Ładowanie Wydarzenia
 • OD 20 Lut
 • DO 6 Mar

Patagonia

 

Szeroka i zróżnicowana Patagonia to błotniste lasy, dzikie rzeki, szczyty otoczone przez lodowce i krajobraz stepu kształtowany wiatrem aż po kres horyzontu.
To wielki teren podzielony między Argentynę i Chile. Miejsce stało się legendą dla poszukiwaczy wspaniałych przygód, dla tych którzy zdecydowali się na wspinaczkę po ich mitycznych wieżach, przejście przez kontynentalną pokrywę lodowca czy po prostu na zagubienie się w tej ogromnej przestrzeni.

Patagonia którą zobaczymy wydaję się być całkowicie odkryta. Dzięki legendom o końcu świata popularne szlaki wokół szczytów ikon to jedne z najbardziej przygotowanych szlaków tego zakątka świata. Wciąż jednak to wspaniałe zapierające dech w piersiach widoki granitowych monolitów otoczonych szalem kontynentalnego lodowca.

Pasmo górskie Andów powstawało przez ostatnie 70 mln lat kiedy oceaniczna płyta tektoniczna Nazca powoli klinowała się pod kontynentalnym talerzem Ameryki Południowej. Więc wielkość gór stopniowo rosła blokując przepływ wilgoci znad Pacyfiku, czego efektem jest suchość terenu po wschodniej stronie And.
Ten podział jest wyraźnie widoczny kiedy podróżujemy od wschodniej stepów Patagonii Argentyńskiej do zielonych, bardziej mokrych terenów Patagonii Chilijskiej.

Południowy rejon Patagonii to krajobraz dotykający zamarzniętej zasłony lodowcowych śniegów. Pole Lodowe Ameryki Południowej rozciąga się na przestrzeni całej Patagonii i w roku 2009 zawierała się na przestrzeni 4500 km kwadratowych (wciąż topnieje). Jest to najbardziej rozległy rejon lodowcowy poza regionem polarnym. To trzecie na Ziemi zasoby słodkiej wody poza Antarktydą i Arktycznymi polami wraz z Alaską.
Pole lodowe w Patagonii dzieli się na północne i południowe. Te północne ( Campo de Hielo Norte) rozciąga się na przestrzeni 100 km i zwiera 19 głównych lodowców.
Południowe pole rozciąga się na 320 km długości na granicy Argentyny i Chile i to właśnie jego lodowce będziemy mogli podziwiać podczas trekkingów w rejonie Torres del Paine i Parku Narodowego Los Glacieres.

Ta karmiona ciężkimi opadami śniegu kraina broni swoje lodowe czapy przed topnieniem dzięki prawie ciągłej kontynuacji zachmurzenia terenów lodowcowych oraz najwyższych szczytów rejonu.

Między innymi właśnie Patagońskie lodowce czynią z tej krainy cel wyjątkowy i niezwykły.
Przestrzenie tu są ogromne, rozległe, zupełnie jak cisza je wypełniająca.

Dla tych którzy tu przybędą spotkania z tą pustką może być równie wspaniałym doświadczeniem.

W 2021 ze względu na sytuację epidemiologiczną odwiedzamy tylko Chilijską Patagonię gdzie przechodzimy 4- dniowy pośród światowej sławy Torres del Paine oraz odwiedzamy:

 • Dolinę Cochamo, która nazywana jest Yosemitami Chile z pięknymi granitowymi skałami otaczającymi dolinę. Jest to niezwykła, niezadeptana jeszcze destynacja w Chile gdzie przejdziemy 3- dniowy trekking pośród ogromnych skał, pięknych rzek i lasów deszczowych.
 • Park Narodowy Conguillio wraz ze swoim pięknym, aktywnym wulkanem Chile-  Llaima (3125 m.n.p.m.) wpisane zostały na listę rezerwatów Bioshere Unesco. Od 1640 roku wulkan Llaima wybuchał 35 razy i ostatni wybuch miał miejsce w 2008 roku kiedy wulkan „wypluł” lawę na wysokość 300 metrów.
 • Park został utworzony w 1950 roku aby ochronić drzewa araucaria, piękne alpejskie jeziora, głębokie kaniony i piękne lasy. Piękne widoki jakby z innej planety park zawdzięcza zastygłej magmie, której złoża akumulowały się tutaj latami.

Prosimy o zgłoszenia do 5 grudnia !

Potwierdzeniem zgłoszenia jest wpłata 8400 pln na konto stowarzyszenia.

KOSZT :

15 500 pln

obejmuje: organizację wyprawy, przelot Warszawa – Santiago- Warszawa, 3 przeloty wewnętrzne Santiago- Puerto Natales, Puerto Natales- Puerto Montt, Temuco- Santiago, wszystkie przejazdy na miejscu autobusami wg. podanej trasy, wszystkie pozwolenia na szlakach oraz wstępy do parków narodowych, noclegi w hotelach klasy turystycznej, w górach noclegi w namiotach, wyżywienie (2 posiłki dziennie), ubezpieczenie alpinistyczne

Trasa podróży jest tak zorganizowana, że nie nosimy namiotów, ani ciężkich plecaków podczas trekkingów.

Kupujemy jedzenie w schroniskach i śpimy w namiotach obok schronisk.

Podczas wizyty w dolinie Cochamo sami gotujemy na kuchenkach.

koszt nie obejmuje: wstępów do zabytków I atrakcji dodatkowych (zwiedzanie Santiago), nadbagażu ( max. 15 kg na lotach wewnętrznych), opłat lotniskowych.

Możliwe są udogodnienia podczas trekkingów:

 • nocleg w schronisku w okolicy Torres del Paine (100 usd/ noc) – w tej chwili dostępne jest tylko jedno z 3 schronisk na szlaku
 • 2 noclegi w dolinie Cochamo w schronisku + pełne wyżywienie (dodatkowo 350 usd) – dla chętnych w trochę wyższej cenie możliwy jest trekking na koniach

 

możliwe są również opcje przedłużenia wyjazdu:

 • w razie decyzji wszystkich uczestników możemy przepłynąć poprzez Chilijskie Fiordy (z Puerto Natales do Puerto Montt) statkiem- są to dodatkowe 4 dni i koszt 600 usd
 • pięciodniowe przedłużenie wyjazdu o Ziemię Ognistą ( 900 usd wraz z rejsem do kolonii lwów morskich, kormoranów królewskich i pingwinów)
 • ośmiodniowe przedłużenie wyjazdu o przylądek Horn (1300 usd)
 • tygodniowy rejs na Antarktydę ( około 7000 usd)

PROGRAM:

20.02 wylot z Warszawy + przylot do Santiago + nocleg

21.02 przelot do Puerto Natales, nocleg

22.02 Trekking Torres del Paine

Tu przejdziemy uznawany za najsłynniejszy szlak świata o nazwie mającej odniesienie po prostu do jego kształtu- “W”.

To czterodniowa wędrówka pośród granitowych skał o wysokości 2800 m. To najbardziej znana część Patagonii, przyciągająca  masy jakby pielgrzymujących tu turystów. Wszystkich przyciągają klasyczne patagońskie panoramy wspaniałych “Torres del Paine”,  ale również Cuernos del Paine czy Cerro Paine Grande.

Trekking w tym rejonie zajmie nam 4 dni. Trasa biegnie wokół trzech głównych pasm dolinami, poprzecinane lazurowymi jeziorami oraz lasami. Podczas trekkingu nocujemy w namiotach, które są dla nas rozstawione i przygotowane na miejscu, nie nosimy namiotów  ani jedzenia.

dzień pierwszy- dojście do Paine Grande- z Guarderia Pudeto przechodzimy 2 godzinną trasę widokową do Lago Nordenskjold po drodze podziwiamy wodospad Salto Grande. Przepływamy katamaranem na stronę Paine Grande i tam przechodzimy kilka tras do punktów widokowych.

23.02 drugiego dnia przechodzimy trasę 15,5 km do schroniska cuernoss. Po drodze dochodzimy do widokowego punktu w dolinie francuzów- Mirador Britanico

24.02 Przechodzimy do schroniska central 11 km trasę. Dodatkowo przechodzimy około 9 km na lekko do punktu widokowego na Torres Del

Paine- Mirador Las Torres

25.02 powrót do Puerto Natales + 17-19.00 przelot do Puerto Montt + przejazd do Cochamo Valley

26.02 trekking do doliny + nocleg w namiotach. Przechodzimy 12 km szlak w górę doliny do pięknego miejsca La Junta ( około 4 godziny podejścia)

27.02 eksplorujemy piękną dolinę i jej punkty widokowe

28.02 powrót w dół doliny – 12 km (4 godziny)

01.03 dojazd do Temuco

02.03 odwiedzamy Park Narodowy Conguillio

–  przechodzimy krótkie szlaki w regionie jak Sierra Nevada trail (7 km) oraz Sendero Arucarias (1 km)

03.03 całodniowe wejście na wulkan Llaima (3125 m.n.p.m.)

04.03 powrót do Temuco+ wieczorny wylot do Santiago

05.03 wylot do Polski

06.03 przylot do Warszawy

 

 

CO ZABIERAMY:

– kije teleskopowe
– kurtkę gore- tex lub podobna
– 1 ciepły polar 200, ewentualnie soft shell
– spodnie trekkingowe cienkie, krótkie spodenki, spodnie na wiatr i deszcz
– 5 par skarpet trekkingowych
– czapka
– bielizna oddychająca
– buty trekkingowe; można zabrać lekkie buty trekkingowe pod kostkę lub adidasy, sandały
– okulary lodowcowe
– plecaki: 70l i 40l lub plecak 50/ 60 litrów i do tego duży worek np. typu wojskowego, służący jako pokrowiec lub pojemnik na zostawiany depozyt

– kuchenka + menażka i sztućce

– śpiwór do 0 stopni i karimata

– termos 0,7l- 1l
– czołówka+ zapas baterii
– zegarek
– przybory toaletowe
– krem uv 30-60,
– 2 rolki papieru
– bielizna
– folia ratunkowa NRC

Termin wyjazdu

20 Lut 2022 - 6 Mar 2022

Lokalizacja