejazd El Calafate- Punta Arenas- El Calafate , wszystkie pozwolenia na szlakach oraz wstępy do parków narodowych, noclegi w hotelach klasy turystycznej, w górach noclegi w namiotach, wyżywienie (2 posiłki dziennie), ubezpieczenie alpinistyczne

koszt nie obejmuje: wstępów do zabytków I atrakcji dodatkowych (zwiedzanie Santiago), nadbagażu ( max. 15 kg na lotach wewnętrznych), opłat lotniskowych ( El Calafate- około 20 usd), wycieczki do lodowca Perito Moreno- około 120 usd

możliwe są również opcje przedłużenia wyjazdu:
– pięciodniowe przedłużenie wyjazdu o Ziemię Ognistą ( 1500 usd wraz z rejsem do kolonii lwów morskich, kormoranów królewskich i pingwinów)
– ośmiodniowe przedłużenie wyjazdu o przylądek Horn (2250 usd)
– czterodniowe przedłużenie o wodospady Iguazu (1000 usd)
– czterodniowe przedłużenie o Urugwaj ( 1000 usd)
– tygodniowy rejs na Antarktydę ( około 10 000 usd)

 

PROGRAM:

17.02- wylot do Santiago

18.02- przylot + zwiedzanie Santiago (przelot do Temuco planowany jest wieczorem lub następnego dnia rano)

19.02 –  odwiedzenie parku Conguillio i spacer pośród wyjątkowych drzew Arucaria

Park Narodowy Conguillio wraz ze swoim pięknym, aktywnym wulkanem Chile-  Llaima (3125 m.n.p.m.) wpisane zostały na listę rezerwatów Bioshere Unesco.

Od 1640 roku wulkan Llaima wybuchał 35 razy i ostatni wybuch miał miejsce w 2008 roku kiedy wulkan „wypluł” lawę na wysokość 300 metrów.

Park został utworzony w 1950 roku aby ochronić drzewa araucaria, piękne alpejskie jeziora, głebokie kaniony i piękne lasy. Piękne widoki jakby z innej planety park zawdzięcza zastygłej magmie, której złoża akumulowały się tutaj latami.

20.02 wejście na wulkan Llaima (3125 m.)

21. przejazd w region La Junta

Dolina Cochamo nazywana jest Yosemitami Chile z pięknymi granitowymi skałami otaczającymi dolinę. Jest to niezwykła, niezadetpana jeszcze destynacja w Chile gdzie przejdziemy 3- dniowy trekking pośród ogromnych skał, pięknych rzek i lasów deszczowych.

22.02 trekking do doliny + nocleg w namiotach. Przechodzimy 12 km szlak w górę doliny do pięknego miejsca La Junta ( około 4 godziny podejścia)

23.02 eksplorujemy piękną dolinę i jej punkty widokowe

24.02 powrót w dół doliny – 12 km (4 godziny)

25.02 przelot do Puerto Natales

26.02 Tu przejdziemy uznawany za najsłynniejszy szlak świata o nazwie mającej odniesienie po prostu do jego kształtu- “W”.

 

To czterodniowa wędrówka pośród granitowych skał o wysokości 2800 m. To najbardziej znana część Patagonii, przyciągająca  masy jakby pielgrzymujących tu turystów. Wszystkich przyciągają klasyczne patagońskie panoramy wspaniałych “Torres del Paine”,  ale również Cuernos del Paine czy Cerro Paine Grande.

 

Trekking w tym rejonie zajmie nam 4 dni. Trasa biegnie wokół trzech głównych pasm dolinami, poprzecinane lazurowymi jeziorami oraz lasami. Podczas trekkingu nocujemy w namiotach, które są dla nas rozstawione i przygotowane na miejscu, nie nosimy namiotów  ani jedzenia.

 

dzień pierwszy- dojście do Paine Grande- z Guarderia Pudeto przechodzimy 2 godzinną trasę widokową do Lago Nordenskjold po drodze podziwiamy wodospad Salto Grande. Przepływamy katamaranem na stronę Paine Grande i tam przechodzimy kilka tras do punktów widokowych.

 

27.02 drugiego dnia przechodzimy trasę 15,5 km do schroniska cuernoss. Po drodze dochodzimy do widokowego punktu w dolinie francuzów- Mirador Britanico

 

28.02 Przechodzimy do schroniska central 11 km trasę. Dodatkowo przechodzimy około 9 km na lekko do punktu widokowego na Torres Del Paine- Mirador Las Torres

 

01.03 przejazd do El Calafate

02.03 wycieczka na lodowiec Perito Moreno + dojazd do El Chalten na 21:00

Jest to jedna z najważniejszych atrakcji turystycznych w argentyńskiej Patagonii.

 

Ma 258 km2 powierzchni i 30 km długości. Jest jednym z 48 lodowców zasilanych przez Południowy Lądolód Patagoński zlokalizowany w Andach. To pole lodu jest trzecią co do wielkości na świecie rezerwą wody pitnej.

03.03 trek Cerro Torre. Pięknym trzygodzinnym szlakiem dochodzimy do campamiento de Agostini. Stąd kolejną godzinę ( tam i z powrotem) dochodzimy do miejsca zwanego Mirador Maestri tuż obok pięknego lodowca glaciar Torre, skąd rozciąga się wspaniały widok na  Cerro Torre (3102 m.) oraz kilka iglic obok nich m.in. Aguja Egger (2900 m), Cerro Mocho (1953 m.).

 

04.03 trek Fitz Roy- trasa widokowa pod Monte Fitz Roy. Po trzygodzinnej wędrówce z El Chalten dochodzimy do Campamiento Poincenot, skąd stromym zboczem podchodzimy do Laguna do los Tres ( 3 godziny tam i z powrotem) skąd widzimy bardzo blisko i wyraźnie piękną iglicę Monte Fitz Roy wraz z otacząjącymi lodowcami: Glaciar de los Tres, Glaciar Rio Blanco.

 

Łączny czas przejścia podczas obu dni to 6-7 godzin.

+

wieczorny powrót do El Calafate

05.03 powrót do Puerto Natales + przelot do Santiago

06.03 wylot do kraju

07.03 przylot do Polski

 

Podczas trekkingów śpimy w namiotach ale nie nosimy namiotów.

 

CO ZABIERAMY:

– kije teleskopowe
– kurtkę gore- tex lub podobna
– 1 ciepłe polar 200, ewentualnie soft shell
– spodnie trekkingowe cienkie, krótkie spodenki, spodnie na wiatr i deszcz
– 5 par skarpet trekkingowych
– czapka
– bielizna oddychająca
– buty trekkingowe; można zabrać lekkie buty trekkingowe pod kostkę lub adidasy, sandały
– okulary lodowcowe
– plecaki: 70l i 40l lub plecak 50/ 60 litrów i do tego duży worek np. typu wojskowego, służący jako pokrowiec lub pojemnik na zostawiany depozyt

– termos 0,7l- 1l
– czołówka+ zapas baterii
– zegarek
– przybory toaletowe
– krem uv 30-60,
– bielizna
– folia ratunkowa NRC

Termin wyjazdu

17 lut 2024 - 7 mar 2024

Lokalizacja